Vinkkejä "kiikuttavaan" poniin

apuakaivataan!!

Mulla on nyt n. 2 kk oli puoliylläpidossa ihana ponitamma, mutta nyt se on ruvennut varsinkin laukassa ruvennut itsepäiseksi eikä halua pysähtyä. Näin ei käy läheskään joka päivä, mutta kun näitä päiviä tulee niin miten saada poni helposti pysäytettyä (ilman että kääntää sen seinään)

2

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pysäytys

      Meillä on aina ollut sellainen periaate, että jos heppa lähtee kuskaamaan tai vaikka säikähtää jotakin, pysäytetään hepo yhdellä ohjalla, eli ns. vedetään hevosen pää omaan polveen. Siitä ei heppa pääse liikkumaan minnekkään, korkeintaan ihan pientä ympyrää.
      Kun heppa on rauhoittunut yritetään uudestaan. Jos kuskaaminen jatkuu, taas pää polveen...

    • Onneksi olkoon, aloittaja! Olet ilmeisesti aloittanut valtataistelun ponin kanssa.

      Edellinen on hyvä keino hätätilanteissa kun hevonen on pysäytettävä nopeasti, tai silloin kun vauhti ei ole kova (ts sen ehtii tehdä tarpeeksi nopeasti). Täydessä vauhdissa se voi olla vaarallista - hevonen voi kompastua omiin jalkoihinsa ja mennä nurin - ja silloin on parempi kääntää hevonen kaarevalle uralle, ympyrälle tai voiltille jota sitten pienentää sen mukaan kuin tarvitsee, kunnes hevonen pysähtyy.

      Niinä päivinä kun poni pyrkii ryöstämään, voisi kokeilla auttaako asiaa, jos laukkaa vain pieniä pätkiä kerrallaan. Anna sille ajankulua niin että se ei ehdi ajatella temppuilua. Vaihtele askellajeja ja nopeuksia, tee pysähdyksiä yms. Tee jotakin mikä vaatii ponilta keskittymistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      374
      2675
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      63
      2120
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      111
      1732
    4. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1452
    5. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1435
    6. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      186
      1435
    7. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1407
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1287
    9. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1283
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      1166
    Aihe