Olen jokseenkin kyllästynyt Trexaniin. Sivuvaikutukset ovat jatkuvia, mutteivat kuitenkaan täysin lamauttavia. Muutosta ei ole siis tapahtunut parempaan lääkityksen jatkuessa, pikemminkin päinvastoin, eikä foolihappokaan auta asiaan. Niinpä olen vahvasti harkitsemassa lääkityksen lopettamista. Sitä puoltaa myös raskaushaaveet.
Kysynkin siis onko muilla kokemusta, mitä lääkäri on sanonut? Toki jos nyt kävisi niin, että oireet palaisivat äkäisinä, niin ei kun nappia nassuun uudestaan. Mutta vetääkö lääkäri herneeen nenään, kun ei ole ohjeita noudatettu.
Oletteko lopettaneet lääkityksen ominpäin?
4
312
Vastaukset
- siina
Minä lopetin Trexanin ja Oxiklorinin ,koska tuuraavan reumalääkärin mielestä ei pitäisi olla enää kipuja. Hoidoksi Triptyliä.jota en ostanut. Puolen vuoden kuluttua reumakontrolissä RF- ja sitruliiniarvot yli kymmenkertaistuneet. Uudelleen lääkitys päälle kortisoni, nyt sentäs hyviäkin aikoja.
- mummikin
Minä olen nyt jo viime keväästä asti syönyt pelkästään Trexania 10mg tai 15mg vuoroviikoin ja tarvittaessa kuuriluontoisesti Prednisolonia. Veriarvot ovat olleet ihan ok, vaikka lopetinkin Oxiklorinin ja Salatsopyrinin. Tulehduskipulääkettä otan ajoittain. Silloin kun nivelreumani todettiin, sitruliiniarvoni oli yli 300.
Trexania en kyllä uskalla lopettaa, koska en halua reumani pahenevan.- reumareuma
Lopetin ite trexanin,Salatsopyrinin olisin varmaan ite lopettanut mut mulla vaihtu lääkäri viisaampaan ja sano että salatsopyrin on turha lääke ja että saan lopettaa sen. Nyt sain humiran ja sitä en aio lopettaa se on tehokas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen192557Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään351523Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.581233Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2981182- 41946
- 42917
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin175753- 58743
Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup90712Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh59686