Golf IV 1.6 16V keltainen valo ja nopeusmittari eloton

peukalokeskelkämment

mistähän johtuu että päästöjen häiriövalo palaa ja nopeusmittari sökönä, juuri katsastettu eikä päästöissä ollut mitään häikkää, ihan normaalisti olin lähdössä liikenteeseen ja keltanen valo sytty ja samalla huomasin ettei nopeusmittari toimi, ensimmäisenä kattelin sulakkeista vikaa mutta eipä ollu niissä mitään ongelmia..

9

1680

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peukalokeskelkämment

      kyseessä vm. 2001

    • nimimerkki10

      Pitäis lukea vikamuisti.

    • tshihiii

      tarkoittaa että se on huoltokutsu paalaamolle.. näin homma hoituu kätevimmin.

    • Reippis

      Minulla oli hieman vastaava vika vuosi sitten. Nopeusmittari tosin alkoi näyttämään 10km/h heti kun laittoi virrat päälle ja pysyi myös ajossa siinä samassa lukemassa.

      Vika johtui siitä että se samainen sulake joka vaikuttaa peruutusvaloihin, oli pompannut kokonaan pois paikaltaan seinäkotelon väliin.

      Minäkin muuten kävin kaikki sulakkeet läpi ensin ja totesin kaikki ehjiksi, enkä heti huomannut tuota puuttuvaa, sillä oletuksenahan sulaketaulussa ei muutenkaan kaikki sulakepaikat ole täynnä

      Niin.. huoltoliikkeessä vikakoodi ilmoitti että jokin pakokaasutunnistin olisi rikki. Jotenkin vahingossa huomasin siellä liikkeessä että peruutusvalot ei toimi kun autoa peruutettiin ja sitä kautta sitten huomattiin sulakkeen puuttuminen... syytä irtoamiseen ei tietty keksitty muuta kuin että ollut huonosti paikallaa ja oven kiinni paiskominen pikkuhiljaa irroittanut.. mjutta sulake paikalleen ja vika korjautui

    • pääsin eroon

      Otan osaa. Sulla on legendaarinen kiusankappale eli VW:n 16-venttiilinen hätäsektiolla synnytetty moottorimaailman friikki. Mulla oli noita 2 kpl. Mitään hyvää tuossa koneessa ei ollut. Onneksi nuo katosivat hyvin pian myynnistä ihmisiä rasittamasta. Tuo merkkivalo saataa tuossa koneessa palaa käytännössä aivan mistä syystä tahansa. Et arvaa montako unetonta yötä sain viettää omistaessani nuo ihmismielen synkimmät luomukset. Vaeltaako kierrokset, sammuuko yllättäen, hajoaako puolat kymppitonnissa, palaako pakokaasumerkkivalo, palaako EPC merkkivalo? Kaikki nämä riemut sain kokea ilman mitään jälkeä vikamuistissa.

    • Poloinen

      No onhan erikoista jos ei jää vikamuistiin mitään vaikka ECU:sta se diagnoosi luetaan, samasta paikasta, joka noita merkkivaloja ohjaa!

      Muutaman euron langaton OBD-lukija Kiinasta tilattuna (ainakin vm. 2001 ->) ja sille sopiva ohjelmisto tabletissa, läppärissä tai kännykässä säästää turhilta huoltokäynneiltä ja vikamuistin nollaukselta erityisesti volkkarimiehellä! Tuo EPC esim. syttyy kun jarruvalokatkaisin vetelee viimeisiään ja vaihto onnistuu itseltäkin. Samoin joku puolan vaihto on aika yksinkertainen toimi kunhan selvittää, mikä niistä on hajonnut. Senkin tuo lukija kertoo.

      • ent. riistetty

        Tiedätkö että määrätyt viat poistuu muistista tietyn käynnistysmäärän jälkeen. Oman -01 muisti oli aivan tyhjä, vaikka sen kierrokset vaelteli, näytti laturimerkkivaloa ja EPC valoa. Ei mitään löytynyt. Aika heikkoa lähteä tutkimaan. Anturi kerrallaan vaihtoon, voi itku!


    • upsalan ekonom

      voi viddu peruutus valon sulake pomppaa itestään pois paikoiltaan viddu mitä skeidaa pirkka laatua, kymmenen vuoden takuu pitäis olla k-pirkka lintas.

      • Laita sikamassaa

        Ei missään muussa maassa ajeta 10 vuotta vanhoilla autoilla kun Suomessa ja Angolassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3447
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2096
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      223
      1490
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1241
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1211
    6. 37
      1121
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1063
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1031
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      994
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      39
      974
    Aihe