Olisi ihan asiallinen homma,ne asukkaat jotka haluaa viettää normaalia elämää asuisivat omissa taloissa ja nämä mörrimöykyt,tappelupukarit ja muut rehentelijät omissa oloissaan.Tuntuu että pidetään vähän outona joissakin taloissa jo nyt jos ei käytä viinaa tai kaljaa ja vedä kaksinkäsin tupakkaa parvekkeella tai muiden ikkunan alla.
Nikulle pisteytys
Kuulostaa hyvältä
29393
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
"Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini ei kannata kansanedustaja Tom Packalénin (ps.) ehdotusta pisteyttää Helsingin vuokra-asunnoissa asuvat."
http://yle.fi/uutiset/soini_ihmisten_luokittelu_ei_ratkaise_asunto-ongelmia/7004507
Asuisivatko 5 pistettä saaneet Rönössä ja 0 pistettä saaneet siirettäisiin Ahvenanmaalle rikastamaan ilmapiiriä?
Petosesta nollaväen kuatopaekka, sähköaeta piikkilanka vielä ympärille, asseistetut vartijat portille, täys ruumiintarkastus portilla, kukkaan kunnollinenhan sinne ei ies pyrikkään.
Miksi Petosesta, mulla ainakin on ihan rauhallinen ja hyvä omistusasunto ja naapuritkin on ihan kunnon väkeä...talokin on aika uusi ja hyvin hoidettu....ne jotka aina haukkuu Petosen kaupunginosaa ovat jotenkin itse häiriintyneitä ja tarvitsisivat jonkinlaista mielenterveyden hoitoa...ei kenenkään tarvitse vihata jotain paikkaa noin kovasti ja vielä levittää tietoa jolla ei ole mitään tekemistä totuuden kanssa...voit kehottaa mulle vaikka mitä..nämä veijarit sen osaa....
onnea sinulle jos olet löytänyt noin mukavan paikan asua. Mutta pitää muistaa että monikaan ei pysty tai ei ole varaa ostaa omistusasuntoa vaan on otettava se mitä ensin tarjotaan oli se sitten hyvä tai huono. Nykyään kun tuntuu olevan varsinkin pienet vuokra-asunnot tiukassa.
Tuo olis ihan hyvä idea. Ei tulis roskaväki sotkemaan meidän paikkoja, saatas petosen rikkaat olla keskenään eikä kuppaset neulamäen ym. Lähiöiden ali-ihmiset pääsisin kilometriä lähemmäks ( huomaa pienellä kirjoitettu neulamäki )
Ei ole hyvä idea.
Joku yksinäinen ihminen voi joutua talon vanhojen asukkaiden mielivallan ja salaliiton uhriksi.
Jos uuden naapurin naama ei jostain syystä miellytä on helppo hankkia varoitus salaliitolta. Varoitukseen kun tarvitaan vain 2 naapurin allekirjoitus.
Ei riitä, vaan vaaditaan enemmän. Sittenhän se menisi ihan överiksi.
Sanoppas muuta, etenkin vanhemmat naiset olleet ilman miestä. Hallitse kahlitse on heillä osana elämää. Saattavat keksiä omia sääntöjänsä ymmärtämättä Nikun säänöistä mitään. Ovat varsinaisia takapiruja, mutta rikkovat itse sääntöjä.
Valittavat asukastoiminnasta, vaikka kaikki menisi hyvin. Sitten kun antaa jonkun asian tälläiselle hoidettavaksi, niin viskaavat pyyhkeen kehään. ELI EI OLE ITSESTÄÄN MINKÄÄN TEKIJÄKSI.
Näinpä. Taas yksi idioottipersujen aivopieru.
Siellä sitten Selma-täti pullaa leipoisi Niko-narkkarin, Pete-pedofiilin ja Heikki-Helvetin enkelin hellessä huomassa.
Olen ollut jo pitempään sitä ajatusta kannattamassa että joka elämäntyylillään ja elämöinnnillään hankkii monta huomautusta ja varoitusta esim Nikun asunnossa sais ansioitten mukaan sitten oikeuden päästä asumaan metsän keskelle rakennettuun Nikun asuntoon johon pääsis vasta kolmen 3 varoituksen eli häiriön jälkeen eli edellyttää saada monta häiriötä jotka rekisteröity Nikun toimistolla tai asukastoimikunnan suosituksesta. Tällöin oikeudenmukaisuus toteutuis ja sosiaalihuollo tuntisi alueensa paremmin ja muut vois suojautua haluamallaan tavalla asumaan kauemmas
Jollain tasolla ymmärrän aloitetta ja ongelmat ovat olleet vuosikymmeniä olemassa. Tavallisille kunnollisille asukkaille on stressaavaa, että taloihin ripotellaan häiriöasukkaita sotkemaan normaalien ihmisten rauhallista elämää. Tiedän monien kokemuksesta, että jos talossa on vaikka 30 asuntoa, niin vähintään kolmessa asunnossa on ongelma-asujia.Yksikin häiriöasukas saa aikaan paljon. Kaikenlaista häiriötä aiheuttavaa. Narkkarit. känniriitelijät/mekkaloijat, paikkojen sotkijat ja paikkojen rikkojat. Asumissäännöistä veisaavat viis...Mitä pitäisi tehdä? Mikä olisi toimiva resepti , jotta kunnolliset asukkaat saavat asumisrauhan?
Entäs nämä naapurinkyttääjät. Ne pitäisi sijoittaa aina aitiopaikalle. Mielellään ulko-ovelle päin ikkuna ettei kukaan livahda sisälle huomaamatta.
Meidän talossa on kyttääjälle järjestetty esteetön näköyhteys lähikaupan kassallekin.
Siellähän nämä narkkarit ja juopot asustaa nykyisin,minnekkähän ne sijoitellaan kun talot puretaan lähiaikoina.Toinen huvittava juttu on että savuttomiinkin taloihin muuttaa tupakoitsiat johtuu varmaan siitä että ne on rauhallisempia asua.Ainakin minun tuntemat juopot taitaa myös polttaa tupakkaa,kaikki nautinnothan ne pitää saada samalla ja vaikka vähän piriä päälle.
Häiriöasukkaat myös keräilee ympäri kaupunkia puliukkoja kemuihin keskellä yötä tietenkin ja heistä on paljon harmia melun, järjestyshäiriöiden ja rikoksien muodossa, ovat myös tulipalovaaraa aiheuttavia kun sammuvat tupakka kädessä sohvalle tms.
Pitäkööt keskenään niitä kemujaan jossain nolla-alueen taloissa keskellä metsää, jos polttavat senkin talon niin olkoot sitten vaikka taivasalla kun eivät osaa elää ihmisten lailla!
Oisko tuo ns. savuton talo se ratkaisuresepti...juuri tuo häiriköivä roskaväki vetää röökiä ja pajaa ynnä perinteistä vinhua posket lommolla.
Ainakin osassa on jo kakkosluokan kansalainen jos on raitis ja ei polta tupakkaa.Puolihumalaiset vähän irvuilee selän takana jos luulee että ei huomaa ja ne känniset ihan reilusti edessäpäin.Taitaa olla jossain että pitää olla kaljuksi ajeltu ja nahka tatuointeja täynnä että kuuluu joukkoon,niin jos on vielä ollut lusimassa huume tai jostain väkivallasta niin a,vot.
Savuton talo tarkoittaa savutonta taloa ja sellaiseen ei pidä ottaa tupakoijia. Mitä on kuultu, niin monet tupakoijat päässeet silti savuttomaan taloon ja polttavat vaikka tietävät säännöt. Pitäisi olla tarkka seulonta, paljon tarkempi ja tietenkään sellasen joka tupakoi, ei pidä hakeutua savuttomaan taloon. Mutta parempi siisteys vetää...
jotkut ihmiset ei edes pysty juomaan alkoo tai polttamaan tupakkaa jonkun sairauden takia.
Mutta suomessahan se ei ole normaalia käytöstä...
Tee mieli.
Jos Nikulla olisi täysi päätäntävalta n. 1000 hakijan asuntojonosta, tuskin sieltä valikoituisi yhtään ongelmatapausta asumaan!!! Mutta kun kaikilla Suomen kunnilla sattuu olemaan asuttamisvelvoite päihde/mielenterveys/vankiloista ym laitoksista vapautuville, niin heidät on yksinkertaisesti pakko sijoittaa johonkin asumaan. Asuttamisvelvoite on Kuopiossa langennut Niiralan Kulma Oy:lle.
Valitettavasti näille tapauksille ei ole omaa kohdetta jonne heitä sijoitettaisiin, vaan he ovat tavallisten vuokra-asujien joukossa kaikkine (sopeutumis) ongelmineen.
Tämä on iso ongelma Kuopiossakin.
No juuri noin. Meilläkin oli yksi, joka hölmöilyllään huomautteli vaikka minkäkinlaisesta lapsellisesta ja ITE PITI AUTOAAN JOTKUVASTI LÄMPÖTOLPASSA. Pyörävajassa hällä oli monta romupolkupyörää, joilla ei ajellut koskaan. Onneks hään tympääntyi itteensä ja muutti pois. Niin se elämä ahdistuu.
Minä hölömö asuin 15v Linnanpellon puutalossa. Kyllähän siellä polliisit pyöri, kai vakireittejä ajelivat, sai kellon tarkistoo siitä. Halapoo siellä ol kutvehtia, ja pittee aatosa aina lämpösenä, ku ei ollu ajastinta tolopissa. Siästy tilille senverran eeroja, että ostoo pätkäätin kätteisellä oman, velattoman kämpän, nyt on vielä halavempoo, eikä polliisit pyöri.
Särki täällä aravavuokra asunnon joka oli peruskorjattu muutamaan viikkoon ja sai tietysti häädön.Muuttivat sitten Helsinkiin,sielläpä oli järjestynyt parakkiasunto jostain syrjäisestä paikasta jossa sai kuulemma aika vapaasti toteuttaa itseään.Mutta oli kuitenkin kumma kyllä mieli tehnyt tänne takaisin kun oli ilmat kylmenneet ja pimeäkin tullut.
Kuniinkaankatu kaksikymmentä ja rapiat, asuu narkkareita ja muutakin epäasiallista sakkia jotka meluavat ja häiriköivät muiden ihmisten elämää,Varoituksista huolimatta kukaan ei tee asialle mitään vaikka poliisitkin ovat käyneet.. Heidät voitaisiin pakkomuuttaa keskustasta jonnekin syrjemmälle häiriköimästä työtätekevien ihmisten elämää.
petoselle :-)
eikös niille syrjäytyneille ole jo rakennettu oma kerrostalo Inkilänmäelle?
Luuletko että niille syrjäytyneille alkoholisteille olisi ollut pääsy ko taloon? Ei varmaan. Jos olen oikein käsittänyt niin on pitänyt olla ilman asuntoa vuoden ja onko vielä ollut päihteettömyyskin ollut ehtona? Jostain asukkaasta oli lehdes juttua syksyllä ja vaikutti suht normaalilta, paitsi että oli ollut asunnoton.. jossain täytynyt punkata.
siellähän tapettiin jo yksi ryyppyremmiläinen