Anoreksia vaihtuu lihaksiin!!

Its-my-turn-now...

Moi! Oon 14-vuotias tyttö (pian 15) ja haluaisin kertoa vähän mun elämästäni ennenkuin kysyn kysymykseni potkunyrkkeilystä..
Elikkä mulla on ollut nyt 7-8 vuotta jonkin näköinen syömishäiriö joka paheni viime keväänä, kun mä pääsin 7. luokalle.. Mä rupesin juoksemaan monen kilsan lenkkejä ja pyöräilin ihan helvetisti. Silloin mä sain enemmänkin lihaksia kuin laihduin, mut samalla mä kuntoilun huumassa rupesin kiinnittämään kaloreihin huomiota ja mittailin joka kuukausi oman kehon mittoja.
Kesällä mä aloin vähentämään ruoan määrää ja kuntoilin vielä enemmän mitä keväällä ja alkoi tulla hieman kalpeutta kasvoille ja masennus senkun vaan paheni.
Syksyllä mä lopetin syömisen lähes kokonaan.. Mä söin vain yhden Nutrilett-ateriankorvikepatukan päivässä ja väsymykseltäni jaksoin vain tehdä kävelylenkkejä, lopuksi mä en jaksanut mennä lenkillekkään vaan nukuin päivät pitkät ja palelin ihan koko ajan.
Kun jouduin terveydenhoitajan luokse terveystarkastukseen, sain mitat 158 cm ja 38 kg.. se oli liian vähän.. Aivan liian vähän.
Terveydenhoitaja uhitteli mua Sairaalahoidolla, jota en ottanut todesta, vaan jokainen sana, jonka hän sanoi mulle, meni ohi korvien.
Eräänä keskiviikkona kun liikuntatunti oli loppunut, mun kaverit näki ensinmäisen kerran mun luisen vartalon.. Ne oli niin kauhuissaan ja pakotti mut kattomaan peiliin.. Mä katsoin peiliin ja kuva oli niin erillainen kuin kotona..
Siellä ei ollutkaan se entinen läski vaan nyt sieltä tuijotti takaisin kalpea luuranko.. Mä heräsin todellisuuteen. Mä olin nähnyt kotona väärin oman peilikuvan huonon valaistuksen ja perheen ilkeilyn takia. Mä aloin syömään taas ja paino nousi 41,5 kg. Mulla oli painon nousun aikana tosi paljon esteitä: esim. Jouduin Harjavallan nuorisopsykiatriseen osasto 21 ja sain bulimian, Mutta mun paino nousi..
Nyt mä haluan saada painoa lihasten avulla ja mä luulen et potkunyrkkeily vois olla hyvä laji yhdistettynä:
Punttisaliin, Juoksuun, pyöräilyyn ja vähän rauhallisempaan lajiin joogaan.
Sitten tietenkin terveelliseen, proteiini rikkaaseen ruokaan :)
Joten nyt VIHDOIN JA VIIMEIN kysymykset:

1. Millainen nyrkkeilysäkki mun kannattais ostaa?
2. Millaisia varusteita mun kannattais hankkia?
3. Jotain vinkkejä lihasten kasvuun ja treeneihin? :)

Kiitos kaikista vinkeistä ja HYVISTÄ kommenteista :)

1

268

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anton6

      Vaikka haluatkin saada lisää painoa lihasten avulla, sinulle suosittelisin silti ahkeraa syöntiä.

      1. Jos aloitat seurassa, niin sinun kannattaisi tuskin nyrkkeilysäkkiä hommata heti alkuun. Tosin jos vaatii, niin ihan perus säkki. Löydät varmasti käytettyjä netistä, tai uusia harrastekaupoista.

      2. Säärisuojat ja perus liikuntakamppeet. Aijoo ja hanskat. Taas, jos seurassa olet niin kyllä auttavat näiden hankkimisessa.

      3. Itse sanoisin että lenkkeilet joka/joka toinen pvä. Jos haluat käydä salilla vaikka painoja nostelemassa niin 2-3 kertaa viikossa.

      Toivottavasti auttoi :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      103
      1241
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      93
      862
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe