Saako reseptin (Roan)kirjoittaa myös yleislääkäri, vai onko pakko mennä ihotautilääkärille? Minkälaisia sivuvaikutuksia lääkkeellä sitten saattaa olla? Olen syönyt tetra-kuurin 4 kk ja käyttänyt skinorenia, kuuri loppu 2 kk sitten ja nyt naama on taas aivan kamala.
Keneltä reseptti
Eroon finneistä
3627
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ihotautilääkäriltä...
Roaccutan on sen verran "tuhti" lääke, että sen määrääminen on rajoitettu ihotautilääkäreille. Lääkkeellä on paljon haittavaikutuksia, mutta ne eivät kaikki välttämättä ilmene yhdellä käyttäjällä. Esim. mulla haittavaikutuksina oli ainoastaan ihon ja huulten lievää kuivumista. Roaccutanista löytyy paljon tietoa netistä.
Roaccutanin saa vain ihotautilääkäriltä. Haittavaikutuksina ilmenee lähes kaikilla ihon ja limakalvojen kuivuutta. Vakavampia haittavaikutuksia ovat mm. maksa-, veri-, haima-, kilpirauhas-,silmä-, keuhko- ja keskushermostomuutokset, jotka kuitenkin onneksi tulevat vain harvoille. Sen sijaan syy, miksi vain ihotautilääkärit voivat Roaccutania määrätä on, että se aiheuttaa sikiölle vakavia kehityshäiriöitä, mm. pään ja sydän- ja verenkiertoelinten EPÄMUODOSTUMIA!!!!Eli se on ehdottomasti kielletty raskauden aikana.