Carrera Ford Fiesta WRC 2.4 GHz 64.90 €

Joulupukki..

Kylläpäs leluradio-ohjattavatkin ovat kehittyneet oman lapsuuteni "romuista" ja hinnatkin tulleet alaspäin.

8 AA-akkuparistoa syövä Nikko tms. maksoi 80/90-luvun taitteessa 400 - 500 mk mikä oli silloin hirmuinen summa rahaa. Kaiken huipuksi noissa ei ollut edes akkua mukana, vaan NiCd-akkuparistot ja laturi piti ostaa erikseen ja ne maksoivat maltaita - ja ajoaika oli lyhyt. Ja akut piti tyhjentää ihan tyhjäksi ennen seuraavaa ajokertaa.

Muksu sai Carreran radio-ohjattavan Ford Fiesta WRC:n joululahjaksi ja yllätyin kuinka hätäinen auto on hintaansa (64.90 €) nähden. Hintaan sisältyy akku (Li-ion), laturi, ohjain ja auto. Ohjauksessa on kolme pykälää molempiin suuntiin kuten myös kaasussa ja pakissa. Aivan portaaton hallinta ei ole, mutta noilla auto pysyy hanskassa ihan eri lailla kuiin pelkällä ON/OFF-ohjauksella. Myös tehokas jarru (takarenkaisiin) on ja autoa voi kääntää "kässärillä". :)

Ajo- ja jarruvalot ovat nykyään ledeillä ja siksi kirkkaat. Radiolaitteisto toimii 2,4 GHz:n taajuudella eikä häiriinny muista saman taajuuden radio-ohjattavista. Litium-akku on kahden AA-kokoisen pariston kokoinen, mutta antaa kivasti potkua, ei tyhjene itsekseen ja ajoajaksi luvataan 40 minuuttia. Kyllä siinä on useammaksi illaksi ajettavaa. Kiihtyvyys on huimaa ja pito laminaatillakin hyvä. Törmäilyä näyttää kestävän.

Jousitus on ilman vaimentimia ja maavara pieni. Roiskesuojaus pitäisi olla ja tuolla voi ajella asvaltilla. Hiekotushiekka tekee menosta liukasta ja pompottavaa ja sora lentää. Renkaat ovat kovat ja sileät eli asvaltille tuo on paras.

Niin, täytyy myöntää, että tuolla ajaa kyllä aikuisetkin ihan hupimielessä.

0

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ootko nainen noin mustis musta

        Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
        Ikävä
        82
        6351
      2. Sen kerran kun siellä käyn

        Voisit olla paikalla💚💛☘️
        Ikävä
        35
        3471
      3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

        Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
        Ikävä
        44
        3088
      4. Kauan säkin jaksoit

        Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
        Ikävä
        40
        2282
      5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

        Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
        Ikävä
        28
        2181
      6. Sä olet nainen kuuluisa..

        ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
        Suhteet
        121
        2077
      7. Miksi kaipaat

        Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
        Ikävä
        29
        2009
      8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

        Tämä on ilon päivä 😊
        Kotimaiset julkkisjuorut
        190
        2002
      9. Mietin tässä T....

        Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
        Suhteet
        24
        1608
      10. rakastan sinua!

        Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
        Ikävä
        38
        1568
      Aihe