Pilkuton dalmatialainen

Epäkelpo koira ei käy dalmisturkkiin. Toinen silmä ruskea, toinen harmaa ja kieli lohenpunainen.
5185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ulkoisesti epäkelpo koira on monesti se kaikkein kultaisin, ihanin karvaturri, jota ei vaihtais sataan muotovalioon. Seropit ne parhaita on.

Äänestä
  • Tiesin joskus sellaisen seropin, joka oli suomenpystykorvan ja saksanpaimenkoiran sekoitus, aika vesseli oli se...

    Äänestä

  • Terävä räksytys ääni eliminoitu jalostusvaiheessa, siksi että se ei ole ystävällistä ympäristölle.

    Äänestä

Omanlaisensa turkki, jota ei ole kaikilla. Silmät, joilla se näkee asioita molemmin puolin ja kielikin toimii silloin, kun tarvii, eikä tuulessa heilu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


laikut uupuvat kirjoitti:

Epäkelpo koira ei käy dalmisturkkiin. Toinen silmä ruskea, toinen harmaa ja kieli lohenpunainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu