Rauman perhe-neuvonta

Eikä Rauman kaupunki järjestä lainkaan lakisääteistä kunnallista perheneuvontaa omasta takaa vaan odottaa uskonnollisen järjestön hoitavan asian?
Kuinkas huonosti teillä kaikki muut asiat ovat?
1178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Johtuisikohan se siitä että Rauma järjesti aikoinaan lakisääteisen perheneuvonnan mielenterveyteen liittyen. Valtionapu oli silloin korvamerkittyä ja rahaa saatiin sekä perustamiseen että toimintaan. Tosin kirjaaminen oli erilainen kuin perheneuvolassa ja vaatimukset koulutuksesta tiukemmat joten ostopalvelu kirkon perheneuvolasta tuskin onnistuu. Seurakunta saa rahansa verotuksesta ja valtiolta ja päättää itse omasta ja vain omasta toiminnastaan. Kirkon eroon valtiosta kuuluu myös ero kunnasta ja kunnan lakisääteisistä velvoitteista. Rauman pitää käyttää omat resurssinsa (rahat, toimitilat, osaamisensa) myös seurakuntaan kuulumattomien osalta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


voi teitä kirjoitti:

Eikä Rauman kaupunki järjestä lainkaan lakisääteistä kunnallista perheneuvontaa omasta takaa vaan odottaa uskonnollisen järjestön hoitavan asian?
Kuinkas huonosti teillä kaikki muut asiat ovat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu