Anoreksia->BED->anoreksia?

Vakavan anoreksian sairastettuani "parannuin" BED:in kautta, ja painoni nousi 24kg:sta 42kg:aan. Vihaan vartaloani, vaikka normaalipainoinen olenkin. Haluaisin laihduttaa muutaman kilon todistaakseeni itselleni, että pystyn jos haluan, mutta pelkään liukastuvani ja uppoavani taas anoreksiasuohon, bmi:hin 9.9, kiinnitettynä sydämenseurantalaitteeseen. Haluaisin painaa 36-39kg. Mitä tehdä?
2298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hei,

Suosittelen lämpimästi ammatti avun hankkimista, jollet ole jo näin tehnyt. Tiedän, että koko ajatuskin parantumisesta kuulostaa varmaan hirvittävältä, mutta elämä on niin paljon enemmän kuin kalorit ja laihduttaminen!

Anoreksiasta ei voi parantua sairastumalla toiseen syömishäiriöön, minkä varmaan itsekkin tiedät. Luultavasti tämä johtaa vain oravanpyörään ahmimisen ja nälkiinnyttämisen välillä.

Muista, että se, että "vihaat vartaloasi" ei johdu vartalostasi tai painostasi vaan se on itseasiassa jotain mikä on väärin ohjelmoitunut päässäsi. Siispä vaikka kuinka laituisit tuntisit itsesi silti lihavaksi. Ainoa tapa päästä tästä eroon tästä väärentyneestä kehonkuvasta on saada sen hoitoon ammattiapua. Mitä kauemmin odotat sitä hankalempaa parantuminen tulee olemaan, eli hae apua heti kun vain siihen pystyt.

Avun hakeminen voi tuntua pahalta, koska se tarkoittaa terveellisen painon ylläpitoa, mutta kun olet saanut mielenterveytesi kuntoon voit ruveta tavoittelemaan vartaloa, joka saadaan aikaiseksi hyvällä ruokavaliolla ja urheilulla ja pystyt oikeasti nauttimaan siitä.

Toivottavasti pääset kiinni terveelliseen elämään!

Äänestä

Olen tosiaan ollut jo hoidon piirissä anoreksian kanssa, käynyt terapiassa vuoden, kunnes sain painon nostettua normaalin alarajalle, jolloin päätettiin ettei hoito ole tarpeellista. Ja korjaus, painan 40kg, bmi 17,8. Arvioin väärin :(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


To the core kirjoitti:

Vakavan anoreksian sairastettuani "parannuin" BED:in kautta, ja painoni nousi 24kg:sta 42kg:aan. Vihaan vartaloani, vaikka normaalipainoinen olenkin. Haluaisin laihduttaa muutaman kilon todistaakseeni itselleni, että pystyn jos haluan, mutta pelkään liukastuvani ja uppoavani taas anoreksiasuohon, bmi:hin 9.9, kiinnitettynä sydämenseurantalaitteeseen. Haluaisin painaa 36-39kg. Mitä tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu