Usein näkee ja kuulee kuinka pahoja sitä ollaan kun ostellaan joululahjoja ja järjettömiä määriä ruokaa., mutta mitä siitä? Joulu on aina ollut juhla, jossa syödään paljon ja saadaan/ostetaan turhaakin turhempia lahjoja. Muistan äidinäitini aina kertoneen kuinka jouluna pantiin parhaat liinat pöytään ja ruokia alettiin tekemään hyvissä ajoin.
Olen sitä mieltä että kirpputorilta ostetut vanhat roskat ja itsetehdyt soijapiparit eivät ole hyvä joululahja. Ainahan jouluun on mennyt paljon rahaa, miksi siitä nyt tehdään niin iso haloo?
Joululahjat tärkeitä
1
118
Vastaukset
- Mr 48
Kukin viettää joulua tavallaan. Jokainen voi itse luopua halutessan kulutusjoulusta lahjojen suhteen. Meillä näin tehtiin jo vuosia sitten. Nyt jo teini-ikäiset ja aikuistuneet lapset eivät ole saaneet moneen vuoteen kuin pari pakettia ja kirjekuoren, eivätkä ole valittaneet. Eräs lapsistani oli erittäin tyytyväinen, kun sai lahjaksi divarista hankitun kirjan, jota ei vuosiin ole saanut mistään.
Jouluruokiin panostamme, vaikka suurin osa niistälin on samoja perinteisiä kuin muillakin. Joka vuosi pyrimme karsimaan joitain lajeja pois tai vähemmäksi.
Me vietämme joulua näin, mutta jokainen viettäköön tavallaan. Joka joulu on turha marista jälkikäteen joulun kaupallistumisesta, jos ei itse ole valmis tekemään omalta osaltaan asian suhteen mitän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115087Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493322Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle853079Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku382328- 811807
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411550450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1211484Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1191149- 161109
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt301079