Ongelma: marketista ostettu läppäri, jossa on Windows 8:n kuluttajaversio, ei sitten millään näe lähiverkon jaettuja levyasemia tai printtereitä.
Epäilin ensin jotain palomuuri-asetusta, ja pienellä googlauksella opin löytämän control panelin. Ei tunnut auttavan. Paikalliset levyt on jaettu Samballa ja NFS:llä. Printterit samballa ja lisäksi niissä on oma verkkokortti, joten voi tulostaa suoraan IP-porttiin kunhan on printterissä virta päällä.
Olisiko niin, että kuluttajaversiossa ei ole mahdollista käyttää lähiverkon resursseja? Jos näin on, niin turha jatkaa. W8 on ihan vieras... kaikki cp/m:stä dossiin ja windows xp:hen on tullut kokeiltua mutta sitten vaihdoin enterprise linuxiin ensin kotiserverissä ja sitten työasemissa. Palstan sääntöjen mukaan ei saa "haukkua", mutta verkon resurssien ottaminen käyttöön ei kyllä ikinä ole tökkinyt näin pahasti. Varmaan puutetta osaamisessakin, mutta aina ennen on intuitiivisesti onnistunut heittämällä.
Win8 kone ei näe lähiverkkoa? Kuluttajaversion ominaisuus?
5
167
Vastaukset
Onko verkon etsintä otettu käyttöön Windows 8 versiossa? Tämä piti olla käytössä ainakin Win7 versiossa jotta se löytäisi verkon muut koneet/laitteet.
- Haitake8
Hippernate ongelma! luulisin..
yksi tämän 8:n perisyntejä! - kunnonverkko???
kotiverkko paskaa...
mitä skeidaa- yök...
siis kotiryhmä
Joo, wintoosa ei koskaan ole helppo kun pitäis puukottaa konffeja :D, jota tarvitsee tehdä jotta saa Samban löytymään windowsissa. Joskus vuosia sitten tappelin asian kanssa, ja sain XP:ssa löytymään sambajaot mutta sen jälkeen totesin homman hankalaksi ja jätin eri merkkisten jakojen kanssa läträämisen. Jotkut kuitenkin sitä tekee ja ehkä:
http://www.techradar.com/news/networking/samba-4-share-filesystems-between-linux-and-windows-1154705
http://support.microsoft.com/kb/2696547
....noitten sisäistäminen auttaa. Good Luck.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1016153
- 2123406
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!183335Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j663298Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162515Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242494Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.282353- 2702081
Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441646- 251417