Onko eri öljymerkkien kesken mitään sen oleellisempaa / merkityksellisempää eroa silloin kun on kyse saman kategorian (perus-) ölystä?
Vanhaan turbottomaan dieseliin laitan ACEA A3/B4 kategorian 10W40 öljyä ja useimiten se on olut Mobilia ja toisinaan Elfiä tai Totalia.
Nyt tuli ostettua tarvikeliikkeestä Shellin vastaavaa, Helix HX7. Lieneekö vastaa muita merkkejä.
Myyjä sanoi kakkien dieseliin sopivien 10W40 öljyjen olevan puolisynteettisiä ja ohuempien olevan synteettisiä, kute 5W etc.
- ->
Entä öljunsuodattimien kansainväliset suurimat hyvälaatuiset merkit?
Tosin vaikeahan niistä täydellä varmuudella on sanoa, sillä usein (?) niillä on sama valmistaja, joka vain laittaa tilaajan leiman kylkeen, muutoin sama tuote.
Markettien epämääräisiä halpissuodattimia en ole milloinkaan käyttänyt, sillä monissa testeissä ovat olleet kelvotonta tasoa.
Vanhaan turbottomaan dieseliin laitan ACEA A3/B4 kategorian 10W40 öljyä ja useimiten se on olut Mobilia ja toisinaan Elfiä tai Totalia.
Nyt tuli ostettua tarvikeliikkeestä Shellin vastaavaa, Helix HX7. Lieneekö vastaa muita merkkejä.
Myyjä sanoi kakkien dieseliin sopivien 10W40 öljyjen olevan puolisynteettisiä ja ohuempien olevan synteettisiä, kute 5W etc.
- ->
Entä öljunsuodattimien kansainväliset suurimat hyvälaatuiset merkit?
Tosin vaikeahan niistä täydellä varmuudella on sanoa, sillä usein (?) niillä on sama valmistaja, joka vain laittaa tilaajan leiman kylkeen, muutoin sama tuote.
Markettien epämääräisiä halpissuodattimia en ole milloinkaan käyttänyt, sillä monissa testeissä ovat olleet kelvotonta tasoa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
On niitä eroja varmastikin. Kysymys on vain siitä, ovatko ne merkittäviä: sinulle taitaa riittää 10W talviviskositeetti ja 40 kuuman pään viskositeetti, eli se on OK. Samoin ACEA A3/B4 laatuluokitus täyttyy hyvin monella perusöljyllä, joten sekin on OK. Tätäkautta arvioiden voidaan periaatteessa sanoa, että että öljyt ovat yhtä hyviä. Samaa voidaan ulottaa suodattimiinkin, vaikkei niissä ole suoranaisia laatustandardeja, mitkä kuluttajalle näkyisivät kuten öljyn laatustandardit.
Toki testejä voidaan tehdä ja laittaa nämä sitäkautta järjestykseen. Testeissä arvostellaan ehkä yksi malli öljyä ja yksi malli suodatinta, joten niiden perusteella, varsin kapean otannan siis, päätellään mikä merkki olisi parempi.
Mitä sitten haet kysymykselläsi? Eivät kaikki varmaankaan ole yhtä hyviä, jos oikein suurennuslasilla aletaan katsomaan. Kysymys onkin vain siitä, mikä on tarpeeseesi riittävä.
Tarkkoja laatueroja esim öljyistä on vaikea saada esille purkkien hienojen logojen perusteella, joten on käytännössä pakko luokitella ne laatuluokitusten ja käytetyn perusöljyn mukaan.
Kunhan laatuvaatimukset autollesi täyttyvät niin öljyssä kuin suodattimessakin ja öljy sopii ajo-olosuhteisiisi, niin mitään ongelmia ei ole tiedossa =)
>> Mitä sitten haet kysymykselläsi?
Eikös se tuossa heti ensimmäsessä lauseessa ole ilmaistu aivan selkeästi ja sitten öljytyypillä ja moottorin tyypillä yksilöitynä?
"Onko eri öljymerkkien kesken mitään sen oleellisempaa / merkityksellisempää eroa silloin kun on kyse saman kategorian (perus-) ölystä?"
Aiemmin en ole käyttänyt Shellin öljyjä, sillä jostakin syystä niistä on kauempaa menneisydessä jäänyt varsin negatiivinen kuva.
Avauksessa manittu öljykategoria on auton ohjekirjan listassa.
-->
Hyvä öljynsuodatin on moottorin pitkäikäisyden kannalta avainasemassa.
Suodattimissa voi olla merkittäviä eroja, joskaan en pitkään aikaan vertailutestejä niistä ole lukenut. Aikanaan suomalaisten autolehtien laajoissa testeissä suodattimissa oli todella suuria eroja joisa huonoimmat olivat suodatukseltaa varsin kelvottomia. En sitten tiedä on vuosien saatossa edullistenkin suodattimien taso hieman noussut.
Huono suodatin ei tee tehtäväänsä ja kaikkenlainen kuona pyörii koneessa.
Kaivelin nyt ihan pikaisesti esille jokusen linkin. Aikoinaan käytin Framin suodattimia, jotka ko. testeissä useinkin menestyivät varsin hyvin.
Toki saattaa olla, että osa markkinoilla olevista suodattimista on samoja, mutta vain eri merkillä eri maassa (?).
"Oil Filter Comparison Study" (2011)
- http://filtrationcomparisons.weebly.com/test-pictures-and-results.html
- https://parts.olathetoyota.com/tacoma-oil-filter-comparison.html
- http://www.minimopar.net/oilfilters/reference.html
- http://www.gmtruckcentral.com/articles/oilfilterstudy.html
- http://www.300cforums.com/forums/general-discussion-issues-trouble-shooting/31190-oil-filters-dissected.html
- http://www.duramaxforum.com/forum/alternative-fuels-diesel-additives-lubricants/233858-oil-filter-comparison.html
- http://forums.evolutionm.net/evo-engine-turbo-drivetrain/637158-official-oil-filter-testing-results-thread-4g63t-4b11t.html
.
toiset hyviä ja toiset kuraa. kuten kaikessa muissakin tuotteissa.
Laadukkaat öljyt säilyttävät viskositeettinsa ja kuuma/kylmänvoiteluominaisuudet pitempään. Jos huoltoväli on 30tkm/2v kannattaa panostaa sinne laadukkaampaan päähän. Lyhyemmällä huoltovälillä saattaa keskitason öljykin kelvata.
Kaikenkaikkiaan kysymyksessä on kuitenkin moottorin oletettu käyttöikä, onko se 200tkm vai yli 500tkm :-)
Öljyjen kuluerä on kuitenkin aika pieni autoilun kokonaiskuluihin verrattuna.
>> Laadukkaat öljyt säilyttävät viskositeettinsa ja kuuma / kylmänvoiteluominaisuudet pitempään. Jos huoltoväli on 30tkm/2v kannattaa panostaa sinne laadukkaampaan päähän.
Omakohtaisesti en tuollaisia pitkiä öjyhuoltovälejä ymv. nykyisiä long-life jaksoja milloinkaan käyttäisi vaikka miten superöljynä joitakin tuotteita mainostettaisiin.
Varsinkin dieselkoneissa pakokaasujen takaisinkierrätyksellä olevien nykymoottorien öljyt likaantuvat ja nokeutuvat entistäkin nopeamin. Ei sitten tule hämmästellä kun koneet ja kanavat ovat hyvinkin pahoin karstoittuneet EGR & Co http://kuvaton.com/u/ysX ja jopa liki tukkeutuneet. Ongelmaa lisää jos auto on pääsääntöisesti pätkäajossa.
Aiemmin enempi ajaessani tein öljyn- ja suodattimenvaihdon aina 6kk välein. Nyttemmin maksimi 12kk ja tienkin on hyvä muistaa vaihtaa myös ilmansuodatin riittävin aikavälein. Vanhaan aikaan oli metodina kesä- ja taviöljyt, eli sesonkivaihdot.
Kuten mainitsit, niin kuluerä ei ole erityisen suuri (varsinkaan näillä perusöljyillä hyvä suodati) ja siksi pidän mieluumin hieman lyhyitä vaihtovälejä kuin venytettyjä.
Ps. Nyt ensimmäistä kertaa on harkinnassa mahdollisesti kokeilla jotakin tunnettujen merkkien moottorin sisäpesuun tarkoitettua ainetta ensi kevään öljynvaihdon yhteydessä.
Ainoa tekijä joka hieman jarruttaa on sen mahdollisesti provosoima konevaurio jos koneessa olisi liikaa kuonaa (ilmeisemmin ei ole) ja joka tukisi öljykanavia ja / tai öljypumpun.
Nuo vauriot lienee harvinaisia ja olettaisin, että kysessä ovat olleet melko karstoituuneet koneet ja jo perus öljy-suodatinhuolloltaan huonsti huolletut ja / tai tuotteen väärä käyttö. Kuitenkin vaikea ottaa kantaa rikkoutumistapauksiin kun ei ole faktatietoa siihen liittyvistä tapauskohtaisista tekijöistä.
Turvallinen moottorin jonkin sortin sisäpesuvaihtoehto on tehdä normaalin öljy-suodatinhuollen perään poikkeuksellisesti varsin pian seuraava, vaikka vain muutaman päivän kuluttua tai heti tai jopa jo samana päivänä heti yhden hieman pidemmän ajomatka jälkeen.
Ps2. Suunnitteilla ottaa EGR pois käytöstä, kanavan (mittojen mukainen laippa siihen) ja letkujen tulppaus. EGR karstoittaa konetta, tekee siitä laiskemman, vaatii enempi koneen rasittamista ja lisää kulutusta ja siten myös kokonaisvaltaisia päästöjä. Tilanne on ilmeisemminkin hieman erilainen paljon matka-ajoa tekevien kohdalla.