Minulla olisi nyt säästössä 10.000e ja ajattelin että ostan koko summalla USA Dollareita kun dollari nyt kovin heikko. onko ajtus viisas?
Kannattaako nyt ostaa USA Dollareita?
9
1578
Vastaukset
- invest1
Kukapa osaisi etukäteen sanoa!
Eräs presidentti Roosefeltkin sanoi aikoinaan jotenkin näin: "Jos olisin aina yli 50% oikeassa, tekisin miljoonia Wallstreetillä."
Minä katsoisin vierestä kun sijoittamisella elävät asiantuntijat panevat rahojaan poikimaan ja kopioisin heitä- invest1
Muuten ammattianalyytikotkin ovat monesti täysin pielessä arviointiensa kanssa. Joku aika sitten luin jutun, jossa kerrottiin analyytikkojen listanneen yritykset, jotka nousevat vuoden aikana kaikkein eniten ja ne jotka laskevat kaikkein eniten.
Lopulta ne, joiden ennustettiin laskevan, nousivat nousijoiksi arvioituja enemmän! - Illuminati-ekonomisti666
invest1 kirjoitti:
Muuten ammattianalyytikotkin ovat monesti täysin pielessä arviointiensa kanssa. Joku aika sitten luin jutun, jossa kerrottiin analyytikkojen listanneen yritykset, jotka nousevat vuoden aikana kaikkein eniten ja ne jotka laskevat kaikkein eniten.
Lopulta ne, joiden ennustettiin laskevan, nousivat nousijoiksi arvioituja enemmän!Kyllä, vuonna 2011 olisi kannatanut vaihtaa nyt puhutaan sadoista tuhansista €uroista!
Enään ei kannata vaihtaa hyöty on pieni ja odotteluaika hidas ! - Illuminati-ekonomisti666
Illuminati-ekonomisti666 kirjoitti:
Kyllä, vuonna 2011 olisi kannatanut vaihtaa nyt puhutaan sadoista tuhansista €uroista!
Enään ei kannata vaihtaa hyöty on pieni ja odotteluaika hidas !Helppoa matikkaa mikäli piakkoin 1€=1$
vuonna 2011
100.000€ vaihto, hyöty 50.000€
10.000€ vaihto, hyöty 5000€
1000€ vaihto, hyöty 500€
4 vuodessa olisit tienannut enemmän kuin 5000€
Eli tämä € aleneminen tehty tahalleen suhteessa $ , ei siksi että tavalliset talliaiset hyötyvät muutaman tonnin säästöillä vaan siksi että illuminati eliitti ja olegarhit hyötyvät miljardeja ! - aina 1/2 varoista
Illuminati-ekonomisti666 kirjoitti:
Helppoa matikkaa mikäli piakkoin 1€=1$
vuonna 2011
100.000€ vaihto, hyöty 50.000€
10.000€ vaihto, hyöty 5000€
1000€ vaihto, hyöty 500€
4 vuodessa olisit tienannut enemmän kuin 5000€
Eli tämä € aleneminen tehty tahalleen suhteessa $ , ei siksi että tavalliset talliaiset hyötyvät muutaman tonnin säästöillä vaan siksi että illuminati eliitti ja olegarhit hyötyvät miljardeja !kyllä laskelmasi on aivan alta 7-v vuotiaan, mutta kyllä olis kannattanut vaihtaa dollareiksi.
ite vaihdoin vasta 6.6. viimekesänä, perusteena vaan että on sekin rahaa ja eu yrittää euron arvoa alemmaksi ja useaksia vuodeksi.
- päivättyössäkäyvä
Ensiksi aion aloittajalle vastata että oletko seonnut, kun en katsonut vuotta 2014. Olisi ehkä ollut järkevää ostaa ja myydä nyt tammikuussa 2015, tai paremminkin pitää vielä.
Mutta asiaan, uskon että kannattaa vieläkin ostaa, koska euron arvo alenee arvioni mukaan ainakin syksyyn ehkä jopa 0.95. Mutta aloittajan pitää osata edulliset keinot ja osata myös vaihtaa, jotta se tapahtuu juuri oikeana päivänä.
Itse en käytä valuutta-, enkä osakekaupassa mitään ohjelmia, apuna vain oma pää ja valtakunnan uutiset pelaan vain 5 tunnetulla valutala ja 6 osakkella. - mietityttää
No pystyykö sen tekemään niin että aukaisee pankissa dollari tilin ja siirtää sinne ja jossain vaiheessa kääntää takaisin euroiksi.Pankki vaikka nordea pankki.
- Voi olla kallista
Pystyy toki, ja ehkä pitkäaikaisesti voisi ajatellakin, mutta keinottelijan on syytä etsiä halvempia paikkoja. Nordean hinnoista en tiedä, mutta ainakin Osuuspankissa valuuttatilin palkkiot ovat törkeän kalliit.
- mietityttää
Nordeassa ei maksa valuuttatili.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 233378
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402702Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122241Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131709Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191519Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521481- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621211Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951184