Niitä oli ennen. Kulma. Vaaralahti. Aikabriha. Vonkamies. Oliko muita
kuka muistaa vanhat baarit
kysely
899074
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 89
Vanhimmat
Kuhmonkavulla oli Ronttu-Antin baari ja joku toinen, ellei kolmekin, en muista nimiä! Karjalan baari oli nykyisen Kampaamo Sorellan paikalla! Olihan niitä, ai niin, Seurahuoneen baari oli myös ja Toribaari siinä missä oli vvaraosaliike Jänkä-Joonas!
Meijerinbaari oli siinä Toribistron paikalla ja Metsäpirtin baari oli önnikadulla missä on nyt A.Tähkäsen halli! Joku baari oli siinä Kekäleen talon vastapäätä yläkerrassa Olihan niitä silloin kun oli elämää! Siitäpä jatkakaa!
Ronttu-Antin baarilla oli myös toinen hauska nimi: Kuolleen hevosen saluuna.
Kuhmonkadulla taisi olla myös Aaretin baari. Aaretti ja hänen poikansa toimivat huonekalukauppiaina.
Nuutisen baari myös Kuhmonkadulla.
Kekäleen taloa vastapäätä yläkerrassa oli Brahen grilli ja vieressä Rinteen baari. Osuuskassan talossa oli Meijerin baari ja Koulukadun puolella samassa talossa Kassankulman baari. Karjalan baarin nimi oli jossakin vaiheessa myös Siltabaari. Pehkosen taloa vastapäätä oli Turusen baari nykyisen asuinkerrostalon paikalla.
Turusen baari oli Pika-Baari. Rinteen baari oli joskus Kahvi-Baarin nimella ja vieressä on Herkku-Myymälä. Siellä käytiin ruokatunnilla möykkysuklaata tai kilosuklaata ostamassa. Olihan myös Kaatra, vaikkei se baari ollutkaan-
Rajanpirtti oli parempitasoinen ravintola hotelleineen nykyisessä kaupungin teknisessä virastotalossa. Osuusliike Pielisen yläkerrassa oli reppumiesten baari ja Osuusliikkeen yläkerrassa kuuluisa Osula.
Rojupirtissä tuli käytyä kun täytin 18v. Sai aina sen 4 A olutta kun näytti henkkarit, enempää ei saanut kun ikä ei riittänyt, ihme pykälä!
Minun nuoruudessani, josta on jo todella kauan, reppubaarissa sai 18 vuotiaana kolme olutta ja sitten olisi pitänyt ostaa voileipä. Jokaisesta nuoresta asiakkaasta oli tarjoilijattarilla tarkka kirjanpito. Jos ei ostanut leipää, oli parasta poistua kuppilasta ja suunnata Kulmalle. Rajanpirtti oli liian hieno paikka nuorelle väelle ja se ohitettiin. Kulmalla oli sama kolmen pullon sääntö. Kierros aloitettiin Osulasta, joten kaikkiaan päästiin yhdeksään kaljaan. Kaljan tilalle voi ottaa myös brandylonkeron.
Simpassa eli alunperin Simo-Hurtassa oli samoin kolmen kaljan sääntö. Sitten Kulmalle juomaan vodka-limeä. Hyi!
Myös asemaravintolassa oli toimintaa. Sinne johti rautatien puolelta kaksi ovea: ykkösluokan ovi paremmalle väelle ja kakkosluokan ovi tavalliselle rahvaalle, samaan tapaan kuin junien vaunutkin oli luokiteltu. Wuoman Petteri, syntyjään Äyräpäästä piti ravintolaa 1960-luvulla.
wuomalla oli kauniit tyttäret
Samaa mieltä varsinkin se toinen tytöistä! Muistaa ko kukaan Öölibööliä?
Mikäs se osula oli ? Kertoi aikanaan mulle sahti.
Osula oli siinä alakyllällä missä on nykyisin se romuliike, eli kaarisisllalta tullessa ensimmäinen talo oikella, ei kuitenkaan hovila! Lähes lieksanlehden taloa vastapäätä!
Aikoinaan vuonna -65 kaverini oli hommannut rommiviinapullon? Olin silloin -14 v ja hän tuli meille kertoen aarteestaan? Kokista oli tietysti mukana! Mitähän lie ollut iltapäivää. No mentiin kylillepäin meiltä ja ryystettiin se puteli kahteenpakkaan, ai hitto miten oli alkuun mukavaa, mutta siten jutkahti nuppiin se viina! Välillä istuttiin pusikossa, tai visisiin otettiin ettoneet ja kaveri sitten herätteli! Mentiin asemaravintolaan ja kaveri osti rapakaljaa, ja juotiin sitä! Alkoi ruveta uudelleen kihoamaan nuppiin ja se baarinpitäjä heitti meidät ulos poliisilla uhkaillen!
Aikamme kylillä toikkaroituamme lähdettiin sitten kotiin! Kyllä se siinä yöllä kotiin kävellessä nuppi selvisi
Viisikon baari Hatussa ja Ainon baari koskella. Huh huh.
Koskella oli aikoinaan nykyisen Siwan talossa Ruokala. Sielläkin istuttiin. Jossain vaiheessa siinä oli Ainon Baari ja Kukkakauppa. Pankakosken uudessa liikekeskuksessa, joka paloi maan tasalle oli joku baari.
Ruokala sijaitsi Pankakoskella kellertäväksi rapatussa talossa, jossa myöhemmin sijaitsi lihakauppa, parturi-kampaamo. Pankakosken Säästöpankki ja Pankakosken apteekki. Sisäänkäynti oli päätien puolelta. Ruokakauppa Manteli toimi talossa 1990-luvulla, jolloin sisäänkäynti oli talon Lieksan puoleisesta päädystä. Viimeisin toimija talossa oli kierrätyskeskus. Talo paloi pari vuotta sitten.
Tästä talosta on kyse.
https://www.finna.fi/Record/pielinen.M011-48959
Liikekeskuskessa oli posti, Öystilän K-kauppa ja Osuuspankki. Palon jälkeen talo rakennettiin uudelleen. Myöhemmin postin paikalla oli Hangasbaari ja vielä myöhemmin Baari-Kahvila Suopursu. Talo on ollut tyhjillään jo vuosia.
Siwan talossa on ollut ruokakauppa, kukkakauppa, säästöpankki ja parturi-kampaamo, suutari mutta ei ruokalaa eikä baaria.
Ainon baari oli Vanhatien varressa.
Viisikonbaari oli kaikkien baarien äiti. Ja kievarin kirsti, rauha hänen muistolleen
Ainon baari oli myös viekissä ja se toinen baari myös, nimeä en muista, mutta en ole saanut mistään niin pahanmakuista kahvia kuin sieltä! Suksitervaksi olisi käynyt! Mutta eihän siinä baarissa kukaan kahvia juonutkaan, kahvinlitku oli turistien iloksi!
Myöskään hatun baarissa ei kahvi ollut se ykköstuote...
Ainojh paari Viekissä tunsi myös nimen Rotan baari, jossain vaiheessa. Ainon eksä ukko oli se Rotta.
Joskus kauan sitten metsästysreissullani kulkiessani Hatunkylän kautta, pistäydyin Viisikon baarissa. Siellä työskenteli aikuinen nainen ja nuori tyttö. Kysyin limpparia ja sain vanhemmalta naiselta vastauksen: meillä on tiällä vaen lämmintä kolloo, issoo ja pientä. Oli siinä hymyssä pitelemistä.
Keskus baari oli parhain jätkien baari. oli Pehkosen talossa. En tiedä mikä on tänä päivänä en ole vähään aikaan siellä päin käynyt.
Torstai päivä oli vilkkain päivä oli hernekeitto päivä siihen kyytipojaksi pannari ,johan pärjäsi päivän kahlata Pielisen katua,ei nimittäin ollut vielä silloin päälystetty tietä. Turusen baari oli iltaisin nuorelle pojalle mieluisin baari ,Monta kertaa minäkin tein rehfit kyseiseen baariin, syy minkä takia, oli keskeisin baari. Baari omistajan poika oli hiukan virka intoinen joten kuten pärjättiin, olis pitänyt heti ostaa limpsaa tai kaljaa.
Kaijan-baari oli viekissä joka paloi
Ja sitä ennen samalla paikalla oli Ansun baari. En ole varma oliko tuo oikea nimi mutta silä nimellä muistaakseni kutsuttiin. Joku Kylmälä muistaakseni piti?
Asemaravintola. Kuulusa savotajätkien kokoontumispaikka. Samoin kun Serppari, Kuluma ja Punasenristinpuari. Meijerinpaari, Pikapaari ja tietenkin Unionhuoltoaseman paari Mähköllä vai mitä se nyt oli? Niin ja Kesoil siinä Lamminkyllään päen. Oli muuten hyvä puari, niin älyttömän hyvännäkönen myyjätärki vielä kaiken muun hyvän lisäks.
Joskus Viekissä oli linja-auton lähtäpaikan luona tai linja-autoasemalla baari tai kahvila. Liekö sama kaijan baari. Siellä kävin lapsena v. -60.
Punaisen Ristin Baari oli sama kuin Toribaari, mikä oli samassa talossa kuin taksiasema joskus v. -64.
Turusen baari eli Pika-Baari oli hyvin suosittu levyautomaatteineen. Toinen hyvälevyinen jukeboxi oli Metsäpirtissä. Pika-Baarin Turusen poika oli jäänyt mieleltään hiukan vajaaksi ja sen takia käyttäytyminen tuntui virkaintoisuudelta. Harmaa sarkapuku oli päällä kesät talvet.
Antsun baari ja Antero Kylmälä piti
Kaijan Baarissa vietettiin monet ns.lomat kun Topi ja Kalle siellä meit Turun veljeksiä joka kesä ootteli. Rauha heidän sielulleen. Topi eli 93v. Mikähän se baari sytytti..?
Myöhemmin Kanervan Baari. Voitto Kanerva aloitti Lieksassa lihapiirakoiden, Porilaisten, hampurilaisten, ranskanperunoiden jne. myynnin.
Pöngän baari Vuonislahessa ja siinä lähettyvillä herranniemen kuppila. Siellä sitä vasta tapahtu, tanssilavan katveessa. Semmonen pokse kävi lepikossa, kun oes muikkuja puhkottu, kun piikkaset posahteli kesäyössä ja osin talavellaa.
Yksi Petteri Wuoman tyttäristä oli nimeltään RAIJA. Muutti Helsinkiin syksyllä
1967. Meni sairaanhoitajaksi Mehiläisen sairaalaan. Jäi ikävä!!!!!!
Torin vastapäätä oli Moccananna joskus 90-luvulla.Siin on nykyään pizzeria.
Mähköllä viel muutama vuos sitten baari ja Pankakoskella Pankalammilla oli baari entisen kaupan tiloissa.Samoin Pankakoskella oli entisen Ainon baarin tiloissa baari,yrittäjää en muista.
Ja toinen oli Lea. Olin samalla luokalla oppikoulussa.
Oliko tällä Petteri Wuomalla veljeä jolla olisi lapsia? Tapasin vaimon kanssa viime kesänä mökkimatkalla Keski-Suomessa Wuoma nimisen nuoren miehen. Kysyin häneltä erikoisesta sukunimestään, niin mies sanoi että ei ole tietoa nimensä taustoista kun ei isäänsä juuri ollut tavannut kuin lapsena ja isänsä oli kuollut jo 90-luvulla. Mukava mies oli, kävi tuomassa pilkkeitä vuokraamallemme mökille.
Petteri Wuomalla oli ainakin yksi poika nimeltään Erkki, joka on syntynyt noin vuonna 1950. Kirjoitti Lieksassa ylioppilaaksi. Olin samalla RUK:n kurssilla 139 hänen kanssaan Haminassa. Hän muutti sen jälkeen Helsinkiin ja työskenteli opiskeltuaan jonkinlaisessa poliisitoimessa, mutta myöhemmistä vaiheista ei ole tietoa.
Erkki Wuoma niminen puhelimen omistaja löytyy Fonectan mukaan Veikkolasta.
Julius Wuoma niminen yrittäjä ainakin asuu Keski-Suomessa.
eikös eki ole poliisi?
eikös petteri wuomalla ollut velikin helsingissä??
Minäkin olin Lean kanssa samalla luokalla ja olimme myös hyviä ystäviä. Kukas sinä Mummonen olet? Olemme ehkä olleet samalla luokalla? Olen monta kertaa ajatellut missä se Lea asuu .
Oli aikoinaan jossakin ylemmässä poliisin virassa ennen ammattinsa vaihtamista.
Ennen oli myös pystybaarit eli ukot metsässä vakiopaikalla kittaamassa milloin mitäkin ja pelaamassa korttia.
Nämä pystybaarit olivat ennen vanhaan kokoontumis paikkoja metsien miehille,
olivat jätkät silloin fiksuja etteivät menneet baareihin ruokailijoita häiritsemään , niin kuin tänä päivänä nämä äidin kullat,
Puarihuone Mähköllä.
Oon käyny, vaan ei kahvia tarjonneet!
Mikko-Ryssän baarihan oli myös, ainakin Simpauttaja kirjassa!
Kosken poika tuli kauppalaan . pojat oli ihmeissään.. tyttöjä kyllä katseltiin.ja kyllä kauppalan tytöt meistä tykkäsi
Ja Mätäsvaaran baarit?Ainakin kolmessa eri osoitteessa ollut...liekö ollut joskus jopa ravinteli?
Ka, tiijjäppä häntä..Mutta Viekissä Ainon baari tuo nostalgisia muistoja mieleen jostain 70-luvulta...Lauantai-iltana istuttiin ottamassa koffettii, Aino tomerana anniskeli..Kirkon tapuli oli ilta-auringossa kuin taidemaalaus...Ja jukeboksista kuunneltiin mm. Hectorii.....
Siellä oli Empun-kuppila
KUKAAN EI OLE MAININNUT HOTELLI BRAHEA , SEURAHUONE.. OLI KULMAN SIVULLA . NIIHIN AIKOIHIN HOTELLIA JOHTI POHJA NIMINEN HERRA. SIELLÄ OLI MINUN ENSI KOKEMUS NÄIHIN VÄKEVIIN MITÄ MYYTIIN HOTELLEISSA. OLI PIENIÄ KAPINETTIA MONTA, NIINPÄ ME MENTIIN YHTEEN SELLAISEEN MINUSTA VANHEMMAN MIEHEN KANSSA, OLINHAN ITSE 16 VUOTIAS.TARJOILIJA KATSOI JA SANOI ETTÄ OLET KYLLÄ PENNUN NÄKÖINEN , JA JATKOI ETTÄ MITÄ SINÄ OTAT. EN PUHUNUT MITÄÄN, KAVERI SANOI ETTÄ KAMPPIINA JOS SAAMME NIIN HYVÄ ON.
TARJOILIJA SANOI VIELÄ ETTÄ, PIE TUOSTA POIJASTA HUOLTA , YHEN TUON .SIITÄ LÄHTIEN TUNTUI MINUSTA ETTÄ OLEN TAAS MENNYT YHDEN AJAN JAKSON ETEEN PÄIN.. VUOSI OLI 1952.
Kyllä Serppari mainittiin. Pitäessämme kerran Serpparilla hieman äänekkäämpää iloittelua pöydässämme, tarjoilija huusi kovaan ääneen: tämä pöytä ulos! No, siitäpä oitis kannoimme pöydän Pielisentielle. Tulihan siitä meille jokunen viikko porttikieltoa huonon käytöksen takia.
mättäässähän oli siinä pääristyeksessä baari pitkään,sitten pitivät siinä varikonpuolella(pielisen kumi),jottain ja kaupalla viimeksi.
Oli siinä Simpauttajassakin se paari.
Niin oli, se oli Mikko Ryssän baari.
Onkos Mätäsvaarassa ollut joskus ravintolakin?
Mätäsvaarassa ravitsemusliikkeitä oli Kauppayhtiöllä nk. Mätäsmökki joka toimi kauppayhtiön yläkerrassa ja oli suosittu illanviettopaikkanakin, Yleisen Osuusliikkeen ruokala sekä Heiskarin kahvila kaupan yhteydessä.
Itsellä vähän hatara muistikuva.Kiitos tiedosta.Mukava ketju.Tulee muistot tulvillaan mieleen.
viekin baari oli paras
Nurmijärvellä hyvä baari edelleen
Entäpä asemat?Vieki,Mätäsvaara muut?Onko näissä ollut baareja/ravinteleita?No keskusasemahan on jo mainittukin.
Pankakoskella oli kaksi baaria
Serppari oli huippu
Viekin baari oli tulvillaan porukkaa lauantai-iltaisin ennen kuin alkoi sit porukka valumaan Koivurannan tanssilavalle tien toiselle puolelle :)
Eikö kukaan muista kotolanbaari ja linjaasemanbaari.Kären leipomon baari,s-marketin baari, citymarketin baari.Ja kaikki huoltoasemien baarit.Vissiin näistä ei jäänyt mitään ihania muistoja kun ei kaikissa ollut olutta.
Ja Empun baari oli aikoinaan Mätäsvaarassa. Oli sittten pieni paikka.
Viekissä oli ennen Ansun baaria Jokelan baari entisessä maamiesseuran talossa joen varrella. Samassa talossa oli 60-luvulla elokuvateatteri. Jokelan baarin viimeinen pitäjä oli Kylmälän Ansu, joka sittemmin rakensi pikatien varteen uuden ison baarin ja bensa-aseman. Samassa talossa oli myös posti, jonka oman kylän pojat kerran ryöstivät. Ja sitten jätkät meni juomaan saalisrahoja samassa talossa olevaan baariin. Siitä oli poliisin heidät helppo poimia talteen.
Eikös linjautoasemalla ollut joku kahvio, josta sai olutta?
Täältä se löytyi!
Eikö löydy uusia aiheita kun iki vanhoja täytyy nostella.
Kiitos! Mitenkä lienee unohtunut koko ketju, dementtia? ; ) Hyvä nosto jokatapauksessa.
Mikko Ryssän paari oli Pöngän baari Vuonislahessa. Turunen vetäsi romaaniin hiukka eri nimellä tietenkin. Siellä sitä sattu ja tapahtu, jopa romansseja synty tullen, mennen. Tanssilava vieressä ja Tolokki ajo Kolille sakkia Tuulalla. Hirvveesti ihmisiä Juhannusaattoiltana parveili Vuonislahessa. Siis aivan älyttömästi. Oli punaset niskat javalakonen paita, kun metsien miehet ölähteli.
Homobaari, homorillin kohilla.
Ei ole ollut Lieksassa.
Burgerbräukeller. Hofbräuhaus. München. SiegHeil!
Lisää muisteloita tähän! Please.
Nämä kaikki olivat ravintoloita, kolmessa oli myös majoitusta.
En muista.
Pillubaari Impikujalla
Toribaari, Siltabaari, Osula.
romppanen