Varastettu lapsuus. Seksuaalista väkivaltaa, raippoja ja eristysrangaistuksia. Suomen koulukotien vaiettua historiaa. Dokumentti antaa äänen poikakodeissa 1950- 1960-luvulla olleille, heille joita ei ole yleensä kuultu eikä kuunneltu.
http://areena.yle.fi/tv/1872378
poistuu 21.1.2014
Onko vastaavia kohtaloita?
Varastettu lapsuus.
Hylätty
1
422
Vastaukset
- keskitysleiri vanki
50-60 luvun julmat laitokset joita kutsuttiin koulukodeiksi olivat oikeasti lasten pakkotyö vankiloita ja keskitysleirejä joissa harjoitettiin rodunjalostusta ja lasten kidutusta.
Yleensä kävi huonosti lapselle, joka joutui tällaiseen maanpäälliseen helvettiin lapsi sairastui tai kuoli.
Jos vaikka vilkaisisimme kansaneläkelaitoksen tilastoja vuosilta 1960-1980 tietäisimme miten paljon nämä tuholaitokset aiheuttivat lapsille elinaikaisen työkyvyn menetyksen ja lopulta kuoleman.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1104316
- 793513
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?833359Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223301Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?263258- 732935
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim642807"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452790Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852579- 92492