Miten pääsen junalla Haapavedelle

Olen tulossa joulu-lomalla sinne ja lippu pitäisi ostaa, en vain löydä veeärrän sivuilta Haapavedelle tulevaa junaa, miksi ?
12333
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Koska hoopolassa ei ole raidetta, ei siellä ole enää paljon muutakaan, koska melkein kaikki on siirretty tänne YLIVIESKAAN.

Hooposet kulukee täällä kaupassa, etupäässä LIDLISSÄ.

Äänestä

Aja kärsämäen asemalle se on lähin.

Äänestä

Kato itse spede tullut aukoon päätä palstoille.

Itse olen tulossa kauppalaivalla Rotterdamista Ylivieskaan, mutta taitaa joki olla liian ahdas, joten miten pääsen sinne junttikansan pariin?

Äänestä

Ai niin tulikin mieleen että eihän sieltä Ylivieskasta pääsekkään matkustaan satamatyöntekijänä maailmalle:

Raahesta on hyvät merikuljetusyhteydet Euroopan sydänalueille, Englantiin ja Välimerelle. Yhteyksiä on viikoittain Antwerpeniin, Vejleen, Hampuriin ja Bremerhaveniin sekä joka toinen viikko Hulliin ja Szczeciniin. Kerran kuukaudessa liikennöidään Pasajesiin ja Ravennaan.

Sataman sijainti on hyvä myös maakuljetusten kannalta. Raahe sijaitsee valtatie 8:n läheisyydessä ja raideliikenneyhteyksien päässä. Raaheen johtaa sähköistetty rata. Rautatieyhteydet Venäjälle ovat hyvät ja toimivat.

Vienti- ja tuontiteollisuudelle Raahen satama-alue on erinomainen logistinen sijoittumispaikka, jossa yrityksille tarjotaan muun muassa kontitus- ja varastointipalveluita sekä edullista kaukolämpöä.

Katsos kun Ylivieskassa ei ole sitä infraa valmiina:
http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/raahe-valittiin-mustavaaran-sulaton-sijoituspaikaksi/651340/
http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/rosatom-toimittaa-pyhajoen-ydinvoimalan-hanhikivi-1-toiminnassa-2024/651646/
http://www.tekniikkatalous.fi/energia/bioenergia saa tukea raahessa ja kokkolassa/a748434?service=mobile

Tämäkin hanke tulee:
http://www.raahenportti.fi/

Niin tämähän se Ylivieskalaista vituttaa:
http://www.kaleva.fi/uutiset/pohjois-suomi/esitys-lakkauttaisi-poliisin-palvelupisteet-nivalassa-oulaisissa-ja-pyhajarvella/613117/

1.1.2014 ei ole mitään jokilaaksojen poliisia, vaan Oulun poliisi ja saman kohtalon tulee kärsiin jokilaaksojen pelastuskeskus: http://www.kaleva.fi/uutiset/pohjois-suomi/oulu-imaisee-pelastuslaitokset/648911/

Lisäksi poliisien kohtalossa, Oulun pomo on sanonut että Raahen lisätään porukkaa/palveluita ja Ylivieskasta niitä poistetaan ja sama homma tulee olemaan palolaitoksen kanssa, tärkeämpää on olla palokuntaa voimalan lähellä.

Muuttuu Ylivieska hetkessa nykyisestä pellon laidalla olevasta käpykunnasta taajaan asutuksi maaseudun keskuskaupungiksi.

Äänestä
  • Unohtu mainita, että raahen portti on paljon isompi kauppakeskus, kuin zeppelin kempeleessä.

    Äänestä

  • pp__ kirjoitti:

    Unohtu mainita, että raahen portti on paljon isompi kauppakeskus, kuin zeppelin kempeleessä.

    kaupan.

    Äänestä

  • Me Ylivieskaan infraa saadaan, valittiin justiin PPO:lle tj. hoiteleen 100 milj. euron sijoitussalkkua, että eiköhän se ala järjestymään. Ja sitte ruopataan Kalajokea vähän leveämmäksi, että päästään laivalla aseman kupeelle. Kyllä se siitä, älä hermoile.

    Äänestä

Oulaisten tai Ylivieskan asemalle,sitten kutsutaksilla Haapavedelle,joka pitää varata erikseen Haapaveden taksi-asemalta soittamalla sinne etukäteen ennen matkaasi.

Äänestä
  • mutta se ajaan vain jos... jne

    miks tuut jumalan selän taa ? pohjanmaan hel.....ttiin ?
    sivistynestä euroopasta !

    älä hyvä mies ainakaan maksa matkasta.

    Äänestä

Odota ensi jouluun , niin sitten meillä on oma asema ,kun liitytään Ylivieskaan!

Äänestä
  • aivan hirviä tuo taksimatka
    jäätietä erämaassa 50 km. tuhatta ja sataa mennään

    kävele ennemmin voit ihailla mehtää

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


turisti kirjoitti:

Olen tulossa joulu-lomalla sinne ja lippu pitäisi ostaa, en vain löydä veeärrän sivuilta Haapavedelle tulevaa junaa, miksi ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu