Miksi ei ryhmitytä?

Vilkunkäytön ohella monet autoilijat uhohtavat ryhmittymisen.
Mieleeni on tullut epäilys, että nykyisin ei autokouluissa opeteta ryhmittymistä???
Väärä tai puutteellinen ryhmittyminen aheittaa satoja eritasoisia kolareita kaupunkiliikenteessä vuosittain. Samoin taajamien ulkopuolella kääntyvien autojen vilkunkäytön unohtamien ja väärä ryhmittyminen vie vuosittain useita ihmishenkiä. Sääntö on tämä: ensin palaa jarruvalot ja sitten laitetaan vilkku, mutta mistää ei tiedä mihin suuntaan auto kääntyy?
131034
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Vilkun käyttö ja ryhmittyminen opetetaan vasta toisen vaiheen ajo-opetuksessa. Sen näkee, osaamattomien kuskien iästä. Ensimmäisen vaiheen jälkeen puutteellinen ajotaito korvataan lisääntyvällä vauhdilla. Osalle ei näitä elintärkkeitä taitoja sitten enää tarvitsekkaan opettaa.

Äänestä

Siksi ei ryhmitytä, koska sitä ei osata eikä ymmärretä eikä viitsitä.

En tiedä, että ryhmittymisvirheestä ketään olisi rangaistu. Poliisit eivät välitä tuon taivaallista.

Äänestä
  • Eihän se poliisia kiinnosta kun sakko siitä on niin pieni. Eikä se ole iästä kiinni, eilen juuri oli noin viisikymppinen ukko peeämveellä kääntymässä vasemmalle yli sadan metrin ryhmityskaistalta, mutta silti oli bemun perä vielä suoraan jatkavien kaistalla ja koko korttero poikittain tiellä.. ja kuskilla luuri puoliksi pään sisään työnnettynä... tana.

    Äänestä

  • Monissa risteyksissä on tilaa ryhmittyä kaksi autoa rinnakkain. Järkevää totta kai. Pitäisi olla itsestään selvää, että oikealta mennään oikealle ja suoraan sekä vasemmalta vasemmalle ellei kaistamerkein ole muutoin merkitty.
    Nyt monet puupäät ryhmitttyvät vasemmalle kaistalle ja yrittävät kiilata oikealta suoraan ajavien eteen.
    Esim. Helsingin Oulunkylän osotoskesuksen risteyksessä piti muuttaa kaistamerkintöjä, niin ettei kaksi autoa voi ryhmittyä rinnakkain.
    Itse ryhmityn näissä tilanteissa keskelle tietä niin, ettei vasemmalle kaistalle mahdu, koska ihan riittävästi on ollut lähes pelti kolisee tilanteita näiltä vasenmalta kaistalta suoraan höökivien toimesta.

    Äänestä

Minä taas ihmettelen niitä kuskeja, jotka oikealle kääntyessään "ryhmittyvät" koukaten usein osittain vastaantulijoiden puolelle. Onko heillä mahdollisesti epäilyjä ajoneuvonsa kääntösäteen suhteen vai onko syynä etupyörien kääntämiseen tarvittavien lihasvoimien vähäisyys?

Äänestä

Autokoulussa aikoinaa ei kukaan ollut kuullutkaan mistään ryhmittymisestä, enkä ole varma osaanko ajaa ollenkaan kaupunkiliikenteessä.
Oma ratkaisuni on ollut, että jos kadulla on vaikka kolme kaistaa, joista yksi vie oikealle, toinen suoraan, ja kolmas vasemmalle, niin valitsen kaistan sen mukaan, mihin haluan mennä, tai mihin kaista johtaa, ja niin näyttävät muutkin tekevän.
Onko nyt niin, että syyllistyn ryhmitysvirheeseen, jos ajan valitsemani kaistan toisessa reunassa, tai kaistan keskellä, ja miten tällä kaistalla pitäisi ajaa, jotten aiheuttaisi niitä satoja eritasoisia kolareita.

Äänestä
  • Kun ajokortin saanut lähtee liikenteeseen, niin hänen pitäisi päivittää tietojaan ja taitojaan. Useimmat oppivat takaperin eli unohtavat kaikkea oppimaansa tai oikeastaan sitä, mitä heidän luullaan oppineen.

    Osa on sitten niitä hevosajon aikakaudella korttinsa saaneita, joille koko sana ryhmittyminen on täyttä hepreaa.

    Varmaankaan näiltä osin ei liikenne kulttuuri parane ennenkuin tietty osa autoilijoista on hiekansyönnissä. Sitten tulee kyllä uusi sukupolvi, joka on jossakin asiassa yhtä pöljää.

    Äänestä

on auton turhin lisävaruste

Äänestä
  • Meinaa heti jarrruvalojen jälkeen.

    Äänestä

  • Juntin tunnistaa helpoitn juuri siitä, ettei käytetä vilkkua.
    Näille junteille joustava liikennekulttuuri on täysin tuntematon käsite.

    Äänestä

Ei pystytä ajamaan liikenteen jakajan viereen vaan aina siihen reunaan jossa takaa tulevat autot sitten ajaa peiliä hipoen ohi. Monestikin nämä kaista on kuopilla ja huonokuntoisia mutta voi sitä ryhmittyä sinne vasempaan reunaan kun käännytään vasemmalle ja päinvastoin oikealle!

Vilkun käyttöä jaksa edes kommentoida niin perseestä se lähes kaikilla. Siis ei mitään käsitystä miten ja miksi sitä vilkkua pitää käyttää :o Oletteko ihan juntteja?

Äänestä

Nykyisissä kalliimman luokan autoissa kuten BMW,M-B,Volvo jne ei asenneta vilkkua tehtaalla ja ostjat ottavat mieluummin komeat alut alle kuin ruksaavat tämän tärkeän suuntamerkin anto varusteen,vai olisiko sittenkään niin.Ainakin Hki akselilla läskiniskat ovat jo vuosia olleet käyttämättä em.laitetta,samoin eivät ole aikoihin osanneet (halunneet) ryhmittyä.Koukkivat ja puikkivat ja vilkuttavat kerran onnistuneesta kaistanvaihdosta toisen eteen,ns.ammatiautoilijoista ottavat sitten muutkin oppia ja siitäkös tämä vitsaus leviää kuin mustasurma.Rattiksia ja nopeuksia vain valvotaan mutta ei näitä perusasioita jotka ovat liikenteen perusasioita,kiitos.

Äänestä

Liikenteessä ei enää ajatella toisia liikkujia, on vain minä itse. Juppipellet kuvittelee että on sporttisen näköistä kun ajaa etusumuvalot aina loimuten, eikä käytä typerää oranssia vilkkua.

Ihme juttu muuten tuo nykyään joka paikassa viljeltävä sana sporttinen, olen tullut siihen tulokseen että se liittyy hinttareihin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Sauli Sompaaja kirjoitti:

Vilkunkäytön ohella monet autoilijat uhohtavat ryhmittymisen.
Mieleeni on tullut epäilys, että nykyisin ei autokouluissa opeteta ryhmittymistä???
Väärä tai puutteellinen ryhmittyminen aheittaa satoja eritasoisia kolareita kaupunkiliikenteessä vuosittain. Samoin taajamien ulkopuolella kääntyvien autojen vilkunkäytön unohtamien ja väärä ryhmittyminen vie vuosittain useita ihmishenkiä. Sääntö on tämä: ensin palaa jarruvalot ja sitten laitetaan vilkku, mutta mistää ei tiedä mihin suuntaan auto kääntyy?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu