Oletteko lopettaneet lääkityksen ominpäin?

kapinallinen?

Olen jokseenkin kyllästynyt Trexaniin. Sivuvaikutukset ovat jatkuvia, mutteivat kuitenkaan täysin lamauttavia. Muutosta ei ole siis tapahtunut parempaan lääkityksen jatkuessa, pikemminkin päinvastoin, eikä foolihappokaan auta asiaan. Niinpä olen vahvasti harkitsemassa lääkityksen lopettamista. Sitä puoltaa myös raskaushaaveet.

Kysynkin siis onko muilla kokemusta, mitä lääkäri on sanonut? Toki jos nyt kävisi niin, että oireet palaisivat äkäisinä, niin ei kun nappia nassuun uudestaan. Mutta vetääkö lääkäri herneeen nenään, kun ei ole ohjeita noudatettu.

4

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siina

      Minä lopetin Trexanin ja Oxiklorinin ,koska tuuraavan reumalääkärin mielestä ei pitäisi olla enää kipuja. Hoidoksi Triptyliä.jota en ostanut. Puolen vuoden kuluttua reumakontrolissä RF- ja sitruliiniarvot yli kymmenkertaistuneet. Uudelleen lääkitys päälle kortisoni, nyt sentäs hyviäkin aikoja.

    • mummikin

      Minä olen nyt jo viime keväästä asti syönyt pelkästään Trexania 10mg tai 15mg vuoroviikoin ja tarvittaessa kuuriluontoisesti Prednisolonia. Veriarvot ovat olleet ihan ok, vaikka lopetinkin Oxiklorinin ja Salatsopyrinin. Tulehduskipulääkettä otan ajoittain. Silloin kun nivelreumani todettiin, sitruliiniarvoni oli yli 300.
      Trexania en kyllä uskalla lopettaa, koska en halua reumani pahenevan.

      • reumareuma

        Lopetin ite trexanin,Salatsopyrinin olisin varmaan ite lopettanut mut mulla vaihtu lääkäri viisaampaan ja sano että salatsopyrin on turha lääke ja että saan lopettaa sen. Nyt sain humiran ja sitä en aio lopettaa se on tehokas.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      59
      3521
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2846
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2683
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2341
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2083
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1800
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1505
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1348
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1313
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1234
    Aihe