Olen tässä muutamia kertoja viime vuosina kulkenut vanhaa nelostietä Oulusta etelään päin, ja huomannut kuinka ennen hyvin vilkas, nyt jo vuosia autiona ollut ja unohdettu Tupoksen Tb näyttää vain rapistuvan vuosi vuodelta enemmän, eikä siinä mitään tapahdu. Tuleekohan olemaan näin, että se annetaan vain olla siinä kunnes aika ja vandaalit tekevät selvää jälkeä koko tönöstä, vai onkohan siihen suunnitelmissa mitään, kuten purku tai saneeraus johonkin muuhun käyttöön? Jälkimmäistä pidän aika epätodennäköisenä, kun epäilen että lähes 10 vuoden unohdettuna olon jälkeen taitaa alkaa koko mörskä olemaan nyt jo siinä kunnossa, että se ei ole kuin puskutraktoria enään vailla. Ihmettelen vain tätä Suomalaista tyyliä, että kaikki heitetään resottamaan ja rapistumaan. Tuskin kyseistä huoltamoa suojeltukaan on.
Entisen Tupoksen Tb:n kohtalo
4
699
Vastaukset
- Tupos Seis
Tuttu paikka,, jo tätäkin aikaisempi TB oli suosittu. Siellä nuorena tuli aikaa vietettyä. Paljon oli liikennettä ja toimintaa. Nykyään pajupuskan peittämä , karu ja synkkä alue. Limingan Osuuskauppa oli, ja on kai vieläkin omistajana. Onko sitten Arinan vallassa nykyään. Taitaa maapohjat olla ottanut öljynsä näistä vuosista. Siinä olisi vaikka remonttiyritykselle valmiit hallit kuitenkin vielä kohtuu kunnossa, sekä pesuripuoli. Ei tuota varmaan kukaan osta syystä että tulisi puhdistuksineen kuitenkin kalliiksi.
- ruususen uni
**Nykyään pajupuskan peittämä , karu ja synkkä alue**
Kyllä, mutta Tupos itsessään kokenut muutoin päin vastaisen luonnonmullistuksen. Ollut sittemmin Suomen nopeimmin kasvavia lähiöitä.
Lisäksi Tupoksen ABC asema Suomen vilkkaimpia huoltoasemia.
Niin se maailma muuttui! - Eskoseni
ruususen uni kirjoitti:
**Nykyään pajupuskan peittämä , karu ja synkkä alue**
Kyllä, mutta Tupos itsessään kokenut muutoin päin vastaisen luonnonmullistuksen. Ollut sittemmin Suomen nopeimmin kasvavia lähiöitä.
Lisäksi Tupoksen ABC asema Suomen vilkkaimpia huoltoasemia.
Niin se maailma muuttui!Niin se vaan on muuttunut-- Tupos Seis oli kyltti ennen kylälle vanhalta 4-tieltä. Siinä oli kilpailevat kyläkaupat molemmin puolin rataa. Rata oli kaksiraiteinen, jossa oli junien pysäkki, sekä lastauslaituri. Asiassa puhuttiin TB-asemasta, joka on tosiaankin pajujen peittämä ja synkän näköinen. Ei ollutkaan puhetta tästä päivästä, jolloin kaikenlaiset nörtit omistavat pankkien suostumuksella sen muutaman karvaneliön, jota kesäisin on naapureiden kateudeksi pakko hoitaa.
- hallissa nykyään
mahtanut omistaja laittaa sellasen hinnan ettei tarvitsevilla löytynyt rahoja,itse olen yrittänyt ostaa oulun alueelta 2 eri tyhjäksi jäänyttä huoltamoa ja hinnat oli täysin tolkuttomat..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512274Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖261117Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82992Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt55902- 68883
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me127867Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10783vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22783Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759