Käyn terapiassa ja tuun kyllä todella hyvin toimeen oman terapeutin kanssa, mutta nyt viimeaikoina oon todella usein allapäin ja miettinyt omaa itsemurhaa, oon myös alkanut viiltelemään. Oon ollut koulukiusattu mistä en ole vieläkään päässyt yli ja saan vihaviestejä vieläkin netissä. Oon kirjotellut masentuneita tekstejä itsestäni ja tekstejä jotka selvästi kertoo luovuttamisen halusta ja siitä, ettei enään jaksais taistella. Oon aina väittänyt terapeutille, että kaikki on kunnossa, mut nyt haluisin oikeasti kertoa tästä viiltelystä ja niistä inhottavista ajatuksista joita mulle tulee, mutta pelkään seurauksia.
Voinko joutua suljetulle osastolle?
Masentunut1
71300
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Miksi pelkäät seurauksia? En usko että joutuisit millekkään osastolle ellet ole alaikäinen. ja muutenkin ei siitä terapiasta ole mitään hyötyä josset ole rehellinen siellä. Tuhlaat vaan omaa aikaasi. Jos oikeasti haluat masennuksesta ja viiltelystä eroon niin ole rehellinen äläkä pelkää osastolle joutumista. Ota vain kaikki apu vastaan mitä tarjotaan.
Mä olen 16v
Jos todella haluat apua niin kerro ihmeessä ihan rehellisesti fiiliksesi. Nimittäin se on helpompi hoitaa nyt alaikäsenä masennus pois osastolla vaikka tuntuiski mälsältä kun antais asian olla ja odottaa siihen ku täytät 18. Nimittäin sillon vaikka haluaisitki päästä osastolle niin se on paljon vaikeampaa. Ja muutenkin ei saa apua niin hyvin kun alaikäsenä mikä mua harmittaa oikein paljon. ja vaikka joutuisitkin osastolle niin veikkaan että sua ei huostaanoteta ellei siihen löydy tietenkin syytä ja olisit osastolla niin pitkään kun on tatvetta ja alat olla siinä kunnossa että ne katsoo että olet tarpeeksi hyvässä jamassa että voit palata kotiin. Ketään ei nimittäin turhaan pidetä missään kiinni. Tsemppiä sulle!:)
Olen ollut muutaman kerran suljetulla osastolla, Oulun Peltolassa. Varsinkin osasto 4. jäi mieleen. Ei suljettua tarvitse pelätä. Siellä on vaan aivan vítun tylsää ja ärsyttävää nukkua muiden äijien kanssa samassa pienessä huoneessa.
Harjavallan suljetulla ei ole ihmisoikeuksia (Perustuslaki LUKU 2) eikä siellä saa tyydyttää Maslow:n tarvehierarkian tarpeita.
Allekirjoittakaa adressi pakkohoidon lopettamiseksi:
http://www.adressit.com/psykiatrisen_pakkohoidon_lakkauttaminen
Mielenterveyslaki
LUKU 2
8 §
Hoitoon määräämisen edellytykset
Henkilö voidaan määrätä tahdostaan riippumatta psykiatriseen sairaalahoitoon vain:
1) jos hänen todetaan olevan mielisairas;
2) jos hän mielisairautensa vuoksi on hoidon tarpeessa siten, että hoitoon toimittamatta jättäminen olennaisesti pahentaisi hänen mielisairauttaan tai vakavasti vaarantaisi hänen terveyttään tai turvallisuuttaan taikka muiden henkilöiden terveyttä tai turvallisuutta; ja
3) jos mitkään muut mielenterveyspalvelut eivät sovellu käytettäviksi tai ovat riittämättömiä.
Alaikäinen voidaan määrätä tahdostaan riippumatta psykiatriseen sairaalahoitoon myös, jos hän on vakavan mielenterveydenhäiriön vuoksi hoidon tarpeessa siten, että hoitoon toimittamatta jättäminen olennaisesti pahentaisi hänen sairauttaan tai vakavasti vaarantaisi hänen terveyttään tai turvallisuuttaan taikka muiden henkilöiden terveyttä tai turvallisuutta ja jos mitkään muut mielenterveyspalvelut eivät sovellu käytettäviksi. (23.10.1992/954)
Edellä 1 ja 2 momentin nojalla hoidettavana olevan alaikäisen hoito tulee järjestää yksikössä, jolla on edellytykset ja valmiudet hoitaa häntä. Alaikäistä tulee hoitaa erillään aikuisista, jollei katsota olevan alaikäisen edun mukaista menetellä toisin. (23.10.1992/954)