Linja-autoaseman purkulupahakemus esillä!

Voisiko joku asiaa paremmin ymmärtävä henkilö selvittää onko oheisessa rakennusvalvonnan linkissä todella haettu vanhan linja-autoaseman purkulupaa?

http://www.hameenlinna.fi/pages/413206/547.pdf
20200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Siltähän se näyttää. Mutta nämä tehdään ns. hys hys meininkillä, ettei vaan kuntalaiset saa tietää.

Äänestä
  • olis pitäny laittaa?!!!!!!!!!!

    Asiakirja on julkinen.
    Missä mättää?

    Onkohan tiedonhakutaidoissa hiukan korjaamisen varaa "eerrrrrrrrrrr".

    Niettä hys hys sullekki.

    Äänestä

Tätä juuri tarkoittaa aidosti ja avoimesti. Ilmoitus on kaikkien nähtävillä.

Äänestä

Käki on laittanut nuppineulan siihenkin kohtaan kartalla.

Äänestä

Paikallinen sanomalehti ei sano asiasta mitään vaikka tuo linja-autoaseman seutu rakennuksiuneen on kuitenkin osa kaupungin julkisivua ja oman aikansa edustaja.

Itse olisin säilyttämisen kannalla!
Kaikea ei tarvi hajottaa, jotain voisi säästääkkin....

Äänestä

Itsekin luulen, että jonkinlainen linja-autoasema pitäisi olla. Vai tuleeko se kenties uuden parkkitalon yhteyteen?

Äänestä
  • Tosiaankin, hitsi hyvä pointti, mihinkähän sen kehittäis? Hmm, tästähän minulle palkka maksetaan.

    Äänestä

  • Kukkuu, kukkuu kirjoitti:

    Tosiaankin, hitsi hyvä pointti, mihinkähän sen kehittäis? Hmm, tästähän minulle palkka maksetaan.

    Mikäs palkkasi onkaan??

    Äänestä

Olen kuulevinani joku päivä sitten Ylen radion paikallisuutisista, että lupa liittyisi linja-autoaseman seudun kehittämiseen ja kyse olisi entisöinnistä. Ehkä rakennuksesta joudutaan purkamaan myöhempiä virityksiä.

Äänestä

Nyt varmaan asiasta kiinnostuneiden kannattaisi katsoa asian käsittely lautakunnan pöytäkirjoista, jotka löytyvät netistä. Ja onhan tästä myös uutisoitu paikallisessa mediassa moneen kertaan. Asemaa ei pureta, vaan mitä ilmeisemmin se on korjattava veronmaksajien rahoilla alkuperäiseen kuosiinsa ja ikuisesti sellaisiena säilytettävä, kun museovirasto niin jälleen kerran edellyttää. harmi.

Äänestä
  • Ota demuli iisisti. Sitä ei pureta eikä mitään torinalusparkkitaloa kapitalisteille meidän veronkmaksajien rahoilla rakenneta, ei ikinä.

    Ei mennyt riksussakaan läpi linja-autoaseman purkaminen vaikka paikallinen hyvävelikerho oli jo keskenään alueet jakanut ja talot suunnitelleet.

    Lahjuksensa etukäteen käyttäneitä varmaan harmittaa kun joutuvat ne takaisin antamaan. Toivottavasti kenenkään ei tarvitse kuorituttaa mökkitiensä asfaltteja.

    Äänestä

Viereen voisi rakentaa parkkitalon. Kun me täältä Rengon kaupunginosasta tulemme bussilla kaupunkiin, niin voimme samalla käydä ihastelemassa uutta parkkitaloa ja vähän haistelemassa, mihin kehitys on kehittynyt parkkiasioissa.

Voisihan sinne parkkitaloon myydä pääsylippuja meille ihmettelemään tuleville kävelijöille, niin ei menisi meidän portaissa ramppaaminen ja hissin renkuttaminen muiden veronmaksajien piikkiin. Vähävaraisille voisi tehdä kiertomatkan maksullisiin kuraläpiparkkeihin siellä olevia autoja laskemaan.

Äänestä

Sen voisi entistää Catebillarilla ja pulveroinnilla.

Äänestä

Forssasta mallia Suurkaupunkiin. Vanhaan rahaa ja korjataan. Myös opiksi voisi ottaa jatkuvan huolenpidon ja kunnostamisen. Voisi olla edullisempaa.

Äänestä
  • Valitettavasti ne jotka osaavat ja haluaisivat kunnostaa ja korjata on irtisanottu tai eläkkeellä. Jäljellä ovat ne jotka saivat 5 vuotis stipendinsä ja puolueesta riippuen jatkokaudet päälle.

    Äänestä

  • tööttööttööt kirjoitti:

    Valitettavasti ne jotka osaavat ja haluaisivat kunnostaa ja korjata on irtisanottu tai eläkkeellä. Jäljellä ovat ne jotka saivat 5 vuotis stipendinsä ja puolueesta riippuen jatkokaudet päälle.

    Edullisuus ei kuulu SUURkaupunkiin, korruptiokin olisi silloin pienempää. ehkä.

    Äänestä

Ei kun nurin vaan. Täysin toimimaton ja vanhanaikainen rähjä kaupungin parhaampiin kuuluvalla paikalla. Aku Ankkapallo vaan isoon nosturiin kiinni ja pallo heilumaan ja matalaksi koko höskä. Uusi linja-autoasema sitten lähemmäksi moottoritietä.

Äänestä
  • Meinaatko eiffel tornin laittaa siihen kaupungin parhaimmalle paikalle? Vai myytkö sitä paikkaa konsulteille?
    Tyypillinen demari kun ei osaa ajatella kuin tulevaa autohallipaikkaansa.

    Äänestä

Anteeksi. Miten tämä liittyy kuntaliitoksiin?

Äänestä

Guggenheim sopisi hyvin linja-autoaseman paikalle. Hanssin Jukka katolle. Palmuja viherkeskustaan. Raitiovaunulla Kantolan seisakkeelle. Bulevardeja yli Vanajan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asseri Kantonen kirjoitti:

Voisiko joku asiaa paremmin ymmärtävä henkilö selvittää onko oheisessa rakennusvalvonnan linkissä todella haettu vanhan linja-autoaseman purkulupaa?

http://www.hameenlinna.fi/pages/413206/547.pdf

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu