Suoritin tuossa vajaa vuosi sitten tuon 168 tunnin ykp:n. Jäiköhän siitä joku koeaika jos nyt sattuisin vielä hölmöilemään?
En tuosta koeaika-asiasta löytänyt oikein mitään tyhjentävää netistä, että siis tuleeko sellainen vielä perään vai oliko tuomio näin kuitattu ja sillä sipuli.
En tuosta koeaika-asiasta löytänyt oikein mitään tyhjentävää netistä, että siis tuleeko sellainen vielä perään vai oliko tuomio näin kuitattu ja sillä sipuli.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei taida jäädä, koska koeaika määrätään sille, joka on saanut ehdollisen vankeusrangaistuksen. Sinä taas olet saanut ehdotonta, joka on muutettu yhdyskuntapalveluksi. Eli, rangaistus on nyt loppuun suoritettu.
Jos olisit ollut vankilassa, niin olisit päässyt ehdonalaiseen vapauteen suoritettuasi tuomiosta tietyn osan, yleensä puolet tai 2/3. Loppu olisi jäänyt ns. jäännösrangaistukseksi, joka voitaisiin määrätä pantavaksi täytäntöön, mikäli syyllistyisi koeaikana uuteen rikokseen, josta tulisi ehdotonta vankeutta. Koeaikaa on se aika, jota ei tarvinnut suorittaa vankilassa. Kun YKP on suoritettu, asia on sillä selvä.
Jos ehdollisen tuomion aikana suorittaa YKP:n niin toki ehdollisen tuomion koeaika on se mitä tuomiossa lukee.
no ne nyt ei taas mitenkään liity tosiinsa eikä kysyjän kysymykseen
Kiitos vastauksistanne. Näin itsekin olin kuvitellut että YKP = ehdoton ja kun se on ohi niin sillä piste. Ei vaan tosiaan löytynyt netistä faktatietoa.
Toinen juttu: jos nyt "joku" (tai minä) saisi uudelleen ehdottoman tuomion, niin menisikö se puolikkaalla? Sain tuon YKP:n ensikertalaisena ja sehän (siis YKP) lusitaan/suoritetaan täysimääräisenä. Eli olisiko mulla se "puolikas-kortti" vielä voimassa?
Jos olisit käväissyt linnassa, niin tällöin sinuun olisi sovellettu kolmen vuoden sääntöä.
Eli, olisit ensikertalainen ja pääsisit puolella, jos edellisestä linnassa piipahtamisesta olisi kulunut kauemmin, kuin kolme vuotta.
Nyt todennäköisesti sinuun sovelletaan samaa sääntöä, kun/jos ykp vastaa linnatuomiota, kun Suomessa sovelletaan aina sitä tulkintaa, joka on tuomitulle lievempi.
Okei, mutta olin 7 viikkoa tutkintavankeudessa ennen oikeudenkäyntiä ja ykp:tä (joka 7vk toki vähennettiin ykp:n pituudesta). Lasketaanko tutkintavankeus kovaksi linnaksi? Linnassahan mä kuitenkin olin. Ja tuomiosta on aikaa noin pari vuotta.