Iso veli valvoo jo nyt autoilijoita

Kaikki ovat kauhistelleen Ollilan autoilijoiden valvontaa, mutta tämä on ollut jo käytössä pitkää Nokialla jo 10 vuotta.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013123117883393_uu.shtml




Isoveli valvoo jo nyt - Nokia imuroi tietoja autoilijoista


Nokia tallentaa autoilijoiden tietoja järjestelmäänsä. Autoiluväki on kauhistellut Jorma Ollilan liikennetyöryhmän ideaa satelliittivalvonnasta.

Autoilijoiden tietojen järjestelmällinen kerääminen on kuitenkin totta jo tänä päivänä, ja tietoja tallentaa myös Nokia - Ollilan entinen työnantaja.

Asia tuli ilmi dramaattisessa valossa, kun Iltalehti kävi läpi Ollilan työryhmän dokumentteja.

Työryhmältä useita toimeksiantoja saanut konsulttiyritys Strafica Oy antaa nimittäin ymmärtää eräässä työtarjouksessaan liikenne- ja viestintäministeriölle, että Nokia hallinnoi massiivista tietopankkia.

- Nokialla on arkistoissaan kattavaa informaatiota, joka yhdistää viranomaistietoja omiin GSM-puhelinten seurantatietoihin (ns. "probe") parhaimmillaan 10 vuoden ajalta, Strafica väittää tarjouksessaan.

"Ei voi yhdistää"

Nokia kommentoi hätkähdyttävää väitettä ensin varovaisesti.

- Ehkä Strafica voisi selventää, mihin he viittasivat viranomaistiedoilla, Nokian Suomen-mediasuhteista vastaava Maija Taimi kirjoitti sähköpostilla.

Strafican hallituksen puheenjohtaja Paavo Moilanen ilmoitti IL:n yhteydenoton jälkeen yllättäen, että tarjousteksti oli epätarkka - kyse ei ollutkaan viranomaistiedoista, vaan "10 vuoden matka-aikatiedoista, joita on kerätty kännyköistä".

Taimi täsmensi, että Nokia on kerännyt Here-palvelujen puitteissa tienkäyttäjien palvelemiseksi kulkuvälineiden paikka-, nopeus- ja suuntatietoa, mutta siten, ettei tietoa voida yhdistää yksittäisiin käyttäjiin tai ajoneuvoihin.

- Palveluiden käyttäjistä ei ole olemassa käyttäjäkohtaista matka-aika-arkistoa, Tomi Kuuppelomäki Nokian viestinnästä säesti.

"Helppo yhdistää"

Tietokirjailija Petteri Järvinen huomauttaa, että nimettöminä kerätyt tiedot on yllättävän helppo yhdistää jälkikäteen tiettyihin ihmisiin.

Järvinen viittaa Stanfordin yliopiston tutkijan Jonathan Mayerin testiin, jossa muutama tutkija onnistui yhdistämään 91 puhelinnumeroa sadasta henkilön nimeen käyttämällä halpaa kuluttajapalvelua sekä julkisia tietokantoja.

Lue aiheesta lisää tiistain Iltalehdestä.

13

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vasta alkua
      • 17200 : s

        Sinne meni, nyt 17200 kannattajaa, vielä tarvitaan paljon lisää. Mukaan vaan.


      • Olen allekirjoittanut jo


      • EI kilometriverolle
        17200 : s kirjoitti:

        Sinne meni, nyt 17200 kannattajaa, vielä tarvitaan paljon lisää. Mukaan vaan.

        50000 tarvittaan jotta saadaan asia eduskuntaan.


    • nyt se

      Nokia haluaa alkaa rahastaa sillä? Hylje tukka putkella kannattamassa..

    • Pelottaa !!!!!!!!!!

      MITÄ MITÄ !!!!!!!!! Onko totta ? Minä myyn heti kaikki kolmea autoa mitä meillä on ja traktori myös. HYI KAUHEETA !

    • pelle olet

      Luuletkp pelle tosiaan ettei ihmiset itse osaa lukea haluamiansa uutisia.

      On perin typperää touhua sinulta, palstapelle.

      • Eiköhän kaikki aikuiset osaa lukea, mutta täällä voi asiasta keskustella


    • Plastooo

      PLASTOOO!!!

    • Heti kaikki mulle

      Ei tallenna, kun ei pidä paikannusta päällä jatkuvasti.
      Sama pätee Win puhelimen sovelluksille ja MSn tiedonkeruulle, paikannustiedon osalta.
      Kannattaa katsoa mitä tietoja ne vievät luvan kanssa, kun olet asentamassa sovelluksia.... moni haluaa kaiken, siis kaiken mitä luurissasi on.

    • Tosiasia on tämä

      Puhelimia voidaan salakuunnella vaikka ovat "kiinni". Ainoa keino välttyä on ottaa akku kokonaan irti ja siten saada puhelimesta täysin virraton.

    • ........

      Ei se valvonta vaan se rahastaminen veroa veron päälle !!! Eiköhän jo nyt paljon ajava maksa enempi auton käytöstä kuin vähän ajava polttoaineen hinnassa. Ja eiköhän autoilija ole maksanut riittävästi auton käytöstä jo nyt ilman mitään uusia maksuja...
      ... varsinkin kun julkisilla menee 3.5tuntia tunnin matkaa (esim .juna turku -lohja (turusta helsinkiin ja bussilla lohjalle. Kaiken kukkuraksi ollaan ruuhka suomessa mitähän se on pohjosissa/itä-suomessa?? )

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2239
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1629
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe