Mitäpä jos ensi vuonna, emme millään tavoin pyri määrittelemään toisten maassamme elävien ominaislaatua, heidän esivanhempiensa osallisuutta tai osattomuutta maan historiaan, emme pyri mitenkään vaatimaan muiden lapsilta sitä tai tätä kielitaitoa, hyväksymme erilaisuuden nurkumatta.
Olisiko jo rauhan vuosi 2014?
Olisiko jo rauhan vuosi 2014?
Vastaukset 11
Vanhimmat
2014 tulee hirmuinen kielisota kun asiaa käsittellään eduskunnassa, myös ennenaikaiset vaalit syksyllä ovat mahdollisia ja asia olisi silloin taas tapetilla.
Ja Suomeen otetaan takaisin Pähkinäsaaren rauhan raja. Rajan eteläpuolella on ruotsin kieli ainoa virallinen kieli, niinkuin aikaisemminkin.
Raja on jo olemassa ja se sijaitsee Tornionjoella. Kaikki svekomaanit voivat siirtyä sen länsipuolelle, jos suomalaisten tuleva kielivapaus alkaa ahdistamaan.
"Ja Suomeen otetaan takaisin Pähkinäsaaren rauhan raja. Rajan eteläpuolella on ruotsin kieli ainoa virallinen kieli, niinkuin aikaisemminkin"
Otetaan ainoaksi viralliseksi kieleksi suomi, kuten oli ennen 1250 l. Mitä Suomessa puhuttiin silloin.
Kieliraja on 1300 lopulta ollut Kalix eli Kainuujoessa, sinne ruotsalaiset työntyivät ja siellä kieliraja pysyi sitkeästi, kunnes 1800 l. Alkoi systemaattinen suomenkielen tuhoaminen. Nythän suomenkielisiä ei edes tunnusteta kielivähemmistöksi.
Ihmiset saavat määritellä kansallisen identiteettinsä itse, vaatimatta toisilta yhtään mitään.
Tehdään ns rauha kun pakkoruotsi poistuuu. Minulle on aivan sama vaikka asutte Westendin hienoimmissa kartanoissa ja tienaatte enemmän kuin ite Ahtisaari, mutta pitäkää turpavärkkinne kiinni(anteeksi kielenkäyttöni) kun tulee puhe pakkoruotsista. En enää jaksa tuota iänikuista tyhmää ja TÄYSIN ABSURDIA VAATIMUSTANNE PAKKORUOTSISTA. Sitten vielä koetatte vääntää sen muuksi kuin mistä on OIKEASTI kyse. Kyse on nimenomaan PAKKORUOTSISTA.
Toisin sanoen olen valmis rauhalliseen rinnakkaiseloon, mikäli se minusta riippuu. Ilman vaatimuksia minun tai mahdollisen jälkikasvuni kieliopinnoista pakkoruotsin suhteen. Tack sååå muckett"!
Rauha palaa Kokoomuksen ja Kepun nousun myötä. Persujen alamäki tulee olemaan vääjäämätön eli kupla jo vuotaa. Persut eivät sitten millään tavoin pysty hallituksen porteille lähellekkään pääsemään. Eli sitten taas jatkuu myönteinen Suomi-kehityksen ilmapiiri ja mitä todennäköisimmin RKP jatkaa seuraavassakin hallituksessa. Kuntauudistus toteutuu ja kaksikielisten kunnat laajenevat. Pakkoruotsin rinnalle tulee muita pakkovaihtoehtojs, joita koululaiset eivät juurikaan valitse.
"Pakkoruotsin rinnalle tulee muita pakkovaihtoehtoja, joita koululaiset eivät juurikaan valitse."
Mitähän tämä tarkoittaa?
Paikallinen ammattikorkeakoulu kysyi kieliasiaa viime vuonna Lappeenrannan, Imatran, Mikkelin, Savonlinnan, Puumalan ja Tohmajärven 7-luokkalaisilta.
- kyselyyn vastanneista 40 % (353 oppilasta) olisi valmis vaihtamaan ruotsin johonkin muuhun kuin venäjään
- 14% ottaisi ruotsin sijaan venäjän
- 27 % (240 oppilasta) ei vaihtaisi ruotsia mihinkään muuhun kieleen
jos neljäsosa oppilaista valitsisi ruotsin, sehän riittää enemmän kuin hyvin ruotsinkielisten palvelujen järjestämiseen
ei olisi RKP:llä siis syytä huoleen
Kuulostaa suurelta tuo 27%. Se johtunee nykyisestä propagandasta ja todellisen vaihtoehdon puutteesta.
Varmasti tuo luku pieninisi, kuin vaihtoehdot ovat konkreettisesti pöydällä. MUTTA varmastikin 10% suomalaiskoululaisista valitsisi ruotsin täysin vapaehtoisestikin.
Ja sehän olisi TUPLASTI surujen määrä hyvin ruotsia puhuvaa kansalaista!
Miten ihmeessä puoli miljoonaa ruotsia puhuvaa suomalaista surujen lisäksi ei pystyisi hoitamaan maan ruotsin tarvetta!?
No varmaan riittäisi, mutta RKP vastustaa sitä, koska kyse ei ole mistään kielen tarpeesta vaan etuoikeuksista.