Joskus syksyllä Tuulilasin testissä (tai oliko se TM?) havaittiin Kian kykimen olevan vaihtokunnossa alle 60 tuhannen kilometrin. Onko tästä tullut mitään lisätietoja lehdissä? Eli onko kyseessä tyyppivika (kuten dsg:issä) vai yksittäistapaus? Itseäni kiinnostaisi Kia ja juuri automaattiversiona.
kian kaksoiskytkin automaatti?
17
4717
Vastaukset
- Rikki oli
Se ei ollut vain vaihtokunnossa vaan todellakin rikki. Koko laatikko olisi saattanut räjähtää, ellei TM olisi purkanut autoa juuri ennen sitä.
- Opel_jäädä_saa
Vastasitko mielestäsi kysymykseeni?
- blondi pirkko
Skoda voitii farmari testin vaikka DSG TSI yhdistelmä on yhtä kuin kalliiksi tuli
- gebadiw
Ei niissä kytkimissä mitään vikaa ollut, vaan vauhtipyörässä. Eipä ole muissa lähteistä pahaa sanottavaa Kian kaksoiskytkinvaihteistosta kuulunut. Itsellä nyt 40 000km mittarissa ja toimii kuten pitääkin. Ja jos hajoaa, niin takuu korvaa. Kyllä, olen erikseen asiasta maahantuojalta kysynyt.
- takuun jälkeen?
Takuu korvaa, ehkä, mutta mitenkäs seitsemän vuoden jälkeen. Kuka uskaltaa ostaa sitä sinulta, tai vaihtoehtoisesti uskallatko itse sen takuun jälkeenkin! Voipi tulla kalliiksi, erittäin kalliiksi.
- opsk
No käytetyissä autoissa on aina riskinsä. Enkä kyllä ajatellyt tällä seitsemää vuotta ajella, eli kyllä sitä takuuta riittää vielä ruhtinaallisesti seuraavallekin omistajalle. Kyllähän mihin autoon tahansa voi takuun jälkeen tulla kalliitta vikoja ja jokuhan ne joutuu lopulta maksamaan. Sellaista se autoilu on. Sanoisin kyllä, että joku 80 000 km ajettu Ceed jossa takuuta esim 3 vuotta jäljellä on erinomainen vaihtoehto käytettyä autoa etsivälle.
- köyhä persuduunari
Minä ostan aina vain käytettyjä autoja ihan jo käytettävissä olevien rahavarojenkin takia siksi ainakaan minä en uskaltaisi ottaa riskiä ostamalla käytetyn dsg.n tai mikään muunkaan kaksoiskytkin auton. Riski isoihin korjaus kustannuksiin on vain liian suuri, näin se vaan on valitettavasti :-(
- Pinoccio
köyhä persuduunari kirjoitti:
Minä ostan aina vain käytettyjä autoja ihan jo käytettävissä olevien rahavarojenkin takia siksi ainakaan minä en uskaltaisi ottaa riskiä ostamalla käytetyn dsg.n tai mikään muunkaan kaksoiskytkin auton. Riski isoihin korjaus kustannuksiin on vain liian suuri, näin se vaan on valitettavasti :-(
Siinä 3-vuotta ajetussa Kia:ssa (kilometri poikkeus) on vielä 4-vuotta takuuta jäljellä. Se on kaksi kertaa enemmän kuin uudessa Volkkarin dsg:ssä. Kyllä minä ainakin uskaltaisin ostaa. Sen sijaan en uskaltanut ostaa enää Volkkaria.
- enpäs ostaisi
Pinoccio kirjoitti:
Siinä 3-vuotta ajetussa Kia:ssa (kilometri poikkeus) on vielä 4-vuotta takuuta jäljellä. Se on kaksi kertaa enemmän kuin uudessa Volkkarin dsg:ssä. Kyllä minä ainakin uskaltaisin ostaa. Sen sijaan en uskaltanut ostaa enää Volkkaria.
uskallatko ostaa 7 vuotta vanhan kaksoiskytkinvaihteistoisen Kian? En minäkään. Ja jos ostat sellaisen joltain kolme vuotta vanhana, niin se on kohta sitten seitsemän vuotta ja kukaan ei enää uskalla ostaa sitä sinulta, eli huono rahallinen sijoitus, näin se vaan menee.
- gall2
Se on aivan varma, että Kian kaksoiskytkinvaihteistolla varustetut autot menevät kaupaksi 7-vuotiaana ihan samalla tavalla kuin VW, Audin, Skodan, Seatin, Mersun, Fordin, Renaultin, Porchen jne.. vastaavalla vaihteistolla varustetut autot. 7-vuoden kuluttua vanhan liiton mehumaijalaatikoita ei valmista kukaan.
- takamo
Sinulta on jäänyt huomaamatta että dsg:t ovat saaneet erittäin huonoa mainetta ja mediajulkisuutta ympäri maailmaa. Ei noita kukaan kohta osta enää.
- dct
Sinulta on jäänyt huomaatta, että niitä myydään silti ihan helvetisti. Ja ongelmat ovat koskeneet vain VAG-konsernin laatikoita. Se, että VW ryssi homman, ei tarkoita sitä etteikö muut valmistajat pystyisi tekemään kestäviä vaihteistoja.
- samaa cheissea
Kian kaksoiskytkinautomaatin on suunnitellut sama paja, joka tekee DSG:t...
- Yhvsvjdlkbhjnnn
samaa cheissea kirjoitti:
Kian kaksoiskytkinautomaatin on suunnitellut sama paja, joka tekee DSG:t...
Ihan täyttä tuubaa!
- Kia Motors
Yhvsvjdlkbhjnnn kirjoitti:
Ihan täyttä tuubaa!
Se on täyttä totta.Sama paja. Ota dieseli siinä perinteinen kestävä automaatti laatiikko.
- No ei ole
Yhvsvjdlkbhjnnn kirjoitti:
Ihan täyttä tuubaa!
Itse laatikosta en tiedä, ainakin vauhtipyörä ja kaksoiskytkin on aivan satavarmasti saman LUK:in valmistama, kuin joka munasi VW:n apajat.
- Anonyymi
Kaksoiskytkin toimii vain hetken ja sitten PUM! CVT toimii moitteetta Toyota merkkisissä autoissa noin miljoonaan kilmometriin saakka. Perinteinen kolmi-, nelivaiheinen momentti on varma mutta se kuluttaa 30 % enemmän polttoainetta kuin vastaava manuaali. Kaksoiskytkin automaatissa ei ole näitä teho/kulutus häviöitä joten ne tuli markkinoille. Niiden kestävyys on vain heikko. Hetken ilo ja sitten PUM! Päästörajoituksia tuli niin tiheällä tahdilla, ekä autotehtaat pysyneet tässä mukana. Piti keksiä lisää pientää päästöjä. Tuli minimoottori kolmella pytyllä ha litranen kone. Sisäisiä kitkoja välttäen piti jakohihnan uida öljyssä! Toinen vaihtoehto oli super ohut, ohuen ohut jakoketju! Öljyssä uivat jakohinat murustuivat ja tukkivat öljykanavat. Ohuen ohuet jakoketjut tulivat loppuun ajetuiksi alle 100 tkm. Näissä olivat lisäksi ne ohuen ohuet männänrenkaat jotkat sanoivat amen alle 100 km. Alkoi se valtava öljynkulutus tämän rajapyykin jälkeen. Miksi? Autonmoottoreilta vaadittiin enemmän kuin ne pystyivät! Autotehtaat joituivat tekemään näitä heikkoja kestävyydeltään moottoreita jotta ne täyttäisivät yhä tiukkenevat päästörajat. Volkkarin päästö skandaali liittyy myös tähän. Vaadittiin siis enemmän kuin pystyttiin! Puolikorjaus uivaan jakohihaan tuli Fordilta. Pää jakohihna vaihtui jakoketjuun mutta öljypumppua oleva hihna ui edelleen öljyssä! Murustuu! Tiedän Rellun jakoketjun kestävyyden, mutta laittakaa omakohtaisia kokemuksia tästä ja myös Puretech ihmemoottoreista. Näitä on sitikoissa ja peugeoiteissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3373967Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283600Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52312- 1121714
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181658Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241359Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit102975Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j144973Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79885- 86791