Että semmoista.
Onpas mukava kun itsellä ei ole koskaan kiire mihinkään ja ajelee rajoituksen mukaan, niin joka ikinen päivä pääsee tällä lainkuuliaisuudella kiusaamaan hätäisiä.
Hyvinkin usein tapaa valojen vilkuttelijoita, ohitusta kärkkyviä ja keskisormen vilkuttelijoita.
Ei se rajoitus tälläkään tiellä huvikseen ole!
Onpas mukava kun itsellä ei ole koskaan kiire mihinkään ja ajelee rajoituksen mukaan, niin joka ikinen päivä pääsee tällä lainkuuliaisuudella kiusaamaan hätäisiä.
Hyvinkin usein tapaa valojen vilkuttelijoita, ohitusta kärkkyviä ja keskisormen vilkuttelijoita.
Ei se rajoitus tälläkään tiellä huvikseen ole!
Vastaukset 13
Vanhimmat
Oletpas oikea liikenteen sankari jollain voi olla vaikka kiire synnyttämään!!!!!
Ei tarvii tööttäillä tai valoja vilkutella, mulla riittää kun ojennan oikeaa jalkaa hieman...
Männä viikolla ajelin tuollaisen "lainkuuliaisen" perässä Pirkka-hallinta Satakunnankadun liikennevaloihin. GPS-laite kojelaudalla näytti tuolla matkalla lukemia 35-37 km/h. Muutama mopopoika siinä jo kovasti kärkkyikin ohitusta. Satakunnankadun liikennevalojen jälkeen olikin sitten tyhjää vasemmalla kaistalla. Sieltä ne näytti sitten mopotkin tulevan ohi.
Ajele sinä 40km tunnissa, mutta mestari ajelee Puurtilan suunnalta ainakin kuuttakymppiä ja siinä silloin hitaammat jää eteen sorvaamaan. Mestari vihaa hidastelijoita.
Synnytykseen kiiruhtajalle tiedossa että osaan toki väistää hälytysajoneuvoja :)
Puurtilan metsurin on vain kypsyttävä tämän köröttelijän perässä. Paina tööttiä vaan tai tule perässä pihalleni riehumaan, niin saat nokkaan :)
Voi olla että synnytykseen menijä ei kulje hälytysajoneuvossa. Etkö tätä neropatti ajatellut?
Jos todellakin olet synnytykseen kiiruhtamassa, niin tiedoksi - Varkauden sairaalassa ei enää synnytetä. Jos Kuopioon oot kiiruhtamassa, niin ajele viitostien kautta.
Mutta synnyttäjä asuu savontiellä pakko kulkea savontietäkin pitkin
Riippuu tietyst hiukan siitä, missä kohtaa savontietä synnyttäjä asustaa, alku- vai enämmän loppupäässä. Jos lähellä kirkonmutkaa asuu, saattais nopiammin viitostielle päästä ahlströminkatua papertehtaan ohitse. Jos on jo lähiviikkoina laskettu aika, kannattaa reitti suunnitella hyvissä ajoin etukäteen. Onkohan kiire synnyttämään hyväksyttävä syy ajaa ylinopeutta?
Naurettava rajoitus tuo 40km/h - siksi sitä ei oikein noudateta. 60km/h olisi luonteva Savontielle samoin kuin muille siirtymäkaduille kuten Taipaleentie, Rellu, Osmajoentie, Käsityökatu, Käpykankaantie jne. Asuma-alueilla tuo 40km/h on ihan ok.
Sekin helpottaisi jos pääsis noiden liikennevalojen punaisesta aallosta eroon. Tarvittaisiin ammattimies ohjelmoimaan ne uudelleen eikä kameratolppia vahtimaan ettei porukka ajele kolmannesta peräkkäisistä punaisesta vanhoilla läpi mahdollisesti vielä ylinopeudella.
Tuo 40-aluerajoitushan perustuu siihen vuosituhannen ensimmäisen vuoden lainmuutokseen, mikä velvoitti kaupungit merkitsemään 50 km/h ja yli nopeusalueilla pääväylän etuajo-oikeuden. Suomeksi sanottuna yli 50 km/h osuudella ei saisi olla pääväylän kanssa tasa-arvoisia risteyksiä. Käytännössä tämä siis tarkoittaisi sitä, että kaupungin tulisi määrittää se pääväylä, laittaa kaikkiin siihen liittyviin risteyksiin kärkikolmiot/STOP ja sitten tietenkin huolehtia liikennemerkkien kunnosta.
Näppärimmät (mm. Pieksämäki ihan ensimmäisten joukossa) ratkaisi tuon ikävän ongelman läpsimällä 40 km/h aluerajoituskyltit kaikille sisääntuloväylille. Tuon jälkeen siellä kaupungin sisällä voi sitten olla tasa-arvoisia, kärkikolmiolla tai stop-merkillä osoitettuja väistämisvelvollisia väyliä. Tärkeintä kuitenkin, että kaupunki pesee noilla muutamilla aluerajoitusmerkeillä kätensä muusta liikennemerkkien ylläpidosta varsin tehokkaasti.
Jyrki Haapala esittää tekniselle lautakunnalle 20-40 km rajoitusta Relanderinkadulle.
Taitaa Jyrkillä olla asiat ihan sekaisin, kun joutui luopumaan kuntavaaliehdokkudestaan Varkaudessa. Pelostako?
Lisää töyssyjä ja korkeempia tarvitaan savontielle.