Taas mennään ja lujaa.

Matkailukäytössä olleita majakoita on jouduttu sulkemaan, sillä Trafin mukaan niissä ei kaikissa ole erikseen rakennettuja hätäpoistumisteitä.
Ja mitähän tämä asia trafille kuuluu mikäli rakennusviranomaiset ovat tilat hyväksyneet käyttöön.
8244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Onko nyt mennyt Trafi ja Liikennevirasto sekaisin?
Liikennevirasto omistaa ja ylläpitää majakat ym. merenkulun turvalaitteet.

Äänestä

EU:sta tulee vielä kielto mennä vahoihin linnoihinkin ellei niihin piikata varauloskäytäviä.

Äänestä

Eikös tämä ollut kevään uutinen...ja kesän aikana noita majakoita tarkastettiin. Matkailukäytössä olevat saivat käytännössä luvan jatkaa. Kysymyksessä on rakennushistorialliset kohteet joihin ei voi ihan hirveästi poistumisteitä avata, sekä sangen pienet ja valikoituneet turistivirrat. Muutamalla lisämääräyksellä asia on kunnossa.

Äänestä

Nimenomaan, viime kevään uutisia. Taas joku maakrapu saanut kännissä ajatuksensa juoksemaan ja jopa kirjoitettua "tuoreen" uutisen tänne. No en ihmettele yhtään, olemmehan Suomen tasokkaimmalla palstalla.

Äänestä
  • Kiitos, ja sinä olet palstan tasosta todiste n:o 1

    Äänestä

  • Todiste on. kirjoitti:

    Kiitos, ja sinä olet palstan tasosta todiste n:o 1

    Todiste on. En löydä älyn kipinää sinunkaan kommentistasi? Ehkä sitä ei ole.

    Äänestä

  • kolmas henkilö kirjoitti:

    Todiste on. En löydä älyn kipinää sinunkaan kommentistasi? Ehkä sitä ei ole.

    Ja siinä tuli palstan tasosta toinen todiste.

    Äänestä

  • Jatkakaa kirjoitti:

    Ja siinä tuli palstan tasosta toinen todiste.

    J a tästä kolmas!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Idiotismia taas kirjoitti:

Matkailukäytössä olleita majakoita on jouduttu sulkemaan, sillä Trafin mukaan niissä ei kaikissa ole erikseen rakennettuja hätäpoistumisteitä.
Ja mitähän tämä asia trafille kuuluu mikäli rakennusviranomaiset ovat tilat hyväksyneet käyttöön.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu