Konvehdista järkyttävät lukemat alkometriin - testi yllätti!
IL-TV testasi jouluisan konvehtimyytin: Alkometriin ilmestyi hurjat lukemat.
http://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/20131223034620784_v0.shtml
IltalehtiKimmo Helsingistä lähestyi IL-TV:tä ja pyysi selvittämään, näkyvätkö alkoholia sisältävät joulukonvehdit, esimerkiksi Fazerin rommia sisältävät klassiset Da Capot, poliisin alkometrissä, jos niitä nauttii tien päällä juuri ennen puhallutusta.
IL-TV toteutti Kimmon toiveen ja otti asiasta selvää Malmin poliisitalon pihalla. Konvehtitestin viralliseksi valvojaksi lupautui Vuoden Poliisiksi vuonna 2012 valittu ylikonstaapeli Risto Maksimainen, joka on puhalluttanut yli 30-vuotisen uransa aikana jopa yli 100 000 suomalaista. Katso, mikä tuotteista sai poliisin alkometrin näyttämään hurjia lukemia ja yllättämään viimeistä työpäivää Liikkuvassa poliisissa viettävän Maksimaisen
Konvehdista järkyttävät lukemat alkometriin - testi yllätti!
24
375
Vastaukset 24
- 15min
Älkää siis nauttiko konvehteja ennen, kuin auton rattiin käytte. Odottakaa vähintään se 15min. Juuri nautittu alkoholipitoinen makeinen saattaa aiheuttaa alkometrissä mielenkiintoisia lukemia.
Autoa ajaessa ei kannata syödä Dakaboota voi vaikka tulla matka poliisiautolla verikokeeseen.
- tiedoksi vaan
Tiedoksi sinulla palstapelle2, itse kukin tahollaan on varmaan tuonkin uutisen ja videon katsellut, mikäli on ollut asiasta kiinnostunut.
Itse sin'ä pelle olet. Miksi toiset saa laittaa vaikka kuinka ääliömäisiä juttuja, mutta minä en saisi laittaa mitään,
Hyvää joulua kuitenkin- bokadaa
autoilija kirjoitti:
Itse sin'ä pelle olet. Miksi toiset saa laittaa vaikka kuinka ääliömäisiä juttuja, mutta minä en saisi laittaa mitään,
Hyvää joulua kuitenkinEttä pitikin sattua juuri paikalle, sinulta ne ääliöjutut juurikin tulee, kuten tämäkin avaus, syykin on jo kerrottu miksi on ääliöjuttu.
Ja miksei muuten kannata syödä tuota Dakaboota, sen vaikutus on hetkessä pois, sinähän siitä varmaan jo sammut. - auttaja
autoilija kirjoitti:
Itse sin'ä pelle olet. Miksi toiset saa laittaa vaikka kuinka ääliömäisiä juttuja, mutta minä en saisi laittaa mitään,
Hyvää joulua kuitenkin" Miksi toiset saa laittaa vaikka kuinka ääliömäisiä juttuja, mutta minä en saisi laittaa mitään,"
No niin pelle, raavippas per#täs ja haiste kynsiäs niin homma selviää...
- se siitä....
Voi kokeilla myös niin että ennen ratsiaa ottaa kossuryypyn ja sylkäisee sen pois eikä niele yhtään. Mitä näyttää mittari kun heti perään puhallutetaan ja henkilö on vesiselvä. No kyllähän sen jokainen tajuaa että 3-4 promilleahan se näyttää.
- Kolopappanen
Ainoa asia joka jäi tässä askarruttamaan on se, että kuinka samanlaisia juttuja "autoilija" ja "autoilija3" täällä levittelevät. Aivan kuin kyseessä olisi sama tyyppi.
Tämä konvehtiuutinen on niin vanhaa tietoa, että moni palstalainen oli vielä iskänsä kasseissa silloin kun tämä tietoon tuli. Muistuttelu asiasta on tosin ihan paikallaan, ettei homma tulisi yllärinä.- selvä pyy
Samaan päätelmään minäkin olen tullut, eihän tuolla "autoilija3":n nimimerkillä ole raapusteltu aikoihin, jotenka.
selvä pyy kirjoitti:
Samaan päätelmään minäkin olen tullut, eihän tuolla "autoilija3":n nimimerkillä ole raapusteltu aikoihin, jotenka.
itse te käytätte vaikka kuinka montaa nimimerkkiä
- Kolopappanen
autoilija kirjoitti:
itse te käytätte vaikka kuinka montaa nimimerkkiä
Jaaha, eli sama tyyppi kyseessä.
- auttaja
autoilija kirjoitti:
itse te käytätte vaikka kuinka montaa nimimerkkiä
autoilija
24.12.2013 19:26
Arto ylittänyt itsensä, keksinyt -melkein- uuden nimimerkin!!! Kolopappanen kirjoitti:
Jaaha, eli sama tyyppi kyseessä.
Mitä se sinulle kuuluu!!! Lue vaan asia älä katso sitä kuka on kirjoittanut. Näin minä teen.
- halpa humala
autoilija kirjoitti:
Mitä se sinulle kuuluu!!! Lue vaan asia älä katso sitä kuka on kirjoittanut. Näin minä teen.
Oletko jo selvinnyt siitä konvehtihumalasta, halvaksi tulee.
- Kolopappanen
autoilija kirjoitti:
Mitä se sinulle kuuluu!!! Lue vaan asia älä katso sitä kuka on kirjoittanut. Näin minä teen.
Itselläni ei ole yhtä ainutta rekisteröityä nimimerkkiä täällä. Miksi olisi? Saatikka miksi niitä edes täytyisi olla useampia? Jos nimimerkki on mielestäni aikansa elänyt, heitän sen vain roskiin ja keksin jonkun uuden.
Se on totta, että kirjoitettu asia ratkaisee. Ilmaisutapa monesti vain paljastaa kirjoittajan, niin kävi sinullekin.
- kokeilin.
Ja kahden minutin päästä se on poissa. Elikkä nollassa.
- Olet tosi hauska kaveri!
Penis.
- Redneck Baboons
Olet tosi hauska kaveri! kirjoitti:
Penis.
Sinänsä ihan asiallinen viesti, mutta ei liity aiheeseen mitenkään!!!!!
- KARPO JA ENSKA
Teki saman kokeen jo silloin,kun pussiin puhalettiin.Kirjoittajat "autoiIija" taisi olla vielä voikukkana pellonpientarella.
- oikea toiminta
Teen aina näin:
Kun näkee, että kyylät on puhalluttamassa niin otaa konvehdin tai tipan kossua suuhun ja eikun puhaltamaan.
Mittarihan näyttää sopivia lukemia, että ei kun kyylät ilokusi haalarin lahkeesta valuen(vallankin jos sattuu olemaan kurahaara kyylä puhalluttamassa, todettu useamman kerran) lennättää "asemalle" tarkkuusalkometri kokeeseen joka tietenkin näyttää nollaa.
On muuten kyrpänaamoilla muikeat ilmeet ja mittarien ravistelu kun selvä homma kusi.
Näin menetellen saadaan aina edes yksi puhallusratsia keskeytettyä ihmisiä häiritsemästä.
Tällainen toiminta sopii mainiosti kaltaisilleni paikkakunnan puhallutuspaikat tunteville virikeköyhää elämää viettäville eläkeläisille. - Mitä vittua
Dakaboo? Mikä se on?
- katotaan sen jälkeen
Olisko se Da Capot, mutta tuo pelle ei osaa vielä niin hyvin kirjoittaa. Kunhan sa käy peruskoulun ensin kunnialla loppuun.
- Joukahainen_Härmä
Typeriä vastauksia teillä. Nuo eivät oikein palvele ketään.
Onhan se ollut jo aikaa sitten tiedossa, että hengitysilman ja veren alkoholipitoisuudet eivät korreloi lyhyellä aikavälillä. Etanolilla kurlaaminen ilman juomista aiheuttaa rangaistavuutta vastaavat lukemat seulonta-alkometrissä.
Eikö tämä ole riittävä peruste nollatoleranssia vastaan? Poliitikoissa on edelleen niitä, jotka haluaisivat sellaisen Suomeen. Poliisilla ei olisi sen jälkeen muuta tehtävää kuin turhat reissut verikokeeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 65938
- 69702
- 133636
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk36595- 68567
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️33562- 43544
SAHIMÄKI LOPETA
Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve43541Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m112515Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19480Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18451Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k163447Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto61372- 52369
- 42349
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)29344Kuhmolaiset valittaa kaikesta
Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene9338YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene22338- 16331
En aio ottaa sinuun yhteyttä nainen
Saatan minä olla aika tyhmä välillä mutta sentään sen verran kuitenkin tajuan että annan sinun olla rauhassa. En siis ol17330