Tukien loppumisesta...

zorro43

Tuli mieleeni, että silloin kun win98 tuki lopetettiin, microsoft taisi sanoa että pitäisi kriittisesti vaihtaa uudempaan käyttikseen (xp), ettei virukset ja haittaohjelmat pääse kiusaamaan 98:n käyttäjiä.

No, minulla on yksi kaveri jolla on yhä win98 koneessa ja kone netissä, eikä hänelle ole koskaan tullut siihen mitään haittaohjelmia.

Mitä tällä ajan takaa, on se, että nyt kun win xp:n tukea ollaan päättämässä, Microsoft hoppuuttaa sen käyttäjiä vaihtamaan uuteen samoista syistä kuin 98:aa aikoinaan. Jos win98:iin ei kerran ole isketty, niin miksi xp:hen sitten iskettäisiin?

8

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdjfjfgior

      Nykyään voi netissä oleva 98 olla niin harvinainen ettei ketään kiinnosta vaivautua kirjoittamaan viruksia sille tai murtautua siihen, uusinta tai yleisintä kai ne aina yrittää saada nujerrettua.
      On mullakin vielä 98SE kone mutta harvoin sillä tulee enää retroiltua eikä se ole netissä ollut enää vuosikausiin. Mulla oli se aikanaan ihan 56k modeemilla netissä eikä siihen tullut verkkokorttia hankittua laajakaistaa varten, silloin oli jo aika hankkia uusi kone jossa se oli vakiona.

    • Wihdows XP on vielä niin yleinen että monet haittaohjelmien tekijät ja hakkerit käyttää sen aukkoja hyödyksi tuen loppumisen jälkeen.

      • Niin minkä tuen?

        Minulla on XP, aikoinaan koontiversiosta päivitelty sp kakkoseksi, n. 5 vuotta sitten poistin käytöstä kaikki autoaattiset päivitykset, kun hermostuin jatkuvaan rouskutukseen, myöskään aktiivista virustorjuntaa ei ole, ainoastaan "Anti-Malvare"
        Kone on sen jälkeen toiminut moitteettomasti ja nopeasti, toki järjestelmätyökaluja käytetään säännöllisesti.
        Pari kertaa olen löytänyt haittaohjelmia ja tietenkin poistanut, niin että mitenkähän se tuen loppuminen sitten vaikuttaa, eikö enää saa auki palveluja pankkitunnuksillaan, tai vastaavaa vai?


    • Suurin uhka on tietoturva ongelmat:

      http://www.iltalehti.fi/digi/2014011417929511_du.shtml

      " Rikolliset käyttävät varmasti hyväksi XP:n haavoittuvuutta. Kun ohjelmistokorjauksia ei ole enää saatavilla, se voi olla rikollisille kultakaivos. Moni rikollinen odottaa sitä hetkeä, kun XP:n tuki päättyy."

      • Niin minkä tuen?

        No mikseivät iske nyt, kun ei vielä kaikkia (hehe) turvapäivityksiä ole asennettu.
        Ei "Bill" kaiketi pysty poistamaan järjestelmässä jo olevia päivityksiä, jätetään IS jutut omaan arvoonsa.
        Kuten sanottu en ole päästänyt koneelleni 5 vuoteen mitään päivityksiä, paitsi Adobe työntää niitä jatkuvasti.
        Useimmat haittaohjelmat pysähtyvät jo selaimiin ja vanhat XP, käyttäjät osaavat huolehtia muutenkin koneestaan, tiedän kylläkin tapauksia, jossa kone on vaihdettu uuteen, kun ovat menneet juntturaan, koska ei ole edes levyn eheytystä osattu suorittaa, sama se koskee kait uudempiakin järjestelmiä.


    • Ei ne hyökkäykset välttämättä näy heti.

    • Erkki Epänörtti

      Käykö xp:n virusturvaksi Microsoft Security Essentials vai onko se vain uudempiin?
      Sama kysymys W2000 ja W98SE:tä koskien.

      Olisi tuttavilla kyseessä tuollaisia vanhempia järjestelmiä ja niille pitäisi löytää toimiva ja ilmainen virusturva ja palomuuri.

      • 11+8

        palomuuri esim. sygate personal firewall jokin versio, virustorjunta vanhempi avast versio toimii. itselläni yhdessä koneessa 4.8 versio hyvin toimii. ei mitään ongelmaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      427
      7367
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      92
      6126
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      207
      5602
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      89
      4339
    5. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      22
      4253
    6. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      80
      4123
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3568
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      108
      3554
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      76
      3495
    10. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      21
      3474
    Aihe