Asiantuntijoilta tiedustelen, että kuinka hyvin 9-5 sietää talvia ja suolausta vai ruostuuko kyseinen malli herkästi? Olen suunnitellut kyseisen mallin hankintaa, mutta ruosteenkesto mietityttää kun 9-3:sta olen kuullut huonoja kokemuksia. Onko esim. vuosimalleissa eroja ruosteenkeston suhteen? Ja onko 9-5 ruostumisesta mitään faktaa lyödä pöytään esim. automerkkien vertailuja yms.?
Saab 9-5 ruosteongelma
Gävle
31727
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei minun käsittääkseni noissa ole sen suurempia ruoste ongelmia kuin muissakaan merkeissä. Tottahan toki Suomessa tarvitaan kunnolista ruostesuojausta joka kulkineessa.
voipi olla pieniä kohoumia. Johtuu joko ruosteesta tai todennäköisemmin maalin irtoamisesta sinkityksestä. Ainakin omasta -00 9-3:sta löytyy noita "paukamia". Pitänee maalauttaa; ruosteenesto tulikin jo teetettyä.
Omassa -98 9-5:ssa ei mitään ruosteongelmia, pohjassa ei näy, ovien alareunoissa ei näy, eikä muuallakaan. Ainoa siihen viittava pikkujuttu on etulokasuojan takareuna mihin kivet iskee, maalia hiukan lähtenyt ja sinkityksen pinnassa näkyy pientä pintatäplää (ei huomaa jos ei katso todella tarkasti), mutta se on äkkiä hoidettu.