Kaffa Roastery

Coffee God

2

1293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jenkkakaffa

      Käväisin toissapäivänä 31.12. Kansallismuseossa. Kahviossa oli tarjolla Kaffa Roasteryn kahvia. Tuli maistettua lämpöisen korvapuustin kanssa. Ei ollenkaan hullumpaa! Maku oli pehmeänpyöreä, ei vähäisessäkään määrässä kitkerä.

      Ei kuitenkaan mikään tajuntaaräjäyttävä kokemus. Ellen olisi lukenut kahvin olevan peräisin Kaffa Roasterysta, en varmaankaan olisi osannut noteerata kahvia miksikään poikkeukselliseksi gourmetelämykseksi.

      Voisin joskus ostaakin vaihtelun vuoksi, jos hinta olisi vaikkapa 1½-kertainen hyvään peruskahviin verrattuna. Tuplahintaisena tai sitäkin kalliimpana (kuten pelkään) jäisi ostamatta. En lähde ainakaan erikseen metsästämään.

      • Jenkkakaffa

        Tuosta hinnasta...

        Huomasin tänään lähimmässä K-Supermarketissa käydessäni, että pari Kaffa Roasteryn kahvilaatua löytyy senkin hyllyiltä.

        Yksi laatu maksoi 7,19 € / 250 g (= 28,76 € / kg)
        Toinen laatu maksoi 5,59 € / 200 g (= 37,95 € / kg)

        Parin metrin päässä oli kuormalavalla Juhla Mokkaa tarjouksessa.

        Hinta 2,49 € / (0,5 kg (= 4,98 € / kg).

        Arvatkaapas, mitä ostin? Tummapaahtoisena, totta kai!

        Jos nettotuloni olisivat viisin- tai seitsenkertaiset nykyisiin nähden, saattaisin Kaffan tuotteisiin retkahtaakin. Nyt ne kyllä jäävät armotta toisten nautinnoksi.

        Yhteen kahvikupilliseen käytetään alle 10 grammaa kahvijauhetta. Jos valmis kahvi kuppilassa maksaa asiakkaalle pari-kolme euroa, ei myyntikatteen kannalta liene kauheasti väliä, onko raaka-aineen kilohinta vitosen vai neljäkymppiä. Luksuskahvin imagohyöty saattaa olla jopa suurempi kuin halvemman raaka-aineen tuottama säästö. Satunnainen kävijä voi hyvinkin tilata kahvikupposen ihan pelkkää uteliaisuuttaan, ja kahviossahan maksetaan lähes pelkästään ympäristöstä ja palvelusta eikä suinkaan kahvin raaka-aineesta.

        Mutta jos minä lähtisin keittelemään päivittäiset sumppini kotona tuollaisesta Kaffasta, ei minulla totta vieköön mahtaisi olla koskaan enää varaa käydä museoissa tai vastaavissa ja niiden kahvioissa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      111
      9398
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      92
      8986
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      18
      7855
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6244
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5358
    6. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      25
      4459
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      7
      4376
    8. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4345
    9. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4233
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      39
      4163
    Aihe