Kirjastosilta - osa kokonaisuutta

Tämän päivän Turun sanomissa oli merkittävän hyvä kirjoitus siitä, että Kirjastosilta on osa Turun kevyen liikenteen kokonaisuudistusta.
Toriparkki tarvitaan ehdottomasti, että autot saadaan pois katujen varsilta ja tilalle saadaan pyöräteitä.

http://www.ts.fi/mielipiteet/lukijoilta/575509/Kirjastosilta vain osa isompaa kokonaisuutta

Kiitos tuosta kirjoituksesta!
6102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Totta.

Keskustelua seuranneena olen huomioinut, että kysymyksessä on vain kaksi erilaista pyrkimystä: Toriparkin vastustajat pyrkivät pitämään autot torilla ja katujen varsilla. Toriparkin kannattajat taas tahtovat piilottaa autot maan alle. Toriparkin vastustajat ovat tosin esittäneet myös, että autot pitäisi kokonaan jättää keskusta-alueen ulkopuolelle. Tämä on mielestäni täysin mahdoton ratkaisu, mikäli Turun keskusta aiotaan pitää elinvoimaisena. Autolla pitää päästä keskustaan. Muussa tapauksessa Turun reunamilla olevat kauppakeskukset vetävät keskustan liikkeiden asiakkaat ja näin Turun ydinkeskusta autioituu. Tyhjien liiketilojen keskusta ei ketään kiinnosta, vaikka se rakennettaisiin miten hienoksi tahansa.
Autot pitää saada maan alle myös sen tähden, että uudelta Kirjastosillalta voidaan tehdä pyörätie suoraan torille. Kauppiaskatu Yliopistonkadulta Kirjastosillalle on siksi saatava kävelykaduksi; samoin Yliopistonkatu Kauppiaskadulle asti.

Mielestäni on turha esittää, että parkkipaikkoja jo on riittävästi. Kysymyshän ei pääasiassa ole siitä, vaan kysymys on autojen saamisesta pois maan päältä, torilta ja sitä ympäröivien katujen varsilta.
Ihmettelen siis, että mikä merkillinen ideologia saa ihmiset vastustamaan hyvää hanketta?

Äänestä

oikeassa.


Näköjään oikea totuus alkaa tulla esiin, vaikka vastustajatahot ovatkin olleet kovin aktiivisia häiriköinnissään.

Äänestä

Antakaa nyt joulurauha meille turkulaisillekin siält tois pualt jokke. Vaikkakin joulurauhajulistus luetaan sieltä oikealta joen puolelta.

Äänestä

Kävelimme vaimon kanssa tänään Kirjastosillalta yli. kauhistuimme nähdessämme, että jo olivat vandaalit iskeneet kohteeseen. Rettiginrinteen puoleisen sillan tolppa oli tuhrittu tosi rumaksi.
Eikö niitä seiniin piirtelijöitä mitenkään saa vastuuseen teoistaan?

Meidän rahoistamme on kysymys. Maksan veroja sen verran, että soisin niillä tehtävän myös paikkoja rumentavan toiminnan ennaltaehkäisyä.

Jalkapuurangaistus olisi erittäin hyvä tällaisissa töhrijöiden tapauksissa. lauantaipäiväksi Kauppatorille istumaan jalkapuuhun, ja rikos selvästi näkyviin kirjoitettuna. Esim. näin:
TÄMÄ POIKANEN SAATIIN KIINNI YHTEISEN OMAISUUDEN TURMELEMISESTA. HÄN OLI PIIRTÄNYT JA TÖHRINYT KIRJASTOSILLAN KAIDETOLPPAA.
(Saa sylkeä)

Äänestä

Hyvä idea.

Äänestä

Niin siis mikä on hyvä idea? Piirrelläkkö seiniin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Selvensi asiaa kirjoitti:

Tämän päivän Turun sanomissa oli merkittävän hyvä kirjoitus siitä, että Kirjastosilta on osa Turun kevyen liikenteen kokonaisuudistusta.
Toriparkki tarvitaan ehdottomasti, että autot saadaan pois katujen varsilta ja tilalle saadaan pyöräteitä.

http://www.ts.fi/mielipiteet/lukijoilta/575509/Kirjastosilta vain osa isompaa kokonaisuutta

Kiitos tuosta kirjoituksesta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu