Obamaa kehoitetaan pyytämään anteeksi Snowdenilta

"There is one concrete way for the president to demonstrate good faith in dealing with the reforms: Pardon Edward Snowden."


http://www.newarkadvocate.com/article/20131225/OPINION02/312250047/NSA-survelliance-reforms-lack-substance?nclick_check=1
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Pardon ei merkitse Suomeksi anteeksipyyntöä tässä yhteydessä vaan se merkitsee armahdusta, eli Obamaa kehoitetaan allekirjoittamaan laki, joka armahtaa Snowdenin kaikista rikossyytteistä ja tekee Snowdenista vapaan miehen.

Käytännössä Obaman armahduksella ei ole mitään merkitystä, Edward Snowden on Venäjän lain mukaan vapaa mies, häntä ei epäillä Venäjällä mistään rikoksesta. Snowden saa elää ja liikkua miten haluaa Venäjällä ja pääsee poistumisviisumilla halutessaan myös pois Venäjältä, kuten kuka tahansa muukin Venäjän kansalainen tai ulkomaalainen.

Meillä on Suomessakin olemassa samanlaisia tapauksia, joista case Hermaja on tunnetuin. Jussi Hermaja tuomittiin Suomessa vankeuteen totaalikieltäytymisestä, mutta ennen tuomion täytäntöönpanoa Hermaja poistui maasta ja haki poliittista turvapaikkaa Belgiasta.

Belgia katsoi Hermajan olevan vapaa mies, koska Belgiassa Hermaja ei ollut asevelvollinen eikä siten rikkonut mitään Belgian lakia. Jussi Hermaja jäi ja on tänäkin päivänä Belgiassa, häntä suojelee Suomen lailta kansainvälinen ihmisoikeuslainsäädäntö. Suomen poliisi ei edes yrittänyt esittää Hermajan palauttamista Suomeen kärsimään rangaistuksensa, koska kaksoisrangaistavuuden vaatimus ulkomailla ei täyttynyt.

Venäjä noudattaa samaa kaavaa: Snowdenin rikos USA:ssa ei ole kaksoisrangaistava Venäjällä, eli Snowden ei ole rikkonut lakia Venäjällä. Snowden on vapaa mies, eikä mitään syytä suostua minkäänlaiseen palautuspyyntöön ole. Venäjän laki on tässä kohtaa täysin linjassa kansainvälisen lain ja ihmisoikeuslainsäädännön kanssa.
Aivan samalla tavalla Venäjä kohtelisi Suomalaista pakenijaa, joka ei kuitenkaan ole Venäjällä syyllistynyt rikoksiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Canossan matka? kirjoitti:

"There is one concrete way for the president to demonstrate good faith in dealing with the reforms: Pardon Edward Snowden."


http://www.newarkadvocate.com/article/20131225/OPINION02/312250047/NSA-survelliance-reforms-lack-substance?nclick_check=1

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu