Jäikö kaatamatta hirviä?

Hirvet loppuu

Sudet ja karhut ovat painaneet hirvipopulaatiota siihenmalliin että voipi luvat vähetä ja rutkasti.

4

179

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pienet on vasat

      No huolensa kullakin. Kyllä jäi hirviä kaatamatta, koska kanta on tosi heikko.
      meillä ei kyllä johdu muusta, kun omasta tyhmyydestä. Nykyisen sonni voittoisen verotusmallin johdosta hirvisonnit pitäisi rauhoittaa muutamaksi vuodeksi kokonaan.
      Sellaiseen ei löydy munaa, joten kurjuutta tulee jatkumaan edelleenkin.
      Susia ja karhuja ei meillä ole, eikä niille hirviä riittäisikään.
      Vielä 90-luvulla vasojen keskipaino oli lähellä 90 kiloa etelässä, mutta nykyisin lienee jotain 50-60 kilon välissä. Pienin oli meillä 45kg.

    • Jagdpanther

      Vau, meillä ei sentään vielä noin huonosti mene, meillä sentään on ielä vähän yli 60 kiloisia lihapainot vielä.

    • Hirviä miäs

      50 kiloinen vassu oli pienin syksyllä. -90 luvulla ammuttiin lähes järjestään 90kg vasoja jo kauden alussa ja isoin mitä itse olen vasoista ampunut painoi silloin 105kg
      Aivan onneton hirvikanta. Kuten joku edellä kertoi syy on viime vuosien säälimättömästä sonnien suoranaisesta vihasta. Isommat sonnit ovat maks neli piikkisiä nykyään. Keski ja itä suomessa susi ja karhu pienentää kantoja joten kyllä hirvillä huonot näkymät on jatkoa ajatellen. Rauhoittaa pitäis kokonaan vuodeksi tai kahdeksi. Lapissa taitaa olla ainoastaan metsästystä kestävä terve hirvikanta jossa voi jahtia jatkaa entiseen malliin.

      • Jagdpanther

        On noita koko Pohjanmaitten alueellaki ihan tarpeeksi mutta ens syksynä taas näkee mitä löytyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      51
      1323
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      17
      1031
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      987
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      673
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      668
    6. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      27
      470
    7. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      451
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      450
    9. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      15
      439
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      423
    Aihe