Mitäs bändejä/muusikoita on Pieksämäeltä lähtöisin ketkä olis menestyny enemmänkin? Aikoinaan kaupungissa oli kuitenkin tosi aktiivinen bänditouhu. Löysin kirpparilta 40 ja risat kokoelman. Todella hienoja bändejä ollut varsinkin 1990-luvulla.
Pieksämäen bändit
keronen
687271
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 68
Vanhimmat
www.youtube.com/watch?v=eRWd6VbK9r
tuossa pmäen paras, ammattitaitoisin, komein ja älykkäin muusikko.
Miun mielestä elvari nro1, juice nro2 ja sebu seppälä nro3
Rockpuolella nykyisiä ainakin FM2000 ja Gotham OD.
Sit on paljon näitä ex-pieksämäkeläisiä, Näkällä oli ainaki aikoinaan hyviä virityksiä.
Kamalaa paskaa nuo ja Gotham OD etenkin täyspaska.FM 2000 on jotenkin hyvä.Mites nämä VOX FLATUS,FUCKING WORLD jne. Punkgenreä parhaimmillaan.Mainetta oli Rumba lehden kautta muinoin.Ennen inteernettiiä.
No tietty Bat ja Ryyd!
Bat ja Ryyd eivät ole kotoisin Pieksämäeltä vaan Kemijärveltä. Vieläkinkö tuo valhe, että olisivat täältä jaksaa kiertää?
Kyllä heistä ainakin toinen on Pieksämäellä asunut, ja tietääkseni myös pitänyt täällä musiikkiliikettä. Jos näin ei ole olen saanut valheellista tietoa.
Los Torvelos
http://www.naamat.info/joulukalenteri/103-8-luukku-sir-mr-taf Tämä muusikko on parasta Pieksämäeltä?
Tällainen löytyy Pieksämäen bändeistä 80-luvulta. Onkohan kyseiset herrat vielä soittotouhuissa mukana?
http://www.youtube.com/watch?v=xGB9KGbiwig
Tuo on työkkäriltä joskus v88-89 ,kitara ja laulu Pena immonen ,kitara Karri ja rummuissa tällä kertaa Make.
Petri Raineri on hyvä.En tiedä menestyksen puolesta voiko puhua.
http://www.youtube.com/watch?v=WEUFzk1SrY4
Jyvät on Pieksämäen seudulta.Jäppilästä..
Mitäs Petri Rainerille nykyjään kuuluu?
Pieksämäen Homo-Pojat Rock"n"Rolli Bändi
Enemmän ja vähemmän tekotaiteellista saastaa.
Kehnoa mussaa!
Pimppisonni?
gang bang cafe onkohan kasassa vielä?
dr hammer inc
tap jelly blues band
pajahumppa
Japes memory.Jarmon muistolle. Onko se vielä vai oliko vai kerta keikka?
Muistan Japen ikuisesti. Hieno mies meni.Liian varhain.
Ois voinu lähtee aikaisemminkin.
Muistan Japen,en kyllä kovin hyvää kuvaa saanut hänestä vaan liekö oli äreä,kun oli sairauksia?
Ruostumaton Anustappi Blues Band
ilmo tapani & kantagayband.
Bat ja Ryyd bändissä soitti kitaraa ja koskettimia Pieksämäkeläiset kundit, joten osin myös P.mäkeläinen.
Persemäkeläinen?
Voiko tuo olla ihan noinkaan tuollakaan miun mielestä.
Se on mukavaa ajanvietettä arkena ja pyhänä. Miä tykkään maistella kans, samalla maistuu ku töissäkii.
Kavallus!
Jätkät teki hyvää kiljua :-D
Oisiko täällä bändiä häihini jotka on elokuun lopulla
Big WAlse oli hyvä ; samoin Pakkelivalssit,
Matilainen sano olevansa worst fuckin dictator bändihommissa
Korsuorkesteri on pieksusta. Suomen paras bändi!
Ei ole korsu orkesteri vaan KENTTÄHARMAA
HUTTUSEN PXIES oli Disco musiikin mestari ,voitti Linnanmäellä dicko mestaruuden keikkoja oli ja hyvää musiikkia.
Oletko maanpetturi kun väität valhetta?
Kenttäharmas oli uranuurtaja!
Oliko joskus Sir Mr TAF tai jotain sinne päin? Oli vissiin Pieksämäeltä. Vieläkö toimii?
Lindroosin poika. Hyvin soittaa .
Erään kuvausliike, muutti pienempään tilaan. "Paljon toivottuna". Paljon toivottuna pienemmät kulut yrittäjälle sattuneesta syystä. Asiakkaat sai pienemmän ja ahtaamman paljon toivotun.
Hortto kaalit.
Muistan kun Hassisen Kone ja Ronski Gang esiinty Urheilu Talolla.Ja Davy Taylor ,soitti pianolla Rokkia.
Popeda 80luvulla,urheilutalolla ja suonenjoella kävin nuorena miehenä keikoilla.
Soitin popetassa 1981-1984 urut.
Kannattaa puhua niistä ketkä on viitsineet JÄÄDÄ Pieksämäelle. Ei ne lähteneet kehtaa mainita Pieksämäkeä nykyisissä muusikkohommissa ..
Kang Bang Kafee tiukka rock meininki.Ja Pieksämäellä edelleen.
No he nyt ei osaa lähteä isompiin genreihin. Korkeintaan jo Viron keikka joskus kerran viiteen vuoteen?
Tiukin bändi
Kuisma sanoo aina että oh jee .Ja mide se oli.
Lepa oli saman tyylinen laulaja kuin G.B.H colin Abrahall.Sama tyyli .
Vanha mies yrittää olla rock. Huvittaa ..
Kaukana mistään tiukimmasta😄
Gotham od:ssa oli se diktaattori.
Varsinainen GLADIAATTORI..
staff lopeta jo ura muutto haukka on jo laskeutunut.
Katsotaan mitä ens kesän festarit poikii tulevaisuuteen Pieksämäen eduksi.Toivotaan että menee kohalleen ja hommalle saatas jatkuvuutta.
Pikkukaupungin kotikutoiset perusfestarit ei ole mikään kaupungin drändi. Mitään ei ole tulossakaan, koska eripura on kymmeniä vuosia valtuussa vienyt voimavarat. Kaupungin ilmapiiri on lukkiutunut asemiinsa ja selviytymistaistelut ovat alkaneet käperytyneisyydestä johtuen.
Martti vainaa
kuisma tuli vastaan ja sano Midä Jäbä kuis hurisee kun Dollai fudaat.
Ei ole Taren voittanutta. Hyvän mielen musiikkia!
Rainer Friman tais käydä useinkin piereskelemässä paikallisessa baarin vessassa.
Remu and the histars soitti 80 luvun lopulla vanhan asemaravintolan yläkerrassa .
Miten nii Gotham od paska? Matilaisen vision mukaista mautonta huttua
Slave of wisdom ! Vuosituhannen alussa. Oli hieno hevi porukka. Onko muusikot aktiivisia vielä? Divine!
Mikä oli se pmäkeläinen rockabilly bändi joka soitta v82-83 pieksämäen yläasteen juhlasalissa yhtä aikaa LAVASTUKSEN ja straps kidsin kanssa.Tais olla jokin JUKKA contrassa..
Great fall off Pieksämäki on uusi tulokas. Siinä soittaa paljon tunnettuja mutta myös uusia tuttavuuksia. Ensimmäinen single joka kantaa nimeä "This city will fall" julkaistaan kaikilla alustoilla 1.9.2026.
Toinen GC76100. Tuttavallisemmin Gotham City 76100. Bändi kootaan Lidlin puiston väestä.
http://eliitinmusiikki.blogspot.com/2016/04/sir-mr-taf-pieksamaen-henkinen-mysteeri.html?m=1