Jos oikein muistan, niin Raamatussa on Jeesuksen varoitussanat mammonan jumaloinnista. Ja sitähän on kaiketi sekin, että kaikki mitataan rahassa ja pääoman tuoton maksimointina.
Vaikka uskosta osattomat osin syystäkin valittavat "pakkopyhistä", niin loppiaisen kohdalla ei niinkään ole kyse siitä, että heidät olisi huomioitu uskonnonvapauden hengessä, vaan kauppojen loppiaisaukiolojen perustelu on nimenomaan raha. Ja tässähän se mammonan merkitys maamme ylimpänä jumalana tuleekin esille.
http://kauppakamari.fi/2014/01/02/vain-osa-kaupoista-auki-loppiaisena/
Vahvistetaanko mammonan jumaluus loppiaisena?
3
120
Vastaukset
- Nanna2014
"Raamatussa on Jeesuksen varoitussanat mammonan jumaloinnista. Ja sitähän on kaiketi sekin, että kaikki mitataan rahassa ja pääoman tuoton maksimointina."
Katsoppas, alkaako uskovakin jo nyt heräämään siihen, että tehotuotannossa on jotain mätää? Me itsenäisesti ajattelevat ollaan huomattu tämä jo kymmenen vuotta sitten. Mutta toisaalta, ei kai esim. nykyisenlainen eläin-tehotuotanto voi olla väärin, kun ihminen on eläimen yläpuolella ja täten hänellä on näitä oikeus hallita?
En tarkoittanut tuota pahalla, mutta välillä vain "hieman" ärsyttää, kun uskonnon varjolla jokin asia on jonain ajankohtana eettisesti hyväksyttävä ja toisena ei-hyväksyttävä - keksitään vain eri perustelut. Mielestäni kyse on siitä, että uskonnoilla vain perustellaan pohattojen päämäärät kauniisiin sanoihin huomaamattomasti käärittynä.
"kauppojen loppiaisaukiolojen perustelu on nimenomaan raha"
Totta kai ne rahan takia ovat auki lomilla. Ei kukaan muuta kai ole väittänytkään? Mammonan jumaluus. Tosi hyvä vertaus. Materialismi oli jo Jeesuksen aikana
asia jota monet ihmiset palvoivat. Laitan tähän raamatusta esimerkin.
Luukas 12: 13" Sitten joku ihmisjoukosta sanoi hänelle:" Opettaja, käske veljeäni jakamaan perintö kanssani." 14 Hän sanoi hänelle: " Ihminen, kuka on minut asettanut teille tuomariksi tai osittajaksi ?"
15 Sitten hän sanoi heille: " Pitäkää silmänne auki ja varokaa kaikenlaista ahneutta, sillä vaikka jollakulla on runsaastikin, niin hänen elämänsä ei johdu siitä mitä hän omistaa."- ---
Maailman ei pitäisikään pyöriä lähi-itäpohjaisten vanhojen paimentolaisuskomusten mukaan. Jos se kauppa on auki, ei mikään pakota ketään siellä käymään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,1223110Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171942744Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina632176Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S2571512Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.41454Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät231344Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään31191Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala3942Ei osattu ratkaista etääntymistä
Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.115910Esprit hoitokdit Varkaudessa?
Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin103883
