Kännissä inttiin, saako vapautuksen?

Viinamäen mies

Jos ryyppää viikon putkeen ja menee kännissä inttiin niin pääseekö ensimmäisenä aamuna katkolle? Meinaan jos on niin huonossa kunnossa että tarvitsee lääkkeitä ja lepoa, kai sitä katkolle pääsee? Jos siinä tilassa pakotetaan rehkimään sydän pettää ja kuolo korjaa, kuka silloin on vastuussa? Tosin ei pakottaminen mitään auta sillä jos ei jaksa niin ei jaksa.

3

3329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • man of arms

      Ei se kuule taida auttaa, Itse kun olin menossa inttiin, niin siinä samassa bussissa oli nuori mies, joka suureen ääneen kertoi kaikille juoneensa pari viikkoa ja olevansa "huonossa hapessa". No sen kyllä uskoi, sillä mies oksensi varuskunnan porteilla. Hänellä oli kai sellainen känninen suunnitelma, että puolustusvoimat mukamas vapauttaisivat palveluksesta moisen rapajuopon.

      Lopputulos oli kuitenkin se, että sotilaspoliisit veivät juopon nuorukaisen alepan kauppakasseineen jonon ohi suoraan varuskunnan putkaan selviämään ja kaipa hänelle annettiin lääkinnällistä apuakin, jos tilanne vaati sitä.

      Kaverin myöhemmistä vaiheista en kyllä tarkemmin tiedä, joskin muistan nähneeni hänet marssimassa muodossa alokaskaudella. Voi olla että hän sai myöhemmin vapautuksen jos terveydentila ei kestänyt palvelusta tai voi olla että hän kävi intin loppuun. En kuitenkaan suosittele kännissä palvelukseenastumista. Siinä pilaa oman maineensa ja joutuu heti aluksi kurinpidollisten toimenpiteiden kohteeksi.

      Jos sinulla on vakavia ongelmia alkoholin kanssa ja kroppa huonossa kunnossa, niin kerro heti palvelukseen astuessasi tarvitsevasi lääkäriä, Lääkäri kyllä sitten pystyy arvioimaan tilasi. Ainakin saat E-luokituksen (eli lykkäystä vuosi tai pari) ja lähetteleen siviiililääkärille, jossa sitten arvioidaan tarvitsetko kuntoutusta jne, C-luokitustakaan ei ole mahdoton ajatus, jos sinulla on mielenterveydellisiä ongelmia.

      Paras olisi jo nyt ennen palvelukseen astumista käydä lääkärin luona keskustelemasta asiasta. Varaa aika välittömästi huomenna lähimmästä terveyskeskuksestasi ja kerro tilanteestasi avoimesti. Asiasi kyllä sitten järjestyvät.

      Näin saat lääkärintodistuksen palveluskelposuudestasi, jonka voit esittää puolustusvoimien lääkärille. Jos oikein tarmokas olet, niin ehditpä vielä pikaisesti hakea lykkäystäkin palvelukseen jos käyt aluetoimistossasi tekemässä hakemuksen heti huomisen lääkärissäkäynnin jälkeen. Lykkkäysasiat käsitettään vielä perjantaina kiireellisesti. Mutta käy nyt ainakin lääkärissä, jotta saat sen lääkärintodistuksen, minkä voit esittää varuskunnan lääkärille.

      Tsemppiä! Muista, että intin takia ei pidä vahingoittaa itseään. Kyllä sinulle vapautus järjestyy kun kerrot avoimesti lääkärille tilastasi.

      • 28x...

        Aloittaja saikin tuossa tervehenkisen ja oikeellisen vastauksen. Myös KarPr:ssä aikoinaan humalaiset palvelukseen ilmoittuivat laittettiin putkaan selviämään. Mitään jälkiseuraamuksia ei asiasta tullut eikä sitä otettu esille.

        Joukkokuri oli varmaankin -60 luvulla hieman erilaista, ei silloin haettu vapautuksia ei sitten minkään syyn takia, se olisi ollut suuri häpeä. En kyllä muista yhtäkään ukkoa jolla olisi ongelmia viinan suhteen ollut vaikka olihan tuo tuttu aine kaikille.


    • käyttäjä

      Huumausaineilla sa vapautuksen. Otat inttiin mukaan cannabista, amfetamiinia pillereitä. Tai joe ei muuta niin haistelet mensaa......

      Kyllä noilla eväillä pitäis vapautus tulla.

      Kerro esimiehellesi, että olet impannut ja sinun tekeisi mieli tappaa joku tai aiheuttaa tuhoa yhteiskunnaslle... Ja varma vapautus,

      Metadoni on huume siitä kannattaa pysyä kauempana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      97
      3327
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3143
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      218
      2680
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      38
      2269
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      32
      1599
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1446
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      24
      1446
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1304
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1279
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1261
    Aihe