Skulle det ha varit bättre med rysk livegenskap i Finland?
Ni som skriver om Sveriges krigföring
lipsillar
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Det är ju fennonas dröm.
Miksi suomalaisilla olisi pitänyt olla vieras herra? Asiat olisivat voineet mennä toisinkin - ilman ruotsalaisten touhuja suomalaisilla olisi voinut olla oma valtio jo aiemmin!
Suomenruotsalaiset eivät selvästikään pysty samaistumaan suomalaisten kansallisidentieettiiin - Ruotsin vallan aikana suomalaiset olivat täydellisesti marginaalissa, alistettuina vieraan kansan eli ruotsalaisten vallan alle. En esimerkisi suomalaisena ajattele, että joku Ruotsin kuningas olisi ollut varsinaisesti minun kansani eli suomalaisten kuningas, vaan Ruotsin kuningas oli ruotsalaisten kuningas ensijaisesti.
Jouduimme vähän sellaiseen asemaan kuin millaisessa juutalaiset olivat ennen Israelin uudelleenperustamista - tai paremminkin millaisessa kurdit ovat nyt eli kansana ilman omaa valtakuntaa, vieraan kansan vallan alla. Ja kuitenkin suomalaisten esi-isät ovat asuneet Pohjolassa kauemmin kuin ruotsalaisten esi-isät.
Suomalainen ei ole koskaan ollut ruotsalainen - kieli, kulttuuri, ulkonäkö jne. on erottanut meidät ruotsalaisista. Ruotsalaisetkaan eivät ole pitäneet suomalaisia ruotsalaisina.
Suomi oli heille alusmaa, jota he vetelivät kakkoseen 600 vuotta.
Kuivana.
Suomen menettämisen jälkeen piti ottaa Norja sadaksi vuodeksi "siipien alle". Ettei tuntuisi niin pahalta kun ei voi vedellä enää kakkoseen.
Kuivana.