Influenssa vai aivokalvontulehdus (meningiitti)?

ag.gag.

Pari päivää sitten nousi kova kuume (yli 39c) ja tuli jumalaton lihas- ja päänsärky. Nuhaa tai yskää ei ole ollut missään vaiheessa. Eilen kävin päivystyksessä säikähdettyäni sydän/keuhkokipua, ottivat labrakokeet ja keuhkokuvan.. CRP oli alle 20, eli mistään bakteeriperäisestä ole kyse, eikä keuhkoissa ollut mitään. Aluksi ajattelin, että tämä olisi vain influenssaa, mutta niska- ja selkäkipujen ilmaantuessa aloin pelätä virusperäistä aivokalvontulehdusta.

Eli oireet nyt:
- korkea kuume (pah. 39,6c)
- kova päänsärky
- niskakipu
- selkäkipu
- väsymys
- haaleanlämpöiset kädet kuumeessa
- lihassärky (helpottunut jo)

Niskajäykkyyttä ei kuitenkaan ole, eli pää taipuu joka suuntaan hyvin ja leuan saan rintaan mainiosti. Mitä luulette, kannattaako lähteä taas päivystykseen? Virusperäiselle ei kuitenkaam voi mitään tehdä.

4

1310

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ag.gag

      Ainiin ja iho näyttää aivan normaalilta. Enkä ole oksennellut tai voinut kovinkaan huonosti.

    • ag.gag

      Kuivaa yskää alkanu ilmaantua myös. Sori triplapost.

    • höh

      Voi se CRP noustakin ihan lyhyessä ajassa, jos bakteerit alottaa villiintymisen. Kannattaa seurailla oloa kotona. Jos saat juotua nesteitä ja pystyt huolehtimaan ravinnonsaannista mehukeittojen ym. avulla, niin seuraile tilannetta.

      Aivokalvontulehdusta esiintyy virustautien yhteydessä, mutta se voi jäädä huomaamatta, koska oireet ovat pienet. Jos olo menee yhtään tukalammaksi, niin ,menisin sitten uudelleen.

    • ytrr2

      aloitus onkin jo vanha, mutta ihan tyypilliset influenssan oireethan hän tuossa luetteli. Itse sairastuin 1.5 viikkoa sitten A-influenssaan ja kuume tosiaan nousi ns. hetkessä ja lihassärky ja päänsärky oli aivan järkyttävä. Keuhkot tulessa. Nyt en ole vieläkään toipunut kunnolla. Joka päivä mennään parempaan mutta veto on pois ja yskä on aivan järkyttävä. Keuhkoputki ritisee limasta, yritän sitä saada pois pullopuhalluksilla ja yskänlääkkeillä. Äskön olin ensi kertaa kävelylenkillä ja kyllä koville otti. Ei minullakaan crp ollut kuin 8 eli vaikka on tosi sairas niin virustautihan tämä on. Joka paranee itsestään , mutta ei malttaisi millään odottaa paranemista. Liikunataharrastukset saa vielä odottaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      12
      1088
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      996
    3. 56
      975
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      959
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      49
      846
    6. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      832
    7. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      165
      773
    8. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      72
      753
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      721
    10. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      66
      717
    11. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      626
    12. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      596
    13. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      571
    14. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      28
      539
    15. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      531
    16. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      73
      497
    18. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      497
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      463
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      252
      434
    Aihe