Onkohan mulla jäänyt joku osio autokoulussa oppimatta, kun en ymmärrä seuraavaa. Meillä täällä maalla on risteyksen jälkeen 60 rajoitusmerkki. Matkaa valtatielle n. 7km, tällä matkalla on yksi risteys noin neljän kilometrin päässä. Milloin tämä 60 päättyy ja koska valtatieltä ei ole toisinpäin mitään rajoitusta, saako toiseen suuntaan ajaa 80 ja toiseen 60. Selventäkää nyt.
Kyllä
ihmetyttää
4843
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Liikennemerkin vaikutusalue loppuu seuraavaan yleisen tien risteykseen. Ellei risteyksen jälkeen ole uutta nopeusrajoituskilpeä on nopeusrajoitus 80 km/t. Tätä eivät monet tajua, ihmettelevät miksi muut ohittavat, vaikka luulevat ajavansa suurinta sallittua nopeutta joskus ammoin nähdyn rajoituksen perusteella.
Taajamamerkki rajoittaa nopeuden 50 kilometriin tunnissa. Kyseessä on aluerajoitus, risteysten ohittaminen ei vaikuta mitään. Tosin taajama-alueella voi olla erikseen osoitettuja korkeamman tai alhaisemman nopeuden väyliä.
Ei taajama rajota 50km/h
Lainaus: "Taajamissa ajoneuvojen suurin sallittu nopeus on 50km/h, jollei liikennemerkein ole osoitettu noudatettavaksi muuta nopeusrajoitusta." sekä "Taajamamerkein merkityllä alueella tulee olla...sekä voimassa oleva korkeintaan 60km/h suuruinen nopeusrajoitus."
Mukavaa olla oikeassa