Elinkeinoelämän keskusliitto povaa ankaraa työvoimapulaa lähivuosina. Helsingin Sanomat kirjoittaa huolissaan samasta asiasta http://www.hs.fi/tyoelama/a1385789536637
Onko tässä kysymys vain työnantajaleirin katalasta konstista saada halpaa työvoimaa muualta vai onko tämä totista totta? Saisiko nyt kapakoissa vetelehtivät suomalaiset jotenkin töihin? Mitä sanovat persutietäjät?
Onko tässä kysymys vain työnantajaleirin katalasta konstista saada halpaa työvoimaa muualta vai onko tämä totista totta? Saisiko nyt kapakoissa vetelehtivät suomalaiset jotenkin töihin? Mitä sanovat persutietäjät?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minkäs kapakan koneelta sinä kirjoittelet ?
Tekemään mikä??? ehän nytkään täytetä paikkaa vaikka jää eläkkeelle (hyvin monessa tapauksessa) ja ammattityövoimasta kilpaillaan globaalisti
kapakoissa lorvii kyllä joka puolueen kannattajia
Tätä samaa työvoimapulasta hoettu v 1970 luvulta saakka! Todellista työvoimapulaa ei ole ollut koskaan. Viimeksi jo kolme vuotta sitten meuhkattiin kuin kun suuret ikäluokat eli v1945-1950 syntyneet jäävät pois työmarkkinoilta, niin pula on kova. Katin kontit, nytkin eli v 2014 syksyyn ennuste vain työttömien määrän kasvua. Nuoria 5000 henkilön vuosi vauhdilla eläkkeelle. Toppia tällaiselle pellleilylle, niin ei mitään syytä paniikkiin.. Järki käteen ja sossujen, Kelan luukuilta porukka töihin kukin voimiensa mukaan..
SAK:n maahanmuuttoasioiden asiantuntija Eve Kyntäjä huomauttaa, että rakennusalan työttömyys nousee jatkuvasti.
– SAK totesi jo keväällä Rakennusliiton kanssa, että alaa ei missään tapauksessa pitäisi vapauttaa saatavuusharkinnasta. Jo tuolloin liiton jäsenistä Uudellamaalla oli työttömänä lähes 14 prosenttia.
Kokkien saatavuusharkinta poistettiin
Sen sijaan Uudellamaalla työvoimapulasta kärsiviksi luokiteltiin kokit, keittäjät ja kylmäköt – siitä huolimatta, että työttömiä kokkeja on yli kaksi kertaa enemmän kuin avoimia työpaikkoja. Avoimista paikoista vain 35 prosenttia on kokopäivätöitä.
Paikkoja ei arvion mukaan saada täytettyä, koska suomalainen catering-koulutus on puutteellista.
– Jos näin on, mikseivät TE-toimistot ja työnantajat kouluta osaajia yhteishankintana? Kyntäjä ihmettelee.
SAK ja PAM eivät hyväksyneet kokkien saatavuusharkinnan poistamista. Niiden vaatimuksesta linjaukseen lisättiin, että EU:n ulkopuolelta palkattavien tulee olla ammattitaitoisia. Heille tulee myös tarjota kokoaikaista vakituista työtä. Pikaruokaloihin ei saa rekrytoida ilman saatavuusharkintaa.
Työvoimapulan tulee olla aitoa
SAK on korostanut, että työperäisen maahanmuuton on perustuttava aitoon työvoimapulaan. Myös tilastollisia mittareita, kuten ELY-keskuksen ammattibarometria, pitää kehittää. Palkansaajien tutkimuslaitos kumoaakin arvion, jonka mukaan siivousalalla kärsittäisiin Uudellamaalla työvoimapulasta.
– Ennen kuin työntekijöitä palkataan EU:n ulkopuolelta, tulisi huomioida Suomessa jo olevat ihmiset. Heitä tulee kouluttaa ja auttaa aloille, joilla työvoimaa tarvitaan, Kyntäjä painottaa.
Myös kannattaa muistaa, että lähivuosina eri verot nousevat jatkuvasti. Kulutus vähenee eli ostovoima selvästi heikkenee. Monet palvelualat joutuvat vähentämään jopa määräaaikaisissa työsuhteissa olevia. Kuten opsikelija ym jäävät pois työmarkkinoilta.
Miksi noitten EK johtajien omanedun puheita julistetaan kuin taivaanarmosanomaa?
Nehän haluaa vain suurta työvoimareserviä jotta työläiset pysyvät nöyrinä tai tulee kenkää kun portin ulkopuolella on nälkäisten jono.