Ette taida järin ikävöidä tätä paska kaupunkia ja sen asukkaita?
Entiset savonlinnalaiset huomio!
Ikävä kaupunki
422422
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
yksi syy lähtöön pois ja järkevämpiin maisemiin, olivat juurikin nämä alkuasukkaat...
Kateellisia "selkäänpukottajia" :-D
Kauko Röyhkän kappale "Pas*a kaupunki". Sopii myös tähän kaupunkiin. Alunperin lienee tehty Oulua varten.
Höpö, höpö, nyt lopeta se halvan ja huonon konjakin juominen kun tuommoista suollat.
Mikäs vika itse kaupungilla on? Sinällään ihan nätillä paikalla, mutta siltikin kaikkein parasta on uusi ohitustie! Viimeisellä päättäjätkin antoi periksi ja nöyrtyivät siihen tosiasiaan ettei kaikki ole savolaisia ja normaaleille ihmisille on annettava vaihtoehto ohittaa Savonlinna, sillä muuten olisi uhannut syyte rankoista ihmisoikeusrikkomuksista.
99% asukkaista selän takana kieroilevia juntteja.
Sana juntti on Stadin slangia ja merkitsee Helsinkiin maalta muutanutta nuorta tyttöä.
Vastaava nuori mies tai poika on juippi.
Savonlinnassa asuva ei voi olla kumpaakaan.
http://www.suomisanakirja.fi/juntti
Kyse on vanhasta katuslangista, jota suomisanakirja ei tue. Sitä puhuttiin ainakin Helsingin Rööperissä, Hagigsessa ja Sörkassa, aina 70-luvun alkuun saakka.
Nykyään, kun murteet ovat sekoittuneet, ovat sanojen merkitykset muuttuneet.
Miksi tänne kirjoittelet jos olet muualle muuttanut? Asu siellä paratiisissasi onnellisena.
Minä muutin tänne takaisin siksi että täällä on hyvä asua. Järvi on ihan rannassa eikä liikenneruuhkia ole. Tontit ovat halpoja ja talot edullisia ostaa. Tietenkin ahneet hamuavat taivaita mutta yleensä eivät saa. Kaikki on lähellä ja toimii sukkelaan. Kaupan kassakin on jo tuttu ja tervehtii kuin ihmistä konsanaan. Täällä on kaikki mitä immeinen tarvihtoo; kauppoja, keilahalli, ravintoloita, kolakkavesinen uimahalli yms....
Kaikki ei tietenkään ole kuin paratiisissa. Poliitikot riitelevät kuten muuallakin. Tyhjäntoimittaja on äänestetty eduskuntaan jne... Mutta kuitenkin.
Periaatteessa hyvä asuinkunta ja minulle paras kaikista.
"Järvi on ihan rannassa"?
Heh heh..muualla Se ei vissiin ole..
Savossa on maailman eniten savolaisia. Ja toiseksi eniten niitä on Helsingissä ja pääkaupunkiseudulla.
Eikä soutamalla kulu.
Meilä kävi sillee et kunnaninsinööri siirrätti järven pois rannasta. Se ol törkee teko, sen olis vielä sietänyt, et ranta ois siirretty toisaalla, mutta että järvi vietii. Nyt on pelekkä torso ranta jäljellä, eihä sillä mittää virkoo oo.
Savolaisin lätkäjengi Suomessa Savolaisten kannattajien määrällä mitattuna, Helsingin IFK, KalPa vai Jokerit?
Ajattelin muuttaa pois kun sosterin reumalääkäri teki elämästäni helvettiä täällä.
Tuntuu ettei hän ole normaali lääkäri vaan valelääkäri.
Ei osaa tehdä diagnooseja ja ei laita lähetteitä muualla kun on niin ylpeä ja potilas kärsii hoidotta.
Milloin saadaa nuo vanhat jäärät pois sairaalasta?
Muistutusten teko on aivan turhaa kun siellä ei ole edes kunnollista johtavaa lääkäriä. Tumman kolon nuolia se nykyinen sijainen!
Potilasasiamieskin on aivan neuvoton ja kertoo potilaalle valheita.
Mihinkään muistutuksen toimenpiteisiin ei ryhdytä ja pompotus jatkuu muodossa tai toisessa terveyskeskuksessa.
Kun kuntoutusta ei moni tai varmaan kukaan saa niin vaikea alkaa pitkän sairausloman jälkeen ilmaistöihin. Sairaudet kun ei parane kuntouttavallatyöllä vaan oikealla kuntoutuksella. Jos olet sairas niin se on oma vika sosterissa.
Monella varmaan vastaavia kokemuksia?!
Minusta sairaalan voisi poistaa Savonlinnasta kun hoitoketjut eivät toimi ollenkaan. Tuoko SOTE uudistus muutoksen kyseiseen pulmaan vaiko asia lakaistaan maton alle sosterissa?
Hyvää uutta vuotta sairaille ja muillekkin!
Moni lääkäri varmasti kuvittelee olevansa erehtymätön (ei kuuntele tai arvosta potilaan mielipiteitä)
Itseasiassa kyllä ikävöin. Töihen takia muualla asun eikä tää sen ihmeellisempää oo. Kaverit asuu siellä suunnalla ja vanhemmat ni kiva ois nähä useamminkin.
oletko karvakäsi nimestä päätellen?
Kyllä karvoja löytyy ja en aio pyssyy poissa.
Kyllä ikävöin! Pitää käydä kaukana ennen kuin näkee miten hyvin asiat on lähellä. Itse muutin Savonlinnasta pois jo parikymmentä vuotta sitten ja kovasti vaan takaisin haluaisin, jos siellä töitä olisi. Eläkeikää odotellessa....
Samaa mieltä nimimerkin "mie ainakin" kanssa. 30 vuotta sitten lähdin, kun opinnot ja työt veivät, mutta jonakin päivänä palaan. Ei ole kotiseudun voittanutta ja Savonlinna ympäristöineen on yksi upeimmista asuinseuduista, mitä tällä maalla on tarjota.
3 vuotta asustelin siellä, ikävä on lähinnä maisemia ja paria kaveria joista toinen oli alunperin ulkomaalainen. Kaupungin ilmapiiri vaan oli jotenkin tunkkainen...
Kaipaan kovasti itse kaupunkia,varsinkin joka ikinen kesä.Kaikki nämä vuodet on kaupunki ollut mielessä,hyvässä merkityksessä.
Vain jotkut ihmiset tekivät siellä olemisen ja asumisen mahdottomaksi. Heti kun se oli mahdollista,nostin kytkintä.
Näin aikuistuneena ja kauempaa katsottuna Savonlinna on kuin mikä tahansa pikkukaupunki,läpileikkaus suomalaisesta elämänmenosta.Voisin siellä asua,jos työpaikka olis 110 % varma.Tai edes 100%... 99% ?
1970-luvun Savonlinna oli jyrkkärajainen luokkayhteiskunta minikoossa. Työläisen kakara sai tuta joka käänteessä olevansa vähempiarvoinen kuin vauraiden perheiden vesat. Sen tekivät selväksi niin aikuiset kuin ikätoveritkin: opettajat, seuravalmentajat, kerho-ohjaajat, koulukaverit jne. Samaan aikaan ns. iso raha hävitti suruttomasti kaupungin kulttuurihistoriallisia aarteita ja rakennusperintöä asukkaiden katsellessa voimattomina sivusta. Olavinlinnakin olisi purettu, jos tietyt tahot olisivat saaneet määrätä. Kaupungin kesätöihin oli asiaa vain jäsenkirjavanhempien kautta, venepaikatkin jaettiin kaveriperiaatteella ja jopa kutsunnoissa annettiin etusija kellokkaiden kakaroille (silloin olivat ikäluokat niin suuria, että osan oli odoteltava asepalveluksensa suorittamista). Se oli ahdistavaa aikaa köyhälle. Poishan sieltä oli lähdettävä heti kun ikä riitti. No, noista ajasta on tultu kauas, mutta mikä mahtaa olla meininki kaupungissa nykyisin? Joko on luokkayhteiskunta palaamassa sinnekin, niin kuin etelän suurempiin kaupunkeihin, vai ehtikö se sieltä edes haihtua ennen tätä uusluokkaistumisen aikaa?
Ei se ole koskaan täällä minnekään kadonnut. Avuton kylä kertakaikkiaan. Kuin kultti.
vapaamuurarikirjoittelija. Oli helppo tunnistaa katkeran luuseritytön kirjoittamaksi vaikka antaakin tässä vääriä tietoja itsestään.Ei olisi edes kannattanut palata takaisin vaan jäädä sinne Neuvostoliittoon eikä vain vierailla siellä "opiskelemassa" matkailua ym. Moni asia olisi tälläkin ikuisella valittajalla paljon paremmin kun vain menisi töihin ja alkaisi elää niinkuin päästään terveet ja muutenkin kunnolliset ihmiset tekevät. Siihen ei tämä änkyrätyttö ole koskaan pystynyt vaan iskenyt päätä seinään kerta kerran jälkeen.
Jatkan hitusen muistelua. Nimittäin pihakavereiden vanhemmissakin oli porukkaa, joka luokitteli itseään ja muita sen perusteella, omistiko esimerkiksi auton ja minkä merkkisen. Osakekerrostalojen pihoille ei ollut yleensä vuokrakerrostalojen lapsilla lupa mennä leikkimään, vaikka heidän lapsensa saivatkin tulla vuokratalojen pihoille, sillä eihän sosialisti sellaista kiellä. Ja sosialistiksi leimautui jokainen työläinen, jolla ei ollut varaa ottaa asuntolainaa. Siihen aikaanhan lainojen hinnoittelullakin pidettiin tarkoituksellisesti kastijakoa yllä. Onneksi meillä lapsilla ei ollut vielä luokkatietoisuus riittävästi kehittynyt, vaikkakin jo hyvällä oraalla. Jossakin vaiheessa pelasimme jopa lätkää osaketalojen poikia vastaan, heidän haastaminaan. No, me kommunistien kakarat voitimme silkkaa tuuriamme ja kierouttamme, kuten saimme yhdeltä vaahto suupielessä omiansa kannustaneelta porvarivanhemmalta kuulla. Oi noita aikoja, joita yhtään kaipaa en.
Itse muutin 20 vuotta sitten Jyväskylään ja tämä se vasta pa..a kaupunki onkin. ei ole vettä lähelläkään keskustaa ellei noita kahta Jyväsjärvi ja tuomiojärvi) kuralammikon kokoista lätäkköä järveksi kutsuta. tänne on kasaantuneet ihmiset eripuolelta suomea lähinnä työn ja opiskelun perässä. Kaupungissa on runsainmitoin asukkaita, mutta itse keskusta on sadan metrin alueella eli kävelykadun mitalla. Kyllä on ikävä kotirannoille, Saimaan rantamille. Ja paluu tapahtuu tulevana kesänä. Hienoa päästä takaisin Savonlinnaan.
Sirkus poistui Jyväskylästä jo 60-luvulla, mutta kaupunkiin jäi kaikki pellet.
En kaipaa sitä persläpeä!
Vaikka mää olen avarakatseinen, niin vuojen ajan täälä jaksoi asua. Ouluhan se paska kaupunni vasta onkin, mutta sinne sydämeni halajaa takasin. Palijon mukavampi asua kaupunnisa kuin tällasesa tuppukyläsä..
Ja sannaakaan en oo savua opetellu, enkä opettele tulevaisuuvessakaan!
Savonlinna on vajaamielisten vallassa oleva kaupunki, jossa ankeus on perustila.
Kierosti pienissä piireissään keskenään hymyilevien percesilmien keskittymä.
Kaupunki johon kenenkään ei kannata muuttaa ja josta kannattaa pyrkiä mahdollisimman kauaksi.
Savonlinna: suhmuroinnin pääkaupunki. Kateellisten pikkusielujen keskittymä.
26 vuotta jo muualla-asuneena, voin "ulkopuolisin" silmin tämän todeta.
Kun on elämässään pärjännyt kaikilla tasoilla paremmin, kuin ikäluokkansa kaverit, tutut ja etenkin sukulaiset, jotka jääneet ja jumittuneet Savonlinnaan.
Voi ihme, sitä nuamanviäntöä ja makustelemista. Kun allekirjoittanut kurvailee uudella premium-luokan autolla pitkin Olavinkatua, Savonlinnassa poiketessaan ja moikkailee vanhoille tutuille ! :-D
Taidat olla aika vanha ? Muuten voisin tulla kyytiin :) ja pois täältä.
nimimerkille "norppanavedessä"....
Joo. Wanha ollaan...:-D ( mikä on vanha....)
Mutta, perässä tulet sinäkin.... Vuodet vierii vääjäämättä.
Auto on uusi ja kuski nuori mieleltään. Loppuun asti !
NO TANGO&HUMPPA HERE ! LOL !!!! :-D
AC/DC rules ! 4evör !!!
kaupunki ole. Ankea, sisäänpäin kyräilevä, eikä siellä oikein mitään olekaan. Ehkä leppoisa eläkekeidas jos on niin pahasti dementoitunut että siellä viihtyy. Järjetön vuokrataso kaupungin kokoon ja huomioiden että ei juuri vetovoimaa. Ja kun viime suvena piipahdin niin huomasin että sitten viime käynnin on asutettu puoli kaupunkia mamujakin.
Kuten ennekin sanottu niin kaupungissa oo mitään vikaa ihmisissä on
Kaunis kaupunki mutta byrokratia junnaa natsiajassa.
Savonlinnalla olisi paljon opittavaa saksalaisilta. Tehokasta sakkia siinä mihin ryhtyvät. Merkelilläkin on enemmän munaa kuin koko Savonlinnan kaupunginvaltuuston poliittisilla pelleillä.
kakkaakaakkaaakkaakakkaakakkaakaakaaakaakakakakaka
Vähänkin "maailmaa" nähnyt tietää, että missään ei ole paremmin. Täällä keskenkasvuiset teinit urputtaa tietämättömyyttään ja osoittaa tyhmyytensä huutelemalla, Savonlinna On Paska kaupunki. 15 vuotta muualla riitti minulle ja perheelle. Todella moni pois muuttanut tulee takaisin, jos tulee tilaisuus.
Itse asiassa ikävöin Savonlinnaan aivan mielettömästi. Jos vain sieltä saisin kohtuuhintaisen asunnon keskustasta ja nykyistä työtäni vastaavan vakituisen työpaikan, niin muuttokuorma lähtisi välittömästi kohti Savonlinnaa. Ihana kaupunki!
Asukaa jumalauta muutama vuosi jossain etelä-suomessa missä ihmiset vitut välittää kenestäkään muusta kuin itsestään, paitsi silloin kun pitää puuttua naapurin tai kanssa-autoilijan kyyläämiseen ns. kyläpoliisi asenteella. (n.90% porukasta)
Jos tällainen elämänmeno viehättää, niin olette oikeita henkilöitä kitisemään
tällaisella keskustelupalstalla.
Muut menkää sitten vaikka ihan turistina käymään savossa. ero on huomattava..