Näin kerettiläisesti ajattelevan mieleen tulee tuon tuostakin ajatus, onko keskustaliikkeellä ja Kärsämäellä häärivän attendon kesken jotain vispiläkauppaa.
Ei voi välttyä ajatukselta, koska attendo tuottaa SOTE palvelut Puolangalle.
Puolangalla on 3 kk - 18 vuotiaaksi ollut kirjoilla keskutaliikkeen (keskuspuolueen) istuva puheenjohtaja.
Keskustaliikkeen istuva puheenjohtaja ilmoittaa kuuluvansa uskonolliselta vakaumukseltaan RAUHAN SANA liikkeesen.
Rauhan sana liike on vanhoillislesdatiolaisesta liikkeestä vuonna 1934 eronnut omaksi liikkeeksi. Liikeillä on vähäisiä näkemyseroja.
Ei voi välttyä ajatukselta, koska attendo tuottaa SOTE palvelut Puolangalle.
Puolangalla on 3 kk - 18 vuotiaaksi ollut kirjoilla keskutaliikkeen (keskuspuolueen) istuva puheenjohtaja.
Keskustaliikkeen istuva puheenjohtaja ilmoittaa kuuluvansa uskonolliselta vakaumukseltaan RAUHAN SANA liikkeesen.
Rauhan sana liike on vanhoillislesdatiolaisesta liikkeestä vuonna 1934 eronnut omaksi liikkeeksi. Liikeillä on vähäisiä näkemyseroja.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Olisi ihan suotavaa ettei sijoittajina ole em. puolueen edustajia. En usko
Ei tätä usko joulupukkikaan.
Vahva on keskustakiikkeen voima täällä, se on sitä aina ollut. Työtä on tehty, elinkeinoelämän yksiuolisuus on säilynyt.
Teollisuutta on yritetty "kepposesta" lähtien, kaik on männy, valiokin on ohjttu haapaveelle, olisi tullut liikaa väärän puolueen kannattajia ja se ei olisi ollut hyvä kunnan kehittämiselle. 4-tien ohjaus kesti 16-vuotta, kunnes tuli kolme ympyrää. Nyt ollaan tässä tilanteessa, mutta toiminta TK:ssa alkaa 100 varmasti lääkärivetoisena heti vuoden 2014 alussa.
Tässä tulee vielä KAUTOKEINON tyyppinen kapialiike.
Taitaa olla Attendo asia päätetty Rauhanyhdistyksellä.Saatiin lääkäri pois.Onko pappi seuraava? Toisinajattelevien siirryttävä Selänteen hellään huomaan,jos meinaa hoitoa saada.Vuoden alusta on mahdollisuus vaihtaa terveyskeskuspalvelut ,
Näin Tapaninpäivänä alkanee jo rauhottua tuo ihmismieli. On käyty Paanukirkossa (kiinni oli) tämän Kattilakosken sateenvarjon alla olevassa yhdistyksessä. RHY toimii kuten -70-luvulla, valoista päätellen viimeaikoina on aktivoitunut.
Lestaatiolaisuusko tämän kaiken takana onkin? No nytpä selvis sitten sekin.
Eikun kepulaisuus. Saivat lestatiolaiset vetämmään sammaa narua vaikka alussa vaikutti siltä että keput jakkauttuu kahtteen leirriin. Lähtikin nykynen entisen puhheenjohtajan alamaiseksi kuten pelättiin. Niin hyväksi mieheksi alussa kehuvat vaan eipä ollu miestä Pesosta vasttaan nousemmaan. Nyt se on sitten peli menetetty kun Pesonen sai lestatiolaiset taakseen. Siihen riitti puhheenjohtajan kiertäminen sormen ympärille kun muut seuraa kiltisti perässä Pesosen leirriin. Tuijottelevat sitten yhessä varpaitten väliä kokkouksissa kun nahkasa pirulle myivät.
Seurataan vain Puolankalaisjohtajan sekä Puolangan esimerkkiä. Valinnat tapahtuivat Rovaniemellä ja SRK:n osalta ohjeistus Pudasjärvellä, joka nyt kärsämäellä heijastuu rhy vetoisena.
Tilanne on se, että lessujen on saatava työpaikkoja. Työpaikat takaa lestavetoinen SOTE palvelujen kasvava tuottaminen. Virka kotiäideille ja sen jälkeen äitiyspäivara. Paikkakuntalaisille jää sairaanhoitajien viransijaisuudet ja siivojaan työt, voivat olla myös toistaiseksi olevia.
Aikansa kutakin, sanoi pässi, kun......
Keskittysivät vaan nuo lestatkin omien muksujen panemiseen ja jättäisivät meidät normi ihmiset rauhaan!
Kahtokaapa vain niin kärsämäelle tulee lestaadiolainen yritys hoitamaan nämä hommat!