kasvihuone

mirja12

Sain syntymäpäivänäni rahaa lahjaksi ja minun toivottiin käyttävän se pihan laittoon. Nyt minulla on aikaa hoitaa kasvihuonetta ja tavoitteeni onkin hankkia 6-8 m2 huone keväällä. Kertoisitteko kokemuksianne lasi/kennolevy/muovihuoneen eduista ja haitoista. Onko totta että kannattaa laittaa vahvemmat rakenteet kun myrskytkin vaan yleistyvät? Kalliimmaksi tulee tietenkin? Rahaa on käytettävissä n. 2000 euroa, mitä sillä saa ja mistä?

12

981

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalle K

      Moi, suosittelen sulle tuota : http://shop.kivikangas.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&groupID=1585&action=viewPromotion&itemcode=MV82
      Osti itse toissavuonna kennohuoneen saksanmaalta, 4mm kennolevyä, ja paikka on niin tuulinen, että levyt hajoavat, ja lentelee taivaan tuuliin.
      Uutta levyä onneksi maassamme myyydään, ja timpurina saan siitä sopivia palasia tehtyä, sama ei välttämättä onnistu ihan jokaiseta, ellei ole työkaluja.. linkin huone vaikuttaa asialliselta. Ottaisin sokkelitoimituksen.

    • kalle K

      Tarkoitin tätä huonetta : Halls Magnum 8,3 m² lasilla, vihreä runko

      • Siitä vaan.

        No nythän se linkki toimiikin jo.. ekaks näky vaan kivikankaan etusivu ;D


    • 4+16

      Itsellä budjetti oli kolmannes ja ostin netraudasta kennolevyhuoneen 6 neliötä.Harkoista sokkeli ilman muuraamista,ladoin vain harkot lappeelleen vierekkäin.
      On hyvin kestänyt pari talvea,lumia joskus pudottelen katolta.Ei ole levyt irtoilleet.
      Lasihuoneelle olisi pitänyt tehdä parempi perustus,lasi ei jousta yhtään,jos routa liikuttaa.Mutta onhan lasihuone paljon kauniimpi,tosin joutuu miettimään varjostuksen kasveille tarkemmin,kuin kennolevyhuoneessa.
      Kennolevyssä on sellainen ikävä puoli,että likaa ja sammalta alkaa menemään levyn päistä levyn sisälle,ei tosin kuin sentti pari,mutta jos haaveena enempi huvimaja,niin ikävän näköinen läheltä.
      Kastelu ja tuuletus automatiikkaan saisi myös rahaa uppoamaan,niihin kyllä sijoittaisin ja ostaisin lasia halvemman kennolevyn,jos kasvien kasvatus tavoitteena.

      • Kiitos. Päädyin vahvaan Es-An-huoneeseen, siinä on vahva rakenne ja 10 mm kennolevy. Hyvää kasvukautta teille muillekin!


      • Eveliina_Elanto
        mirja12 kirjoitti:

        Kiitos. Päädyin vahvaan Es-An-huoneeseen, siinä on vahva rakenne ja 10 mm kennolevy. Hyvää kasvukautta teille muillekin!

        Itse ostin Kurikasta 4,5x5 m:n kaarihuoneen kaksi vuotta sitten ja olen ollut tyytyväinen. Hinta ja laatusuhde hyvä.
        Mahtuu oikeasti kasvien kanssa touhuamaan, joten ei jää "leikkimökki" käyttöön


    • Anonyymi

      Minkä kokoisia huoneita porukalla on? Minulla on kaaret johon ajattelin hankkia kalvon. Niistä saisi 5*7 metrisen järkevästi kun kaarien väli on metri. 35 neliötä on kai riittävä? Ei viitsisi heti tehdä liian pientä.

    • Anonyymi

      Arkun ostoon

    • Anonyymi

      Perilliset ei velkaannu

    • Anonyymi

      "Minkä kokoisia huoneita porukalla on? "
      Mikä seuraavaksi kiinnostaa ?

      • Anonyymi

        Ajattele nyt. Hoidettu nurmikko, hieno kasvihuone , klippo nurmikon leikkuussa ja vielä uusi maali puutarhavajassa, voi miten mahtavaaa.


    • Anonyymi

      Kiitos vinkeistä vielä näin vuosienkin jälkeen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      194
      8876
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4718
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      52
      3740
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      104
      3106
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      95
      2752
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      2528
    7. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1878
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1485
    9. Golffarit kehityksen jarruna

      Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino
      Lappajärvi
      13
      1429
    10. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      68
      1322
    Aihe