Vårt fönster mot väst

Svenska språket är Finlands fönster mot väst. Jag är så lycklig över att jag är svenskspråkig.

Vad ädelt fädren tänkte,
vad skönt de drömt en gång,
det allt de åt oss skänkte
i modersmålets sång.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Puhukaa vain omasta puolestanne, älkää Suomen puolesta. Suomi on nykyään EU-jäsen, jos et satu tietämään.
Emme enää elä 50-lukua, jolloin Ruotsi oli yhtä kuin länsimaat. Olisiko aika nettisvekonkin herätä nykyaikaan?

Taas tuli ilmi, kuinka vanhanaikaista koko svekoilu on!

Äänestä

Arvostan ruotsin kieltä, mutta en siihen liittyvää omahyväisyyttä. Rkp ja folktinget tekevät vrheen edistäessään ruotsinkielisten ylimielisiä asenteita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


civilisation kirjoitti:

Svenska språket är Finlands fönster mot väst. Jag är så lycklig över att jag är svenskspråkig.

Vad ädelt fädren tänkte,
vad skönt de drömt en gång,
det allt de åt oss skänkte
i modersmålets sång.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu