Käyttötavara onko halvempaa ruohonleikkuri,moottorisaha yms...

Virosta ostaminen

Kannattaako ajella ostoksille Tallinnasta kauemmaksi? vai onko samat hinnat Tallinnassa kuin muualla Virossa? myös neuvoja tarviaisin mitä kannattaa ostaa?Mikä järkevä käyttötavara on halvempaa Virossa kun suomessa?
Kannattaako tuoda ruohonleikkuri tai moottorisaha? kylpyhuonekalusteet kuulemma?
mutta mitä muuta käyttötavaraa kannattaa tuoda? onko käyttötavaran osilta tuomista miten rajoitettu? vai saako tuoda käyttötavaraa nii paljon kun autoon mahtuu?

5

2161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei halpaa oo missäää

      Kyllä nykypäivänä on vaan niin että Viron hintaero suomeen on nii pieni että halvempaa vain alkoholi ja autonkorjauspalvelut.

      Tokihan muut tuotteet on pikkasen halvempaa kuin suomessa esim. polttoaine 0.30senttiä litra.
      mutta kun kysyit käyttötavaran osalta voisi sanoa pääpiirteittäin miltein kaikki käyttötavarat Moottorisahoista,ruohonleikkureihin remonttitarvikkeisiin ni hinta ero on hyvin pieni n. 5-10e halvempaa kuin suomessa, ja ruuassa n. muutama kymmen senttiä per tuote.
      ei nykypäivänä oo enää sellaista tuotetta mikä olisi mega halpaa Virossa.

    • ei kannata...

      Kyllä artikkelit alkaa olla lopussa, hinnat tosissaan miltein samat ku suomessa etenkin jos ostaa suomesta silloin kun on tarjouksessa.

      jos kysyit asiaa niin mitä kannattaa tuoda ja myydä eteenpäin ni ei mitään kyllä jos joku tuote on halvempi virossa ni hintaero on niin pieni. tokihan ku puhutaan ulkomaankaupasta onhan monenlaista jobbaria esim. tilaavat kiinasta t-paitoja,elektroniikka ja myyvät eteenpäin mutta kyllähä se on ihan muutaman kympin rahallinen hyöty, esim. t-paita kiinassa 4e ja suomessa 10e eikös jos lisätuloja haluut oo helpompi tehdä pitkävetoo 100e panoksella ja suht varma kohde ni 3e panoksella tulee 300e.

      laitoin tähän vain vertauskuvan en arvostelu mielessä ja jokainen saa myydä mitä haluaa jos en lakia väärin muista ni 5000e vuodessa saa myydä tavaraa eteenpäin laillisesti.

    • Tonnin säästö oli

      Toin Tallinasta noin 5 vuotta sitten keskuslämmityskattilan. Oli se huomattavasti halvempi kuin sama tsekkiläinen Suomessa. Mitään tullimuodollisuuksia ei enää ole, satamassa tarkastivat vain perävaunun kuorman sidonnan.

    • Anonyymi

      Missä myyvät moottorisahoja Virossa

      • Anonyymi

        Rautakaupoissa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      128
      5744
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2559
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2477
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      7
      2066
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1323
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      58
      1055
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1042
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      912
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      825
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      815
    Aihe