Kannattaako mökin vuokraus lisätulona?

Neiti Näpsä

Kaikkien nurjamielisten vastausten uhallakin laitan tähän pohtimiani kysymyksiä.
Sain perintönä tontin meren rannalta, rakennusoikeutta n. 100 neliötä. Tässä on yksinäisenä henkilönä rahanmenoja tähän omakotitaloonkin, lainaan yms. joten ihan vapaa-ajanviettopaikkaa itselleni ei ole varaa rakentaa.
Mietin, josko otan lainaa muutaman kymmenen tuhatta ja rakennan mökin, jota vuokraan. Onko teillä käsitystä, onko esim. noilla tori.fi-palvelun kautta mökkejään vuokraavilla henkilöillä joku kiinteistöyhtiö tai muu ns. firma tätä varten? Vai yksityishenkilönä vuokraavat ja siis ovat kuitenkin veronmaksuvelvollisia?
Ja mitä kautta kannattaa laittaa ilmoituksia, jos haluaisi vaikka ulkomaisia vuokraajia...booking.com on kai vain hotelleille. Ja millaisen provikan ne ottavat?
Eli kaikenkaikkiaan, voisiko tuo ollenkaan lyödä leiville niin, että saisi niillä rahoilla tuon lainan maksettua?
Tuntuu ainakin, että meidän kunnassamme ei vuokrattavia mökkejä ole kellään, muuta kuin pari jossain lammen rannassa ja niissäkin on kokovuotiset vuokraajat.
Tämä on länsirannikolla, laivaväylä- ja majakkanäkymällä.
Kiitollisena otan vastaan kommentteja, jos vaikka joku on näitä asioita myös pohtinut ja selvittänyt asioita

8

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siis häh

      Mihin tarvitset useamman kymppitonnin??
      Laadukkaan 100 neliön rakentaa alle 20 000 euron kaikilla
      Mukavuuksilla.

    • kokeile_sitä

      Entäs lomarengas?

    • Neiti Näpsä

      Nimim. 'Siis täh', kertoisitko heti mistä saan 100 neliön mökin 20 tuhannella?
      Parikymmentä neliöisen saunan korkeintaan, mitä olen tarjouksia pyytänyt...ja täytyy sähköliittymä, tie ja sakokaivotkin rakentaa.

      • mek

        Ei tartte jos on puucee ja niin snaottu kantovesi niin saunan harmaat vedet sinne niin hyvä tulee. Jos rakennat kaikilla mikavuuksilla niin et alle 50000€ selviä ja sähköyhtiöt voivat ottaa pelkasta linajn vedosta mökkitontille 20000€ ja se siitä. Jos vähänkin isomman mökin teet tai teetät niin se on siinä 100000€. 20000€ saat pienen saunakökin missä ei isompi porukka viihdy. Ultimatemarketista saa tuollahintaa noin 60 m2 mökin mutta se on puuosatoimitus ja muut kustannukset päälle. Googleta vaikka hirsimökkeja niin läytyy vAIKKA MITÄ.


    • vuokraa vaan

      Minulla on tuttava joka omistaa Kouvolassa 8kpl vuokramökkejä, perinnön kautta. Kusessahan se on niitten kanssa, pitää siivota,pitää olla puita, pitää olla vettä, pitää olla sähköt, kaikki pitää olla niin kun on luvattu, esim. sähkökatkos voi johtaa hinnan palautukseen. Myös naapurit pitää olla sellaiset kun on luvattu, ne ei saa meluta jos on luvattu rauhallista. Kalaa pitää tulla jos on luvattu. Naisia pitää olla saatavilla jos on vuokrasopimuksessa luvattu, vuokralainen voi soittaa yöllä klo4.25 ja kysyä seuralaisia. Pitää osata venäjää, somalia,kirkiisiä,keorkiaa,utspekistania,eteläkeniaa,pohjois-svahilia,savoa,saamea,mansesteria ja alpania.
      Lunta pitää olla jos mainoksessa on lumen kuva, nyt jouduttiin laittamaan 280m2 pumpulia mökin ympärille. Tähtitaivaan saaminen näkyviin on hemmetin hankalaa pilvisellä ilmalla, mutta laser-projektorilla sekin onnistuu. Eräässä mainoksessa oli metson kuva, jouduttiin hommaamaan 4 koppeloa ja 2 uros lintua, että saatiin vuokralaiset tyytynäisiksi.

    • Paljon päätöksiä teh

      Ota aikalisää, älä tee toistaiseksi mitään. Tutustu rakentamisasioihin. Velalla rakennuttaminen ja vuokraaminen ei luultavasti kannata. Tee kuitenkin laskelmia.
      Äläkä missään nimessä myy perintötonttiasi.
      Sitten kun varat myöden antaa, voit rakennuttaa itsellesi ensin vaikka pienen 15 neliön saunamökin, jossa tilaa yöpymiseen. Myöhemmin sitten lisätilaa.
      Käy siellä tontillasi fiilistelemässä ja pitämässä siistinä.

    • Lomarengas Oy
    • 3+16

      Tuskin saat niillä vuokrarahoilla lainaa maksettua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2211
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1440
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1406
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1255
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      22
      984
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      176
      877
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      816
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      762
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      746
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      685
    Aihe