Objektiivinsuoja

aina katoaa

Eka järkkäri. 3 kertaa ulkoiluttanut, suoja kadonnut 2 krt. Ekalla kerralla löysin mutta nyt taisi kadota lopullisesti. Uusi tilattu maksoi 15 euroa, kiskontaa muovinpalasta. Potuttaa suunnattomasti.

Edellisessä bridgekamerassa oli sellainen lanka jossa se oli kiinni...kätevää.

Miten olette ratkaisseet katoavien linssinsuojien ongelman?

Nivea for men partavaahtopurkin kansi saa toistaiseksi olla suojana, istuu kyllä hyvin.

3

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasjfhashf

      "Edellisessä bridgekamerassa oli sellainen lanka jossa se oli kiinni...kätevää."

      Noita lankojahan on käytetty jo monta vuosikymmentä. Se ei kuitenkaan käy kaikkiin objektiiveihin. Joissakin objektiiveissa suoja on niin suuri ja painava, että se voi jopa heiluttaa kameraa kuvatessa.
      8 cm:n halkaisijainen muoviläpyskä (usein laajakulmissa), tai teleiden metallijäykistetty nahkapussi narunpäässä ei tunnu kivalta kameraa käytettäessä.

      Parempi on ottaa suoja pois ja panna se laukkuun, tai suljettavaan taskuun ja pitää siellä, kunnes kamera taas laitetaan kuljetuskassiinsa.
      Jos kameraa kuljetetaan kaulassa, kannattaa siihen hankkia suojalasi, tai UV-suodin etulinssiä suojaamaan ilmassa lentäviltä roskilta ja roiskeilta, jolloin suojusta ei tarvita kuin laukussa kuljetettaessa suotimen naarmuuntumista vastaan.

    • Nikonilla mennään

      Minulla on 5 eri-ikäistä Nikon-objektiivia ja positiivinen suojussaldo: objektiivin suojuksia minulla on 6 kpl. Kaikki obiskoiden mukana ostamani ovat tallessa ja yhden Nikon-suojuksen olen löytänyt – tosin jo pari-kolme vuosikymmentä sitten, joten ei varmaankaan ole se sinulta kateissa oleva...

      Tuo objektiivinsuojuksen kiinnitysmekanismi on (ainakin Nikonilla) mielestäni varmanoloinen, mutta se vaatii jonkinlaista huolellisuutta suojusta paikoilleen asetettaessa (painettava perille asti ja varmistettava, että lukitus tarttuu kunnolla).

      Kameran kanssa liikkuessani vaihdan objektiiveja aika harvoin. Valitsen kulloinkin kävelehtimään lähtiessäni senhetkisille kohteille passelin lasin, jolla sitten yritän tulla toimeen senkertaisen session ajan. Aloittaessani kuvauksen työnnän obiskansuojuksen taskuuni. Koetan varoa tökkimästä objektiivin suojalasia (protector) tai etulinssiä mihinkään esteisiin. Suojuksen siirrän taskusta takaisin paikoilleen vasta kuvausten päätteeksi, laittessani kameraa laukkuun.

      Näillä eväillä (pääpiirteissään) olen pärjäillyt.

    • Nivea

      Lanka on kätevä järkkärissäkin. Pari pientä reikää laitaan ja silmukalla kiinni hihnaan, ei kameraan. Saman voi tehdä niveapurkille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      309
      3055
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      124
      2057
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2043
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1743
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1399
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1395
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1347
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      69
      1280
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      79
      1250
    Aihe