Ruskan aikataulu

Hei kaikki Lapin kävijät,

saatiin ystäväni kanssa yllättäen vapaata siten, että voisimme lähteä Lappiin huomenna ja paluu pääkaupunkiseudulle olisi viimeistään sunnuntaina, omalla autolla liikkeellä. Minne päin Lappia kannattaisi suunnistaa? Onko ruska jo ohi?

Ikävä kyllä sääennusteet povaavat sateita koko viikoksi... Olemme retkeilleet paljon, varusteet soveltuvat vaeltamiseen kolmena vuodenaikana, mutta Lapissa emme ole olleet.

Kiitos vinkeistä, kaikki neuvot otetaan kiitollisina vastaan!
3670
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olin Saariselällä kuun alussa, 10. pv asti ja siellä oli ruska parhaimmillaan. Mutta siitä etelään ei ollut vielä alkanut. Eräs tuttu oli soittanut Ranualle ja sanoi myös, ettei ollut vielä alannut siellä. Niin että ole tarkkana, minne menet. Voi olla että tällä viikolla on jo paljon etelämpänä. Kovin kylmäähän ei ole vielä ollut.

Ainakin Kevolla, Sevettijärvellä, Saariselällä jne on ruska. Puista voi olla lehdet jo suurelta osalta pudonneet.

Äänestä

Ruska on nyt parhaimmillaan! Parhaat maisemat ja oikeat retkeilymaastot löytyvät käsivarresta Muonion - Kilpisjärven alueelta.

Autolla 4 tietä pohjoiseen ja Kemin kohdalta Tornion ja Tornionjokivartta ylös. Majoitusvaihtoehtoja löytyy matkan varrelta.

Jos haluatte viihde elämää niin Muoniosta on lyhyt matka Leville ja sieltä voi laskeutua Ounasjokivartta pitkin Rovaniemelle.

Äänestä

Tässä vielä viime hetken tietoa
Maaruska just vasta aluillaan, käytännössä koko itä-ja pohjois-lapissa.
Puuruska kohtalaista pyhä-luoston ja saariselän alueella , parasta näätämön tien varressa.
Jos ei lumia tule , niin lapin ruska kestää vielä parikin viikkoa , ja yöpakkasten jälkeen, maaruska vielä paranee.
Tulin pois 19.9 ,joten tuoretta tietoa
Ainut paikka ,missä lehdet oli isolta osin lähteneet ,oli yllättäen kainuun seutu, lapissa oli vielä vihreitäkin lehtipuita.
Jos ois aikaa ja rahaa ,lähtisin heti uudelleen:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minna kirjoitti:

Hei kaikki Lapin kävijät,

saatiin ystäväni kanssa yllättäen vapaata siten, että voisimme lähteä Lappiin huomenna ja paluu pääkaupunkiseudulle olisi viimeistään sunnuntaina, omalla autolla liikkeellä. Minne päin Lappia kannattaisi suunnistaa? Onko ruska jo ohi?

Ikävä kyllä sääennusteet povaavat sateita koko viikoksi... Olemme retkeilleet paljon, varusteet soveltuvat vaeltamiseen kolmena vuodenaikana, mutta Lapissa emme ole olleet.

Kiitos vinkeistä, kaikki neuvot otetaan kiitollisina vastaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu