safareille reissuun mun kanssa.
Katson just Animal Planetin ohjelmaa ja se kiehtoo.
Jollekkin reissulle, missä voi konkreettisesti kokea miltä elämä tuntuu ja miltä se näyttää siellä karussa ihmisten itse tekemässä maailmassa.
Sinne, mistä maailma ei tiedä kuin pintahipaisun, ja siellä eletään niillä ehdoilla mitä siellä on tarjota. Ei mitään muuta kuin samoilla ehdoilla elettävä kuin siellä asuvat ihmiset.
Katson just Animal Planetin ohjelmaa ja se kiehtoo.
Jollekkin reissulle, missä voi konkreettisesti kokea miltä elämä tuntuu ja miltä se näyttää siellä karussa ihmisten itse tekemässä maailmassa.
Sinne, mistä maailma ei tiedä kuin pintahipaisun, ja siellä eletään niillä ehdoilla mitä siellä on tarjota. Ei mitään muuta kuin samoilla ehdoilla elettävä kuin siellä asuvat ihmiset.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Eiköhän sieltä jonku malarian sais kuitenkin..
ainakin salmonellan ja jonku hepatiitin..
Tai jonku verenvuoto taudin
No ei saa kun muistaa rokotukset hoitaa kuntoon.
Täälläkin salmonella on mahdollinen.
kukaan ei uskalla lähteä.
olen ollut kerran safarilla, autolla kiertäen. Voisin lähtee.
Varmasti nautit kokemuksesta. Se on se paikka minne seuraavaksi suuntaan, siellä on elämän alkukantaisuus nähtävissä ja se, miten ihmiset elää niukasti ja kuitenkin voivat hyvin.
Miten olet saanut sellaisen kuvan, että ihmiset siellä voivat hyvin? Samaa voit toki palattuasi toteuttaa täälläkin. Juot likaista vettä, teet tarpeesi puskaan, synnytät lapsia joista puolet kuolee saman tien, asut vajassa jonka tarpeet haalit kaatikselta, katselet riistoyrittäjien vievän luonnonvarojen tuotot, uskot mustaan magiaan, sukusi kuolee aidsiin, itse kuolet synnytykseen... Herkkua se varmasti on.
Täällä on niin viiituuuuuun kylmä , ettei onnistu täällä kuin keski kesällä ja silloin niin elänkin, nautiskellen. Oikeaa elämää. Sopulit älkööt vaivautuko kyllä joku muu mielellään elää sen teidänkin osuutenne.
saat siellä jonkun apinataudin ja paskot itsesi hengiltä
Tietääkseni kukaan ei vielä ole tuota tehny, mutta jos se mun kohdalle sattus, niin pääsisimpä sensaatiolehtien lööpeihin ;o))).
Jos olisi aikaa, rahaa ja hyvää matkaseuraa, niin haave toteutuisi.Kaukokaipuu vaan jonnekin pois, iskee aika ajoin, mietin tuon tuostakin, että jätänkö kaiken ja laitan repun selkään.
en lähtis keltanokan kanssa. TV näyttää aika siistin kuvan kaikesta. Maalaisjärkeäkin tulee olla ja ennen kaikkea matkustuskokemusta, kielitaitoa, ei sellaista fyysistä kieltä juuri tartte, ellei mene munajahtiin. Kondomit mukaan. Käsidesiä. Kokenut partiolainen olis sulle sopiva matkakumppani. Malariaan ei tehoo rokotus, vaan pillereitä tulee kuuri vetästä kuukausi tolkulla enne reissua. Ja aika kamala kuuri onkin jo itsessään, saati mitä se tauti itsessään on..
Eikä malarialääkkeitä kuukausitolkulla tarvitse vetää etukäteen, höpö höpö. Itellä riitti viikko, riippunee lääkkeestä.
Miksei ihmisillä olisi maalaisjärkeä, muillakin kuin sinulla? Kuka tahansa tajuaa, ettei missään päin maailmaa kaikki ihmiset voi hyvin ja nauti elämästä. Afrikassakin on nälkää edelleen ja runsaasti levottomuutta (muistatte ostoskeskustapauksen).
ootko saanu mustaa? Kannattais kokeilla, niin et olis noin äkäinen akka.
Kyllä mä keltanokka tuolla olisin, mutta en muuten reissaamisessa.
Ei se ole seikkailu, se on kokemus muusta maailmasta, ei mikään tv:n luoma illuusio, vaan pitkäaikinen haave muustakin kun härmälandian vallottaneiden matkakohteista.
Miksi kondomeita? Ei se ole mikään seksimatka, vaan jotain muuta, jotain mistä sinäkin haaveilet, tai sitten et haaveile.
No noi hepatiittirokotukset, niitä tarkotin, ja ne on mulla voimassa, ja niin tyhmä en olee ettenkö tiedä malarialääkityksen tablettimuotoa.
Äkäisyys on katsojan silmissä, tässä tapauksessa sinun.
Niin, kovin olet kärkäs äkäilemään takaisin. :) Mikäpä vaivaa?
se sama palstapirkko joka sekoilee jokaiseen kirjoitusketjuun häiriköimällä. Ei siitä kannata välittää, mesotkoon miten haluaa mustansa kanssa.
Eli mieskirjoittaja, jonka mielestä kaikki ovat palstapirkko, jopa hänen itsensä kirjoittamat mauttomuudet. Selvä.
Ripuli siellä tulee.
Jep. Tod näk 98,1%. Olet onnekas jos olet se 1, 1%.